Чому та коли можлива мобілізація чоловіків до 25 років
За останні декілька тижнів у ЗМІ все частіше зустрічається інформація про випадки примусової мобілізації чоловіків віком до 25 років. Багато людей задаються питанням, а чи правомірні такі дії представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК), адже «призовний вік» – з 25 років. У цьому матеріалі спробуємо розібратися.
«Призовний вік»
Насамперед зазначимо, що поняття «призовний вік» містилося в законодавстві лише до 18.05.2024 року1. Так, ст. 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» раніше передбачала, що громадянами призовного віку є чоловіки, яким виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку2. Однак це положення стосувалося виключно строкової військової служби і не мало жодного відношення до військової служби під час мобілізації.
Ні Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ні Глава VII Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», яка регулює питання призову під час мобілізації, не містили прив’язки до віку громадян.
Після змін від 18.05.2024 року, внесених у ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згадка про вік з’явилась у такому вигляді:
«5. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до статті 10-1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” чи базову військову службу. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою».
Поки що ця норма не застосовується. Базова загальновійськова підготовка для громадян розпочнеться тільки з 01.09.2025 року, а призов на базову військову службу (замінює строкову військову службу) під час мобілізації не здійснюється.
Призов під час мобілізації
Постає питання – хто ж підлягає призову на військову службу під час мобілізації? Відповідь міститься у ст. 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»:
«Призов резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов’язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку».
Тобто закон передбачає, що під час мобілізації здійснюється призов військовозобов’язаних та резервістів, але не призовників (хоча вони можуть мобілізуватися в добровільному порядку). Іншими словами, прив’язка зроблена саме до статусу особи, а не її віку.
Саме через вікову межу між призовником і військовозобов’язаним виникла розхожа думка про неможливість мобілізації громадян, молодших за 25 років (в минулому – до 27 років).
Не треба забувати, що не лише факт досягнення граничного для перебування на військовому обліку призовників 25-річного віку є підставою для набуття статусу військовозобов’язаного. Особа може отримати такий статус і до досягнення 25-річного віку, наприклад, внаслідок проходження строкової військової служби чи навчання на військовій кафедрі.
Проблема призову чоловіків до 25 років
Раніше під час приписки призовника до призовної дільниці (наразі замінено на військовий облік призовників) проводився медичний огляд. Залежно від результатів медичного огляду приймалося одне з таких рішень:
- приписка до призовної дільниці – у випадку визнання придатним;
- зняття з військового обліку призовників та взяття на військовий облік військовозобов’язаних громадян – у випадку визнання непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час;
- виключення з військового обліку громадян – у випадку визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
І ось бачимо таку поширену ситуацію: особа у 17 років прийшла в ТЦК для приписки до призовної дільниці, її визнали непридатною у мирний час, але обмежено придатною у воєнний час, та поставили на військовий облік військовозобов’язаних. Відповідно до Порядку виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов’язаного, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 року № 610, цій особі було видано тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. Тож у свої 17 років лише з огляду на свій стан здоров’я особа набула статусу військовозобов’язаного.
Одразу зазначимо, що сьогодні така ситуація не може виникнути, оскільки норма ч. 10 ст. 14 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» була змінена. Тепер за результатами медичного огляду призовника не може бути прийнято таке рішення, як «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов’язаних».
На початку повномасштабної війни ТЦК не виявляли великого інтересу до таких осіб, однак це змінилося після прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 року, яким було скасовано статус «обмежено придатний». Усі громадяни, які були визнані обмежено придатними до військової служби, протягом 9 місяців з дня набрання чинності цим законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Наразі такі повторні медичні огляди проводяться щодо всіх військовозобов’язаних. І якщо особу буде визнано придатною, то, незважаючи на вік до 25 років, з огляду на наявність статусу військовозобов’язаного таку особу можуть мобілізувати.
Законодавство не передбачає можливості (процедури) повернення статусу призовника та переведення на військовий облік призовників осіб віком до 25 років, що визнані придатними внаслідок повторного медичного огляду.
Тож наразі існує досить несправедлива і безглузда ситуація. Особи до 25 років, які визнані придатними, не підлягають мобілізації, оскільки мають статус призовника. Натомість особи того ж віку, які були визнані обмежено придатними, набули статусу військовозобов’язаних та можуть бути мобілізовані, якщо будуть визнані придатними.
Судова практика
Оскільки проблема досить нова, наразі немає сформованої судової практики з цього питання. Однак ми все ж таки знайшли судове рішення, прийняте за схожих обставин. Так, у Рішенні Рівненського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 року у справі № 460/4624/243 було розглянуто ситуацію, коли відбулася мобілізація особи у віці 25 років (призов відбувався ще до зниження граничного віку з 27 до 25 років):
«[Позивач] Зауважує, що перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 , зарахований в запас за станом здоров`я, має військово-облікові документи, службу ЗСУ не проходив і відповідно у віці 25 років не може бути призваний на військову службу за мобілізацією. Зазначає, що його у примусовому порядку відвезли на проходження військово-лікарської експертизи, при цьому медичний огляд під час проходження військово-лікарської комісії на придатність до військової служби відбувся не повно та не об`єктивно. …Як було встановлено судом за наслідками проведеного ВЛК медичного огляду позивача складено висновок про його придатність до військової служби і призов на строкову військову службу та видано довідку військово-лікарської комісії від 20.03.2024 №6/3.
