Болгарію виключено з переліку «низькоподаткових» юрисдикцій для цілей ТЦУ
Кабінет Міністрів України (далі – КМУ) вніс чергові зміни до переліку «низькоподаткових» держав (територій), операції з резидентами яких визнаватимуться контрольованими у цьому році.
Так, 25 квітня 2018 р. набула чинності Постанова КМУ від 11 квітня 2018 р. № 2951, якою зі списку виключено ще одну державу – Республіку Болгарія. Відповідне рішення було ухвалено у зв’язку з наданням Болгарією інформації щодо вжиття заходів, спрямованих на «протидію агресивному податковому плануванню та податковому шахрайству, передбачених планом дій BEPS та Директивою ЄС 2015/849 Європейського Парламенту і Ради від 20 травня 2015 р.»2.
Крім того, КМУ зазначає про подальше проведення консультацій з уповноваженими органами Болгарії щодо можливих ризиків застосування системи оподаткування Болгарії з метою мінімізації сплати податків резидентами України. У свою чергу, Державна фіскальна служба України продовжить моніторинг господарських операцій з резидентами Болгарії в межах своїх повноважень.
Нагадаємо, що у 2018 р. це вже, по суті, третє внесення змін. З 01 січня 2018 р. кількість держав (територій) було збільшено з 65 до 85 шляхом включення ряду європейських, азійських, африканських та острівних держав поблизу Америки (на кшталт Мальти, Естонії, Грузії, ОАЕ, Сингапуру, Куби тощо). У березні 2018 р., після проведення додаткових переговорів з міністрами закордонних справ, Постановою КМУ від 31 січня 2018 р. № 108 із переліку «низькоподаткових» юрисдикцій, операції з резидентами яких визнаватимуться контрольованими, було виключено 5 держав: Грузію, Республіку Естонія, Латвійську Республіку, Республіку Мальта та Угорщину. Таким чином, кількість держав зменшилась, відповідно, з 85 до 80.
Відтепер, після виключення Республіки Болгарія, перелік налічує 79 «низькоподаткових» держав (територій), які відповідають критеріям, встановленим пп. 39.2.1.2. ст. 39 Податкового кодексу України:
- держави (території), у яких ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні, або які надають суб’єктам господарювання пільгові режими оподаткування, або в яких особливості розрахунку бази оподаткування, фактично, дозволяють суб’єктам господарювання не сплачувати податок на прибуток підприємств (корпоративний податок) або сплачувати його за ставкою, на 5 і більше відсоткових пунктів нижчою, ніж в Україні; або
- держави, з якими Україною не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією; або
- держави, компетентні органи яких не забезпечують своєчасний та повний обмін податковою та фінансовою інформацією на запити центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Звітуємо щодо операцій з резидентами Республіки Болгарія у 2018 р.
Як передбачено абз. 5 пп. 39.2.1.2. ст. 39 Податкового кодексу України:
Таким чином, під час аналізу операцій, здійснених платниками податків з резидентами Республіки Болгарія у 2018 р., для цілей ТЦУ такі операції визнаються контрольованими у період з 01 січня 2018 р. по 24 квітня 2018 р. за умови одночасного дотримання наступних критеріїв:
- дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 млн грн за увесь 2018 р. (за вирахуванням непрямих податків);
- обсяг господарських операцій платника податків з нерезидентом, зареєстрованим у Республіці Болгарія, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за період з 01 січня 2018 р. по 24 квітня 2018 р. включно.
Даний підхід до визначення контрольованості операцій з резидентами Болгарії є доволі «консервативним», оскільки Податковий кодекс України наразі не містить положення щодо того, з якого моменту операції перестають бути контрольованими для цілей ТЦУ у разі виключення держави із переліку «низькоподаткових» юрисдикцій. Проте, як показує практика, Державна фіскальна служба України дотримується саме такого підходу: операції, здійснені з резидентами держави, що виключається, підпадають під контроль ТЦУ з початку року і до моменту її виключення.
Тобто за одночасного дотримання критеріїв, перелічених вище, платники податків зобов’язані подати Звіт про контрольовані операції за 2018 р., де показати операції, здійснені з резидентами Республіки Болгарія у період з 01 січня 2018 р. по 24 квітня 2018 р. включно, а також надати інформацію про такі операції у Документації з ТЦУ. Операції платників податків з резидентами Республіки Болгарія, здійснені починаючи з 25 квітня 2018 р., не попадають під контроль ТЦУ і, відповідно, не включаються до Звіту про контрольовані операції за 2018 р.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
Примітки:
1Постанова КМУ від 11 квітня 2018 р. № 295 «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1045»;
2Інформація зазначена на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України за посиланням.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Узагальнююча податкова консультація Міністерства фінансів України про оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів
Окремі питання трансфертного ціноутворення: роз’яснює Мінфін
Нові правила трансфертного ціноутворення в Україні розширюють перелік обов’язків платників податків
Чергова реінкарнація спецправил ТЦУ щодо сировинних товарів. Чи спрацює в цей раз?
Глобальний тренд: операції з сировинними товарами та традиційною продукцією важкої промисловості під прицілом ТЦУ
Паралельний імпорт: приховані податкові ризики для офіційних імпортерів в контексті правил трансфертного ціноутворення
Чим дихає міжнародна спільнота професіоналів ТЦУ
Враження від участі в Глобальному форумі з трансфертного ціноутворення в Мюнхені під егідою International Tax Review
WTS Global Country TP Guide:
Комплексне дослідження з ТЦУ у 73 країнах
Штрафи з ТЦУ: чи правомірно штрафують за несвоєчасне подання звіту у періоді до 01 січня 2017 р.?
Штрафи в ТЦУ: загальний огляд
Оновлено перелік «низькоподаткових» юрисдикцій, операції з якими визнаватимуться контрольованими
Спори з ТЦУ: уроки першого судового рішення в Україні по суті застосування методу «чистого прибутку»