+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Призовний вік та бронювання призовників

12 липня, 2023 Інформаційні листи

У зв’язку із повномасштабним вторгненням на територію України, питання призову та бронювання працівників не втрачає своєї актуальності. У цій статті ми зупинимось на двох питаннях: вік призову на військову службу під час мобілізації та бронювання призовників.

Призов за загальною мобілізацією

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов’язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації (абз. 2 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

Указом Президента України від 24.02.2022 р. «Про загальну мобілізацію» було оголошено загальну мобілізацію в необхідних обсягах військовозобов’язаних та резервістів.

Отже, законодавством встановлена можливість загальної мобілізації лише резервістів та військовозобов’язаних.

Варто пам’ятати, що призовник ≠ військовозобов’язаний.

Відповідно до Закону України від 25.03.1992 р. «Про військовий обов’язок і військову службу» призовниками є особи, приписані до призовних дільниць. Частиною 1 ст. 15 зазначеного закону встановлено призовний вік від 18 до 27 років:

«На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі – громадяни призовного віку)».

Отже, призовниками є особи, які підлягають призову на строкову військову службу з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни, вік яких становить від 18 до 27 років та які не підлягають загальній мобілізації.

Водночас військовозобов’язані перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави (ч. 9 ст. 1 Закону України від 25.03.1992 р. «Про військовий обов’язок і військову службу»).

Звертаємо увагу, що 30.05.2023 р. Верховною Радою був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”» щодо зниження граничного віку громадян, які перебувають на військовому обліку призовників, до 25 років. Наразі цей закон очікує підписання Президентом.

Як зазначається у пояснювальній записці, метою закону є поповнення мобілізаційного людського резерву, з огляду на недоцільність тривалого перебування громадян на військовому обліку призовників під час дії воєнного стану, враховуючи те, що значна чисельність придатних до військової служби громадян, які не мають статусу військовозобов’язаних, не може бути залучена до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Зниження призовного віку до 25 років зумовлює взяття громадян на облік військовозобов’язаних у віці 25-27 років. Як наслідок, зазначені особи підлягатимуть загальній мобілізації.

З початком повномасштабної війни наявні окремі випадки мобілізації призовників, проте така мобілізація проходила за їх власним бажанням (тобто в добровільному порядку на підставі укладеного контракту).

Неможливість бронювання призовників

Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронюванню у мирний та воєнний час підлягають лише військовозобов’язані, які перебувають у запасі.

Відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану (затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 р. «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час») підлягають бронюванню лише ті працівники, які перебувають на обліку військовозобов’язаних.

У свою чергу призовники перебувають на військовому обліку призовників (згідно з Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 р.), і, як наслідок, не підлягають бронюванню роботодавцями.

Ця позиція підтверджується в листі Міністерства економіки від 02.05.2023 р. № 2704-20/19826-01, в якому зазначені типові недоліки в оформленні списків військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час:

«Зокрема під час формування списків допускаються випадки:

внесення до списків громадян України, які не перебувають на військовому обліку військовозобов’язаних у відповідних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП) (відсутня відмітка ТЦК та СП у військово-облікових документах військовозобов’язаного про взяття на військовий облік)».

Загалом можна вважати, що система є логічною. Призовники не підлягають бронюванню, оскільки вони не можуть бути призвані на військову службу (окрім як у випадку виявлення особистого бажання бути призваним).

Проте хочемо звернути увагу на практичний аспект, пов’язаний зі зміною призовного віку. З набранням чинності відповідних змін особи у віці 25-27 років будуть зобов’язані стати на облік військовозобов’язаних. Без виконання цього обов’язку роботодавці не зможуть забронювати таку категорію працівників (з огляду на відсутність правильних відповідних військово-облікових документів). Водночас, незважаючи на невиконання обов’язку щодо постановки на облік військовозобов’язаних, особи у віці 25-27 років зможуть бути мобілізованими.

З огляду на великий дефіцит у мобілізаційному людському резерві, є висока ймовірність, що осіб, які ще донедавна були призовниками, будуть призивати на військову службу настільки швидко, що роботодавці просто не встигатимуть їх бронювати, незважаючи на їх важливий статус для підприємства.

Водночас у загальну кількість військовозобов’язаних, працевлаштованих на підприємстві, будуть включатись особи у віці 25-27 років, без прив’язки до того, отримали ці особи відповідні військово-облікові документи чи ні). Це впливатиме на розрахунок максимальної кількості працівників, що можуть бути заброньовані підприємством (50 % від загальної кількості військовозобов’язаних). Отже, якщо роботодавець за певних обставин не матиме можливості забронювати цю категорію працівників, то принаймні за їх рахунок можна буде збільшити загальну кількість працівників, що можуть бути заброньовані підприємством.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2023

Перегляди 1172

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Закон про відпустки та інші питання трудового законодавства: положення по-новому 15 січня, 2024    751

ТОП-7 аргументів у спорі з Фондом соціального захисту інвалідів 08 грудня, 2023    305

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ ТА ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ОБОРОНУ, МОБІЛІЗАЦІЙНУ ПІДГОТОВКУ ТА МОБІЛІЗАЦІЮ 19 вересня, 2023    1629

Інструкція дій при перевірках стану військового обліку 01 вересня, 2023    616

Інструкція дій при перевірках Державною службою з питань праці дотримання законодавства про працю 01 вересня, 2023    361

Норматив робочих місць для осіб з інвалідністю: чи мають дотримуватися відокремлені підрозділи іноземних юридичних осіб? 09 серпня, 2023    1117

Запровадження чергового податку-внеску на фонд оплати праці як демонстрація негараздів із працевлаштуванням осіб з інвалідністю 26 липня, 2023    2631

Закінчення карантину: дії роботодавця 12 липня, 2023    496

Новий Закон про колективні угоди та договори 10 травня, 2023    1812

БРОНЮВАННЯ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ ПРАЦІВНИКІВ КРИТИЧНО ВАЖЛИВИХ ПІДПРИЄМСТВ 14 березня, 2023    1207

НОВИЙ ПОРЯДОК ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ РОБОТОДАВЦЮ 07 березня, 2023    5493

МОБІНГ ПО-УКРАЇНСЬКИ: ЦЬКУВАННЯ ПРАЦІВНИКА ЧИ РОБОТОДАВЦЯ? 23 грудня, 2022    1983

Прокоментувати