Оновлено перелік «низькоподаткових» юрисдикцій, операції з якими визнаватимуться контрольованими
07.03.2018 р. набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 108 від 31.01.2018 р.1, якою зменшено кількість держав (територій), операції з резидентами яких визнаватимуться контрольованими вже у цьому році – з 85 до 80 країн.
Після додаткових переговорів з міністрами закордонних справ, а також з огляду на вручення Україні ноти від Латвії, уряд виключив із переліку Грузію, Республіку Естонія, Латвійську Республіку, Республіку Мальта й Угорщину. Відтепер «оновлений» перелік нещодавно доданих країн має такий вигляд:
Нагадаємо, що чинний у 2018 році перелік «низькоподаткових» юрисдикцій був затверджений Постановою № 1045 від 27.12.2017 р. Загальна кількість держав (територій) тоді збільшилася з 65 до 85 країн.
Чи звітувати щодо операцій з резидентами цих країн за 2018 рік?
Зауважимо, що виключення Грузії, Естонії, Латвії, Мальти й Угорщини не означає автоматично відміну необхідності звітувати щодо операцій, здійснених з резидентами цих держав.
Відповідно до абз. 5 пп. 39.2.1.2. ст. 39 Податкового кодексу України: «Операції з контрагентом, зареєстрованим у державі (на території), включеній до зазначеного переліку, визнаються контрольованими з 1 січня звітного року, наступного за календарним роком, у якому держави (території) було включено до такого переліку».
Таким чином, операції з резидентами Грузії/Естонії/Латвії/Мальти/Угорщини визнаються контрольованими у період з 01.01.2018 р. по 07.03.2018 р. за умови одночасного дотримання наступних критеріїв:
- дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за увесь 2018 р.;
- обсяг господарських операцій платника податків з нерезидентом, зареєстрованим в одній з таких країн (Грузії/Естонії/Латвії/Мальті/Угорщині), визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за період з 01.01.2018 р. по 07.03.2018 р.
У такому випадку платники податків зобов’язані подавати Звіт про контрольовані операції та відображати у Звіті операції, здійснені з резидентами Грузії/Естонії/Латвії/Мальти/Угорщини у період з 01.01.2018 р. по 07.03.2018 р. Інші господарські операції, здійснені в період після 07.03.2018 р., не підпадатимуть під дію положень ст. 39 Податкового кодексу України та не включатимуться до Звіту про контрольовані операції за 2018 р. Принаймні поки що.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
Примітки:
1 Постанова № 108 від 31.01.2018 р. «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1045»
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Узагальнююча податкова консультація Міністерства фінансів України про оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів
Окремі питання трансфертного ціноутворення: роз’яснює Мінфін
Нові правила трансфертного ціноутворення в Україні розширюють перелік обов’язків платників податків
Чергова реінкарнація спецправил ТЦУ щодо сировинних товарів. Чи спрацює в цей раз?
Глобальний тренд: операції з сировинними товарами та традиційною продукцією важкої промисловості під прицілом ТЦУ
Паралельний імпорт: приховані податкові ризики для офіційних імпортерів в контексті правил трансфертного ціноутворення
Чим дихає міжнародна спільнота професіоналів ТЦУ
Враження від участі в Глобальному форумі з трансфертного ціноутворення в Мюнхені під егідою International Tax Review
WTS Global Country TP Guide:
Комплексне дослідження з ТЦУ у 73 країнах
Болгарію виключено з переліку «низькоподаткових» юрисдикцій для цілей ТЦУ
Штрафи з ТЦУ: чи правомірно штрафують за несвоєчасне подання звіту у періоді до 01 січня 2017 р.?
Штрафи в ТЦУ: загальний огляд
Спори з ТЦУ: уроки першого судового рішення в Україні по суті застосування методу «чистого прибутку»