Критерії визначення підприємств критично важливими та порядок бронювання: що змінюється з 01.12.2024 р.
Питання визначення підприємств критично важливими1 та порядок бронювання працівників не втрачає своєї актуальності. Зазначене питання ми неодноразово розглядали у наших матеріалах: «Отримання статусу критично важливого підприємства (оновлено станом на 01.09.2024 р.)», «Бронювання працівників через Портал Дія: з якими проблемами вже стикнувся бізнес», «Бронювання через Портал Дія», «Зміни до процедури бронювання військовозобов’язаних».
23.11.2024 р. була опублікована постанова Кабінету Міністрів України від 22.11.2024 р. № 1332 (далі – Постанова), якою затверджено зміни2 до критеріїв визначення підприємств критично важливими та порядку бронювання, більшість положень якої набирає чинності з 01.12.2024 р. Пропонуємо розглянути ці зміни далі у цьому матеріалі.
Окремо звертаємо увагу, що досі багато положень Постанови викликають запитання. 23.11.2024 р. Мінекономіки на Урядовому порталі прокоментувало запроваджені зміни. Проте деякі коментарі Мінекономіки не відповідають тексту Постанови, про що ми окремо зазначимо далі.
Перехідний період
- Дія відстрочок: оформлені відстрочки на підставі бронювання до 23.11.2024 р. залишаються чинними протягом строку їх дії, але не довше ніж до 28.02.2025 р.
- Перебронювання: роботодавцям необхідно повторно забронювати військовозобов’язаних працівників до 28.02.2025 р. Наразі не зрозуміло, як саме відбуватиметься перебронювання, але очікується, що функціонал для цього буде реалізований на Порталі Дія найближчим часом. За словами Михайла Федорова, бронювання через Портал Дія відновить роботу з 01.12.2024 р.
- Дія статусу критичної важливості: рішення про визнання підприємств критично важливими, чинні станом на 23.11.2024 р., але строк дії яких закінчується до 30.11.2024 р. (включно), продовжуються до 31.12.2024 р.
- Підтвердження статусу критичної важливості: до 28.02.2025 р. всі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус за новими вимогами. На цьому наголошує Мінекономіки. Водночас Постанова не містить прямої норми, яка б зобов’язувала підприємства заново отримувати (підтверджувати) такий статус. Припускаємо, що цей обов’язок та зазначений крайній строк Мінекономіки підв’язує до обов’язкового перегляду рішень про визнання підприємств критично важливими, про що буде зазначено далі.
Завдання для державних органів
- До 03.12.2024 р.: встановити критерії для визначення підприємств, що мають важливе значення для національної економіки чи територіальних громад.
Норма сформульована нечітко, а тому не ясно, чи йдеться лише про ті органи, які раніше не встановили власні критерії, чи також варто очікувати і внесення змін до критеріїв, які вже були визначені раніше.
Постановою запроваджується обов’язкове погодження з Мінекономіки та Міноборони зазначених критеріїв. Не виключаємо, що саме з огляду на це вже існуючі критерії будуть затверджуватись заново після отримання погоджень від Мінекономіки та Міноборони.
- До 23.02.2025 р.: переглянути рішення про визнання підприємств критично важливими.
Постанова не містить процедури перегляду рішень про визнання підприємств критично важливими, але з коментаря Мінекономіки можна зробити припущення, що в межах перегляду таких рішень всі підприємства будуть заново отримувати критичність за новими вимогами.
- Моніторинг діяльності з 23.11.2024 р.: запроваджується моніторинг діяльності підприємств органами, які прийняли рішення про визнання таких підприємств критично важливими. Постанова встановлює, що такий моніторинг буде проводитись за звітний податковий період. Водночас Мінекономіки говорить про щомісячний моніторинг відповідності підприємств встановленим вимогам щодо середньої зарплати на підприємстві, рівня сплати податків та кількості військовозобов’язаних, а у разі невідповідності вимогам – направлення підприємству запиту для надання пояснень.
Критерії для критично важливих підприємств з 23.11.2024 р.
- Податкові зобов’язання: до критерію про відсутність заборгованості з ЄСВ додається вимога про відсутність заборгованості зі сплати податків до державного і місцевих бюджетів. Як і раніше, вказаний критерій підтверджується або довідкою про відсутність заборгованості, або витягом з інформаційної системи органів ДПС.
- Розмір середньої заробітної плати: для підприємств приватної форми власності за останній календарний квартал середня заробітна плата застрахованих осіб працівників повинна становити не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5. Як і раніше, зазначене повинно підтверджуватись довідкою підприємства.
Порядок бронювання
- Електронне бронювання: бронювання військовозобов’язаних здійснюється електронно за списками через Портал Дія.
- Альтернативна подача: якщо у підприємства відсутній код ЄДРПОУ або технічна можливість формування списку засобами Порталу Дія, то список подається до відповідного органу, який прийняв рішення про визначення такого підприємства критично важливим. Такий державний орган подає список засобами Порталу Дія.
Обсяги бронювання
- Обмеження: Для критично важливих підприємств, окрім певних винятків, як і раніше, обсяг бронювання становить не більше 50 % від загальної кількості військовозобов’язаних.
- Розрахунок кількості військовозобов’язаних працівників:
...
Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Виїзд чоловіків за кордон: оформлена відстрочка, як підстава для перетину кордону
Отримання статусу критично важливого підприємства (оновлено станом на 01.09.2024 р.)
Критерії визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади
Бронювання працівників через Портал Дія: з якими проблемами вже стикнувся бізнес
Бронювання через Портал Дія
Чому та коли можлива мобілізація чоловіків до 25 років
Зміни до процедури бронювання військовозобов’язаних
Обов’язок уточнення військово-облікових даних з 18.05.2024 р.
Мобілізація засуджених, осіб із судимістю, підозрюваних та обвинувачених
Нові правила мобілізації: Закон прийнято
Запровадження електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста
Військовий облік, мобілізація та проходження військової служби по-новому: чого очікувати?