…Судом встановлено, що у обліковій картці до військового квитка серії НОМЕР_3 та тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного № НОМЕР_5 міститься запис про те, що призовною комісією Київського району м. Харкова 04.10.2018 ОСОБА_1 визнаний непридатним в мирний час та обмежено придатний у воєнний час за ст.10 б згідно наказу МОУ №402. та зарахований у запас. Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин позивач перебував у статусі військовозобов`язаного, на якого було покладено обов`язок щодо дотримання правил військового обліку.
… З системного аналізу наведених норм прав, суд дійшов висновку про те, що позивач, як військовозобов`язаний, який перебуває у запасі, мав обов`язок завчасно приписатися до військової частини для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу.
…Доводи позивача про те, що він у віці 25 років не може бути призваний за мобілізацією, суд відхиляє, з огляду на таке.
… В свою чергу, мобілізаційне розпорядження може бути вручене військовозобов`язаному, який пройшов військово-лікарську комісію і визнаний придатним до військової служби. Довідкою військово-лікарської комісії від 20.03.2024 №6/3 підтверджується, що позивач пройшов медичний огляд та визнаний придатним до військової служби. Вказане свідчить про правомірність дій відповідача щодо вручення позивачу мобілізаційного розпорядження.
….Підсумовуючи вищевказане, суд вважає, що дії відповідача щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації в період воєнного часу є правомірними та такими, що вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України».
Тож, як бачимо, судом не було взято до уваги аргумент щодо віку особи. Натомість суд акцентував увагу, що особа має статус військовозобов’язаного та визнана придатною після повторного проходження ВЛК.
Спроби вирішення проблеми
Після декількох гучних випадків мобілізації чоловіків до 25 років, розглядувану проблему почали активно обговорювати.
Спочатку були розміщені петиції на сайті Кабінету Міністрів України та сайті Президента України. А 24 червня було подано законопроєкт 11379, яким пропонується внести зміни у ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та передбачити, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які були визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-IX від 11.04.2024 року, в разі визнання їх придатними до військової служби. Мобілізація таких осіб має стати можливою лише за їх згодою.
Однак коли Верховна Рада України розгляне відповідний законопроєкт (і чи розгляне взагалі) – поки невідомо.
Варто нагадати, що відповідно до ст. 3 Конституції України утвердження і забезпечення прав та свобод людини є головним обов’язком держави, а за ст. 8 Конституції в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Принцип верховенства права є одним із фундаментальних принципів демократичного суспільства, складовими якого є, зокрема, юридична визначеність, дотримання прав людини та рівність усіх перед законом (тобто заборона дискримінації за будь-якою ознакою). Таким чином, держава має запроваджувати, змінювати та застосовувати закони у передбачуваний спосіб та з логічною послідовністю. Зміна законодавства таким чином, що особи дискримінуються за якоюсь ознакою чи статусом, є порушенням прав таких осіб та принципу рівності всіх перед законом, який закріплений також у ст. 24 Конституції України.
Тож наявна сьогодні ситуація щодо мобілізації чоловіків до 25 років виключно через віднесення їх до категорії військовозобов’язаних через стан здоров’я є несправедливою та протирічить принципу верховенства права.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
Примітки:
1Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-IX від 11.04.2024 року.
2Законом України «Про внесення змін до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”» № 3127-IX від 30.05.2023 року граничний вік перебування громадян на військовому обліку призовників було знижено з 27 до 25-річного віку.
3Рішення поки не набрало законної сили, адже ще не закінчився строк для апеляційного оскарження.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Критерії визначення підприємств критично важливими та порядок бронювання: що змінюється з 01.12.2024 р.
Виїзд чоловіків за кордон: оформлена відстрочка, як підстава для перетину кордону
Бронювання працівників через Портал Дія: з якими проблемами вже стикнувся бізнес
Бронювання через Портал Дія
Зміни до процедури бронювання військовозобов’язаних
Обов’язок уточнення військово-облікових даних з 18.05.2024 р.
Мобілізація засуджених, осіб із судимістю, підозрюваних та обвинувачених
Нові правила мобілізації: Закон прийнято
Запровадження електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста
Військовий облік, мобілізація та проходження військової служби по-новому: чого очікувати?
Оформлена відстрочка як обов’язкова передумова для перетину кордону чоловіками під час воєнного стану
Виїзд чоловіків за кордон в умовах воєнного стану – деякі практичні аспекти