+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Не обійшлося: скасовано граничні строки здійснення досудового розслідування до підозри

14 грудня, 2023 Інформаційні листи

Близько місяця тому в нашому матеріалі «Спроба скасування «поправок Лозового» – бізнесу приготуватися!» ми писали про законопроєкт № 10100, яким пропонується в тому числі скасувати граничні строки здійснення досудового розслідування до повідомлення особі про підозру.

У цьому матеріалі зазначали також і про ризики для добросовісного бізнесу у зв’язку із запровадженням таких змін – розтягування досудового розслідування із всіма можливими наслідками у вигляді допитів, обшуків та інших супутніх «приємностей».

Підсумовуючи викладене у зазначеному матеріалі, ми висловлювали надію, що законопроєкт № 10100 все ж таки не буде прийнятий у початковій редакції і граничні строки здійснення досудового розслідування до повідомлення особі про підозру для абсолютно всіх кримінальних правопорушень не будуть скасовані.

Однак, на жаль, не так сталося, як гадалося.

08 грудня 2023 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури» (законопроєкт № 10060).

Під соусом змін до регулювання діяльності САП у законопроєкті № 10060 замаскувались і норми про скасування так званих «поправок Лозового» в частині максимальних строків здійснення досудового розслідування до повідомлення особі про підозру.

Нижче коротко прокоментуємо, що ж фактично було прийнято за цим Законом щодо строків досудового розслідування.

Законопроєктом № 10060 передбачається новий порядок обчислення строків досудового розслідування.

Так, зі змінами, строк досудового розслідування буде обчислюватися лише з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

У поточній редакції ч. 1 ст. 219 КПК України строк обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань або винесення постанови про початок досудового розслідування у порядку, встановленому ст. 615 КПК України.

Водночас за законопроєктом № 10060 скасовується ч. 2 ст. 219 КПК України, яка встановлює фіксовані строки досудового розслідування до повідомлення про підозру.

Це означає, що до моменту пред’явлення підозри строки досудового розслідування обчислюватися не будуть, а тому органи слідства будуть необмежені в часі по здійсненню слідчих дій під час досудового розслідування.

У зв’язку із цими змінами інші положення КПК України, релевантні до строків досудового розслідування, посипались за принципом доміно, зокрема:

  • скасовується можливість закриття кримінального провадження слідчим / дізнавачем / прокурором у зв’язку зі спливом фіксованих строків досудового розслідування до повідомлення про підозру (абз. 17 ч. 1 ст. 284 КПК України);
  • скасовується можливість закриття кримінального провадження слідчим суддею у зв’язку зі спливом фіксованих строків досудового розслідування до повідомлення про підозру (ч. 9 ст. 284 КПК України);
  • скасовується необхідність слідчого / прокурора звертатись до слідчого судді за продовженням фіксованих строків досудового розслідування до повідомлення про підозру (ч. 1 ст. 294 КПК України).

Водночас абз. 2 ч. 7 ст. 284 КПК України буде доповнено новим підпунктом, відповідно до якого кримінальне провадження підлягатиме закриттю, в разі якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування (за винятком тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров’я особи – у цих випадках сплив строків не є підставою для закриття кримінального провадження).

Ця норма виглядає як глузування на фоні надання практично необмеженої влади органам досудового розслідування «кошмарити» бізнес до повідомлення про підозру будь-якими діями в рамках досудового розслідування кримінального провадження протягом необмеженого часу.

Фактично ми повертаємося до того стану речей, який був у 2016-2017 роках, а основні надбання законодавця, якими органи досудового розслідування хоч якось дисциплінувалися, – скасовано.

Зазначені зміни набувають чинності вже з 01 січня 2024 року.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2023

Перегляди 398

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Подвійне дно Законопроєкту про комунікацію між бізнесом та податковою № 9662 (з оновленням від 15 березня 2024 року) 15 березня, 2024    402

Пороги для притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 212 ККУ з 01 січня 2024 року 05 грудня, 2023    1655

Спроба скасування «поправок Лозового» – бізнесу приготуватися! 14 листопада, 2023    438

Строки досудового розслідування у воєнний час: зміни за Законом № 3341-IX – чи розставлені крапки над «і» 11 жовтня, 2023    442

Строки досудового розслідування [у ВСІХ провадженнях, в яких жодній особі не було повідомлено про підозру] зупинені на час дії воєнного стану. А якщо подивитися під іншим кутом? 18 серпня, 2023    1262

Кримінальні провадження за ухилення від сплати податків: що змінилось за час роботи БЕБУ? 21 березня, 2022    1158

«Поїхали!»: Бюро економічної безпеки України розпочало свою діяльність 01 грудня, 2021    1563

З якими показниками податкова міліція завершує свою роботу?
Статистика кримінальних проваджень стосовно ухилення від сплати податків за перше півріччя 2021 року
06 вересня, 2021    1159

Статистика кримінальних проваджень за ухилення від сплати податків у першому кварталі 2021 року 31 травня, 2021    2066

Пороги для притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 212 КК України у 2021 році 15 березня, 2021    40728

Ілюзія відсутності вини при закритті кримінального провадження у зв’язку із закінченням строків давності 10 березня, 2021    21257

Статистика кримінальних проваджень з податків за 2020 рік: прощавай, міліціє! Привіт, БЕБУ! 17 лютого, 2021    2062

Прокоментувати