Затверджено Перелік бірж та товарів, що мають біржове котирування для цілей ТЦУ
8 вересня 2016 року Постановою Кабінету Міністрів України1 був затверджений довгоочікуваний Перелік товарів, що мають біржове котирування, та світових товарних бірж для цілей здійснення контролю над трансфертним ціноутворенням (далі – ТЦУ) у контрольованих операціях (далі – «Перелік», доступний за посиланням).
Товари, які мають біржове котирування
Перелік визначає групи товарів, які визнаються такими, що мають біржове котирування, та коди УКТЗЕД для кожної визначеної групи товару. Зокрема, «біржовими», серед інших, вважаються:
- зерно (пшениця, ячмінь, овес, кукурудза, рис, соєві боби та ін.);
- олія (соєва, пальмова);
- інші продукти харчування (цукор, кава та какао боби, деякі соки, спеції, заморожені креветки);
- велика рогата худоба;
- товари нафто – газового сектору (вугілля кам’яне, нафта, газ, легкі та важкі дистиляти та тощо);
- руди та залізні концентрати, а також відходи та брухт чорних металів й ін.;
- етиловий спирт;
- бавовна;
- деякі дорогоцінні метали (срібло, золото, платина);
- інші метали (мідь, нікель, алюміній, свинець, цинк, олово та ін.).
На відміну від проекту Переліку, який був доступний на сайті ДФСУ протягом останнього року, затверджена версія містить більш точні назви «біржових» товарів та чіткішу градацію за кодом УКТЗЕД. Так, кожній групі товару відповідає один код УКТЗЕД, який, залежно від випадку, може містити від 4 до 10 знаків. Нагадаємо, що в попередньому проекті надавалися діапазони 4- значних кодів УКТЗЕД, що на практиці могло призводити до ситуацій, коли формально товар потрапляє у діапазон «біржових» товарів, однак, де-факто, на біржі не котується.
Світові біржі для цілей ТЦУ
Суттєвих змін зазнав і перелік світових бірж, дані яких мають застосовуватися для розрахунку діапазону цін. Таких бірж стало значно більше і суттєво розширилася географія пошуку даних. Серед бірж, інформацію яких можна використовувати:
- Чиказька товарна біржа (США);
- Товарна біржа Осака Дожіма (Японія);
- Національна товарно – деривативна біржа (Індія);
- Міжконтинентальна біржа (Intercontinental Exchange, ІСЕ);
- Товарна біржа Даляня (Китай);
- Малайзійська біржа (Bursa Malaysia, KLSE):
- Мультитоварна біржа Індії (Multi Commodity Exchange of India Limited, МСХ);
- Європейська Енергетична Біржа (European Energy Exchange, EEX);
- Державна товарно-сировинна біржа Туркменістану;
- Лондонська біржа металів (London Metal Exchange, LME) та ін.
У зв’язку із зазначеними змінами більшої актуальності набуває питання можливості проведення коригувань зіставних цін, які склалися на біржі за декаду до здійснення контрольованої операції. Так, відповідно до Податкового кодексу біржові ціни підлягають коригуванню з урахуванням обсягу контрольованої операції, умов оплати та постачання товарів, якісних характеристик, транспортних витрат. Водночас, методика, за допомогою якої можна зробити такі коригування, не наводиться й залишається не до кінця зрозумілою. Наприклад, біржова ціна може містити пропозицію придбання товару на визначених умовах поставки (скажімо, FOB порти Чорного моря), однак не виділяти вартість транспортних послуг. У такому разі важко говорити про можливість надійних коригувань такої ціни, а відтак і застосування її для цілей ТЦУ.
Нагадаємо: для операцій з біржовим товаром метод ПНЦ є «обов’язковим» до застосування
Для контрольованих операцій експорту/імпорту товарів, які мають біржове котирування, діють спеціальні правила для встановлення відповідності умов таких операцій принципу «витягнутої руки». Так, відповідно до п. 39.2.1.3 ст. 39 Податкового кодексу України (у редакції, яка діє після 01.01.2015 р.) для таких контрольованих операцій «обов’язковим» до застосування є метод порівняльної неконтрольованої ціни (далі – ПНЦ). Зіставними цінами вважаються біржові котирування товару, які склалися на біржі за декаду до здійснення контрольованої операції (з урахуванням відповідних коригувань, якщо вони можливі). Виходячи із доступних даних розраховується ринковий діапазон цін, з яким порівнюється ціна контрольованої операції.
Інші методи платники теоретично можуть застосовувати, однак, лише за умови, що нададуть пакет інформації, який містить дані про всіх пов’язаних з платником податків осіб, які брали участь у ланцюгу купівлі-продажу таких товарів (до першого непов’язаного контрагента). В тому числі, нададуть інформацію про рівень показників рентабельності таких пов’язаних осіб відповідно до застосованого платником податків методу ТЦУ.
При цьому зазначена інформація надається платником письмово до 1 травня року, що настає за звітним. Тобто, разом із поданням звіту про контрольовані операції (незалежно від того, чи буде направлений запит на документацію з ТЦУ). До того ж у випадку якщо контролюючий орган вирішить, що поданої інформації недостатньо для аналізу ТЦУ, він може самостійно застосувати той самий метод ПНЦ (виходячи з біржових котирувань).
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
Примітки:
1Перелік товарів, що мають біржове котирування, та світових товарних бірж для встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу “витягнутої руки”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 616
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Узагальнююча податкова консультація Міністерства фінансів України про оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів
Окремі питання трансфертного ціноутворення: роз’яснює Мінфін
Нові правила трансфертного ціноутворення в Україні розширюють перелік обов’язків платників податків
Чергова реінкарнація спецправил ТЦУ щодо сировинних товарів. Чи спрацює в цей раз?
Глобальний тренд: операції з сировинними товарами та традиційною продукцією важкої промисловості під прицілом ТЦУ
Паралельний імпорт: приховані податкові ризики для офіційних імпортерів в контексті правил трансфертного ціноутворення
Чим дихає міжнародна спільнота професіоналів ТЦУ
Враження від участі в Глобальному форумі з трансфертного ціноутворення в Мюнхені під егідою International Tax Review
WTS Global Country TP Guide:
Комплексне дослідження з ТЦУ у 73 країнах
Болгарію виключено з переліку «низькоподаткових» юрисдикцій для цілей ТЦУ
Штрафи з ТЦУ: чи правомірно штрафують за несвоєчасне подання звіту у періоді до 01 січня 2017 р.?
Штрафи в ТЦУ: загальний огляд
Оновлено перелік «низькоподаткових» юрисдикцій, операції з якими визнаватимуться контрольованими