Статистика кримінальних проваджень за ст. 212 КК України («Ухилення від сплати податків») за перше півріччя 2020 року
Коронавірус змінив звичне життя у всіх сферах. Однак деякі сфери, як-то діяльність правоохоронних органів, очевидно, можуть мати імунітет до COVID-19. Так, статистику початку фактових кримінальних проваджень карантин майже не змінив. Так само актуальною залишається тема реформування податкової міліції, зокрема, 30.06.2020 року відбулось засідання Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, на якому за основу було прийнято Законопроект № 3087-д від 02.07.2020 року про Бюро економічної безпеки України1.
Традиційно звертаємось до статистики Генеральної прокуратури України щодо розпочатих кримінальних проваджень. За даними такої статистики, за перше півріччя 2020 року зареєстровано 480 кримінальних правопорушень за ухилення від сплати податків. Тобто в цілому вже декілька років бачимо стабільне уповільнення тенденції до відкриття кримінальних проваджень. Якщо порівнювати із показниками цього ж періоду 2019 року, то кількість розпочатих кримінальних проваджень зменшилась на 29,6 %2. Однак розуміємо таке зменшення через призупинення бізнес-діяльності і мораторій на проведення документальних податкових перевірок.
Якщо ж говорити про результати досудового розслідування за перші 6 місяців 2020 року, то бачимо, що вивільнений час жодним чином не відобразився на якісній результативності досудового розслідування, адже, як і раніше, статистика не підтверджує значну кількість проваджень, які б завершились направленням до суду обвинувального акта.
Нижче схематично наведено основні показники досудового розслідування за першу половину поточного року.
Як бачимо, кількість закритих кримінальних проваджень (21 проти 28 проваджень у 2019 році), так само, як і кількість повідомлень про підозру суттєво зменшилась (17 проти 68).
З одного боку, зрозуміло, що в період карантину повноцінно провести досудове розслідування змоги не було, однак, з іншого боку – що заважало податковим полісменам зосередити свій вільний час на завершенні досудового розслідування у таких провадженнях, де підозра була обґрунтована? Питання, звісно, риторичне, але вкотре складається враження, що бюджетні кошти витрачаються «на вітер».
Найбільше пандемія все ж вплинула на справляння судочинства, адже на рівні судового розгляду кримінальних проваджень кількість підтверджених ухилень від сплати податків ще менша. Так, за даними Єдиного державного реєстру судових рішень за перше півріччя 2020 року було постановлено всього лише 2 вироки, короткий опис яких у Додатку, і ті обвинувальні.
При цьому, що цікаво, обидва вироки у справах № 127/2534/203 та № 750/12878/194 стосувались осіб, які, як фізичні особи-підприємці, зловживали спрощеною системою оподаткування, ухилились від сплати єдиного податку, податку на доходи фізичних осіб, податку на додану вартість та військового збору. Зокрема, у справах судами було встановлено, що особи свідомо занизили та не відобразили оподаткований дохід з метою залишитись платниками єдиного податку та, як наслідок, не оподаткували суму перевищення лімітів для фізичних осіб-підприємців за ставкою 15%, не подали заяви на відмову від спрощеної системи оподаткування та не перейшли на загальну систему оподаткування, не подали декларацію про майновий стан і доходи, не задекларували такі доходи та не оподаткували їх за ставкою 18%. Крім того, такі особи, попри законодавчу вимогу, не зареєструвались платниками ПДВ і, як наслідок, ухилились від сплати ПДВ.
Тож поки що жодних змін на краще не спостерігаємо. Як і раніше, кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків виступають більше засобами тиску, ніж реальним розслідуванням кримінальних правопорушень.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
Примітки:
1Проект Закону про Бюро економічної безпеки України
2За аналогічний період 2019 року органами досудового розслідування було відкрито 653 кримінальні провадження за ухилення від сплати податків.
3В ЄДРСР за посиланням.
4В ЄДРСР за посиланням.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Спроба скасування «поправок Лозового» – бізнесу приготуватися!
212
Строки досудового розслідування у воєнний час: зміни за Законом № 3341-IX – чи розставлені крапки над «і»
279
Строки досудового розслідування [у ВСІХ провадженнях, в яких жодній особі не було повідомлено про підозру] зупинені на час дії воєнного стану. А якщо подивитися під іншим кутом?
820
Кримінальні провадження за ухилення від сплати податків: що змінилось за час роботи БЕБУ?
881
«Поїхали!»: Бюро економічної безпеки України розпочало свою діяльність
1396
З якими показниками податкова міліція завершує свою роботу?
Статистика кримінальних проваджень стосовно ухилення від сплати податків за перше півріччя 2021 року
994
Статистика кримінальних проваджень за ухилення від сплати податків у першому кварталі 2021 року
1915
Пороги для притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 212 КК України у 2021 році
40306
Ілюзія відсутності вини при закритті кримінального провадження у зв’язку із закінченням строків давності
20235
Статистика кримінальних проваджень з податків за 2020 рік: прощавай, міліціє! Привіт, БЕБУ!
1764
Статистика кримінальних проваджень за ст. 212 КК України за три квартали 2020 року
3216
Статистика кримінальних проваджень з податків за 2019 рік
2852
