+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Світові тренди ТЦУ. Спір Кока-Кола Компані та Податкової служби США: еволюція підходу до визначення ринкових роялті?

03 жовтня, 2017 Блог

Ivan Shynkarenko_

Іван Шинкаренко

Партнер КМ Партнери

Одним із найгучніших випадків податкових донарахувань з використанням правил ТЦУ останніх років стали донарахування за результатами перевірки Кока-Кола Компані, яка завершилася наприкінці 2015 року. На хвилиночку, податкова служба США донарахувала 3,3 млрд доларів у податках на підставі коригування доходу на 9 млрд доларів США. Звичайно, з використанням інструментарію ТЦУ.

На думку податківців, Кока-Кола Компані недоотримала дохід від закордонних філіалів-виробників концентрату, а саме занизила ліцензійні платежі за використання торгових марок та формул, необхідних для виробництва концентрату.

Вказаний висновок податкова служба США зробила з застосуванням методу порівнюваних прибутків (з англ. comparable profits method), аналог методу чистого прибутку, порівнявши рентабельність філіалів з ринковим діапазоном рентабельності відібраних «незалежних» підприємств подібного профілю. Тобто, на думку податкової служби, прибуток закордонних філіалів був завеликим.

При цьому проігноровано методологію трансфертного ціноутворення, яку обрала Кока-Кола Компані. Якщо опиратися на інформацію в пресі, базувалася така методологія не на «прибутковому» методі. Швидше за все, розмір роялті обґрунтовувався звичайним для таких операцій методом порівнювальної неконтрольованої ціни.

Спір тільки починається й у Кока-Кола Компані є сильні аргументи для захисту як юридичного характеру, так і по суті методики, обраної податковою службою США. Але певні висновки щодо світових тенденцій вже можна зробити.
Зокрема, напрошується висновок про потенційну вразливість методу порівнювальної неконтрольованої ціни при обґрунтуванні роялті. Хоча саме цей метод, зазвичай, використовують в т.ч. й в Україні.

Річ у тому, що в застосуванні першого методу до ліцензійних платежів закладене внутрішнє протиріччя. Так, метод порівнюваної неконтрольованої ціни потребує максимальної подібності предмету операцій, тоді як об’єкт інтелектуальної власності за визначенням є унікальним, створеним для того, щоб вирізняти продукт від інших, робити більш ефективним процес і т.д.

Звичайно, цей метод широко використовується у практиці оцінки інтелектуальної власності й не коректним буде твердження про недостовірність його результатів. Однак кожний випадок потребує розгляду, і за відсутності достатньо якісних порівнюваних операцій, можливо, варто подумати над іншими методами. Так, не слід забувати, що важливу роль для зіставлення операцій відіграє й фактор географічного ринку, де використовується об’єкт інтелектуальної власності. Адже вартість використання об’єкта визначається потенційним доходом, який може згенерувати його використання на конкретному ринку.

Не дарма в міжнародній практиці аналіз роялті за першим методом часто «підкріплюють» посиланнями на публікації галузевих досліджень, обґрунтуванням з використанням відомого, але малодоведеного «правила 25 %» чи його варіацій.

Якщо ж повернутися до прикладу донарахувань Кока-Кола Компані, то чому б також не використати перевірку за методом чистого прибутку. Наприклад, якщо перевіряємо роялті для української компанії-платника, то можна продемонструвати, що операційний прибуток і після сплати роялті залишається в межах ринкового діапазону рентабельності.

З урахуванням світових тенденцій, зайвим таке обґрунтування точно не буде.

Перегляди 2115

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Узагальнююча податкова консультація Міністерства фінансів України про оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів 01 жовтня, 2021    1285

Окремі питання трансфертного ціноутворення: роз’яснює Мінфін 16 червня, 2021    2264

ТОП-3 тренди податкового права в Україні 14 червня, 2021    958

Нові правила трансфертного ціноутворення в Україні розширюють перелік обов’язків платників податків 19 травня, 2021    11295

Чергова реінкарнація спецправил ТЦУ щодо сировинних товарів. Чи спрацює в цей раз? 09 вересня, 2020    3440

Юрбізнес 2019: життя вимагає руху 26 грудня, 2019    834

Глобальний тренд: операції з сировинними товарами та традиційною продукцією важкої промисловості під прицілом ТЦУ 20 листопада, 2018    1046

Паралельний імпорт: приховані податкові ризики для офіційних імпортерів в контексті правил трансфертного ціноутворення 24 жовтня, 2018    2985

Чим дихає міжнародна спільнота професіоналів ТЦУ

Враження від участі в Глобальному форумі з трансфертного ціноутворення в Мюнхені під егідою International Tax Review
17 жовтня, 2018    2754

WTS Global Country TP Guide:
Комплексне дослідження з ТЦУ у 73 країнах
12 жовтня, 2018    1810

Болгарію виключено з переліку «низькоподаткових» юрисдикцій для цілей ТЦУ 27 квітня, 2018    3805

Штрафи з ТЦУ: чи правомірно штрафують за несвоєчасне подання звіту у періоді до 01 січня 2017 р.? 26 квітня, 2018    1117

Прокоментувати