Зміни до процедури бронювання військовозобов’язаних
05 червня 2024 року було прийнято Постанову Кабінету Міністрів України № 650 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану» (далі – Постанова № 650), яка передбачає такі зміни:
- Внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» (фактично Постанова № 76 викладена в новій редакції);
- Затверджено Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (регулює порядок оформлення бронювання через Портал Дія).
У цьому матеріалі ми розглянемо основні зміни щодо бронювання на підприємствах, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі – критично важливі).
- Строк бронювання
Однією з найважливіших змін є збільшення строку дії бронювання з 6 до 12 місяців для військовозобов’язаних, які працюють на критично важливих підприємствах.
Водночас потрібно розуміти, що 12 місяців – це максимально можливий строк бронювання. У деяких випадках бронювання може бути надано на менший строк. Наприклад, якщо дія статусу критично важливого підприємства закінчується раніше, то й бронювання буде надано не більше ніж на строк дії статусу критично важливого підприємства.
Окремо відмітимо, що така зміна не передбачає автоматичне продовження строку дії існуючих бронювань до 12 місяців. Постанова № 650 чітко вказує, що відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані (з урахуванням продовження на три місяці на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07 травня 2024 року № 516).
- Дефіцитні ВОС
У своїх листах Міноборони та Генштаб наводили перелік дефіцитних для Збройних Сил України військово-облікових спеціальностей (далі – ВОС) військовозобов'язаних, за наявності яких такі особи не підлягають бронюванню. Також у самій Постанові № 76 було зазначено, що лише певні категорії працівників, наприклад, керівники та їх заступники, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та ВОС.
Постанова № 650 скасувала таку заборону та чітко передбачила, що військовозобов’язані підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та ВОС (абз. 4 п. 2 Постанови № 650). Тож тепер роботодавці зможуть забронювати й працівників із дефіцитними ВОС.
- Розрахунок кількості військовозобов’язаних
За загальним правилом, критично важливі підприємства можуть забронювати лише 50 % військовозобов’язаних працівників. Водночас раніше кількість військовозобов’язаних працівників зазначалася підприємством на момент подачі списків у Довідці про кількість військовозобов’язаних (Додаток 2 до Постанови № 76).
Постановою № 560 це правило змінено. Відтепер кількість військовозобов’язаних береться станом на 18 травня 2024 року. Винятком є лише збільшення чисельності військовозобов’язаних працівників та утворення нових підприємств. У таких випадках кількість військовозобов’язаних береться станом на дату подання списків.
...
Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Бронювання працівників: оновлені критерії важливості
Критерії визначення підприємств критично важливими та порядок бронювання: що змінюється з 01.12.2024 р. (оновлено станом на 16.12.2024 р.)
Виїзд чоловіків за кордон: оформлена відстрочка, як підстава для перетину кордону
Бронювання працівників через Портал Дія: з якими проблемами вже стикнувся бізнес
Бронювання через Портал Дія
Чому та коли можлива мобілізація чоловіків до 25 років
Обов’язок уточнення військово-облікових даних з 18.05.2024 р.
Мобілізація засуджених, осіб із судимістю, підозрюваних та обвинувачених
Нові правила мобілізації: Закон прийнято
Запровадження електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста
Військовий облік, мобілізація та проходження військової служби по-новому: чого очікувати?
Оформлена відстрочка як обов’язкова передумова для перетину кордону чоловіками під час воєнного стану