+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Бронювання працівників через Портал Дія: з якими проблемами вже стикнувся бізнес

автори: Олександр Шемяткін, Ярослава Івасюк, Ірина Гочачко

07 Серпня, 2024 Ексклюзив

З 17 липня 2024 року на Порталі Дія працює послуга електронного бронювання працівників. Раніше про це ми детальніше писали у матеріалі «Бронювання через Портал Дія». Як і очікувалось, розгляд заяви роботодавця про бронювання триває лише декілька годин, а інформація про бронювання працівника в більшості випадків швидко з’являється в Резерв+. Водночас за декілька тижнів користування цією послугою вже можна окреслити перелік проблем і недоліків механізму бронювання через Портал Дія, про які і піде мова у цьому матеріалі.


Некоректність даних


Основною проблемою, з якою зіштовхуються підприємства у процесі бронювання, є некоректне відображення даних на Порталі Дія.


Насамперед це відсутність підприємства в Єдиному переліку підприємств, установ та організацій, які є критично важливими. Формування такого реєстру покладено на Мінекономіки. Натомість підприємства та установи мають бути внесені до цього переліку відповідальним органом (тим органом, що визнав підприємство критично важливим). На жаль, деякі підприємства досі не внесені у перелік, а тому послуга електронного бронювання на Порталі Дія для них недоступна. У такому випадку з метою оперативного вирішення цієї проблеми варто звертатися саме до органу, що визнав підприємство критично важливим.


Також поширеним є випадок, коли в отриманій інформації з реєстру військовозобов’язаних не відображаються всі військовозобов’язані працівники підприємства, хоча в Реєстрі застрахованих осіб, що міститься на сайті Пенсійного фонду, такі працівники відображені. Зокрема, така проблема виникає, коли дані працівників нещодавно змінювалися.


Є проблеми і з відображенням заброньованих працівників. У деяких випадках на Порталі Дія не відображається інформація про вже заброньованих працівників, зокрема тих, хто бронювався раніше за звичайною процедурою. Або ж працівник вказується як заброньований за іншим підприємством, хоча і не має іншого місця роботи. У службі підтримки Дії рекомендують звертатися у таких випадках до ТЦК для виправлення даних.


Також Дія не враховує до кількості військовозобов’язаних тих працівників, яких не було знайдено в реєстрі військовозобов’язаних або якщо за наявною в Дії інформацією вони не перебувають на військовому обліку в конкретному ТЦК. Це питання є вкрай важливим, адже саме від кількості військовозобов’язаних розраховується 50 % для бронювання. Чим меншу кількість військовозобов’язаних порахує Портал Дія, тим меншу кількість працівників зможе забронювати підприємство.


Інколи Дія також показує неправильний відсоток бронювання. Зокрема, у випадку, коли підприємство вправі бронювати 100 % військовозобов’язаних, Портал Дія дозволяє бронювати лише 50 %.


Відсутність витягу про бронювання


Відповідно до п. 12 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 (далі – Постанова 76), передбачено наступне:


«Витяг, засвідчений підписом керівника та скріплений печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов’язаному відстрочки».


Відповідно до Постанови 76 витяг робиться з наказу Мінекономіки про бронювання працівників підприємства. Очевидно, що при електронному бронюванні наказ Мінекономіки не оформлюється. Натомість Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного веб порталу електронних послуг, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 05 червня 2024 року № 650 (далі – Порядок бронювання через Дію), передбачає таке:


«22. За заявою працівника в електронній формі, поданою засобами Порталу Дія, може формуватися витяг про бронювання військовозобов’язаного (далі - витяг), який є документом, що підтверджує надання військовозобов’язаному відстрочки.


23. Витяг формується в електронній формі засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття його змісту. Витяг надсилається засобами Порталу Дія в електронний кабінет користувача».


Наразі відсутній функціонал для формування витягу через Портал Дія. У службі підтримки Дії відповідають наступне:


«В Дії цей функціонал перебуває в розробці. Зараз дані можна перевірити в застосунку Резерв+. З 18 червня електронний військово-обліковий документ має таку ж юридичну силу, як паперовий. Уповноважені органи можуть перевіряти його чинність через QR-код. Порядок формування та використання електронного військово-облікового документа визначається постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559».


Тож виникає ситуація, що роботодавець не може видати працівнику витяг, адже немає наказу Мінекономіки, а працівник не може сформувати витяг, бо такого функціоналу не існує. Єдиним підтвердженням бронювання є інформація у Резерв+ у працівника та повідомлення про результати бронювання у роботодавця.


На нашу думку, можна займати позицію, що оскільки витяг на Порталі Дія формується за заявою працівника, тобто за його бажанням, формування такого витягу не є обов’язковим для підтвердження факту бронювання та відстрочки.


Проблема авторизації на Порталі Дія керівників-іноземців


Порядок бронювання через Дію не містить норм, які б уточнювали процес авторизації керівника підприємства чи уповноваженої ним особи, а тому в цьому аспекті така авторизація здійснюється виключно в порядку, встановленому функціоналом Порталу Дія. Водночас опублікована на Порталі Дія Інструкція бронювання працівників передбачає, що навіть якщо процесом бронювання займається уповноважена особа, то заяву має бути підписано електронним підписом керівника.


Є суттєва проблема з авторизацією на Порталі Дія керівника, який не є громадянином України. Якщо у такого керівника немає посвідки на тимчасове проживання, що є абсолютно стандартною та правомірною ситуацією, то Портал Дія не авторизує такого керівника. Ще у червні Американська торгівельна палата в Україні у своєму листі до Мінекономіки та Міноборони звертала увагу на цю проблему та просила надати можливість уповноважити іншу особу підприємства на підписання заявок на бронювання замість директора, який не є громадянином України. Наразі цю ситуацію вирішено не було.


Проблема з бронюванням працівників філій


Також є суттєва проблема щодо працівників філій підприємств, які мають власний код ЄДРПОУ. Портал Дія не бачить цих працівників за підприємством внаслідок обміну інформацією з Пенсійним фондом (саме підприємство, а не філія має статус критично важливого), а тому їх бронювання через Портал Дія є неможливим.


Автоматичне переведення на спеціальний військовий облік


Нагадаємо, що наразі перебування на спеціальному військовому обліку є обов’язковою умовою для отримання відстрочки. Відповідно до пп. 1 п. 1 ст. 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час і перебувають на спеціальному військовому обліку. Тобто перебування на спеціальному військовому обліку є необхідною умовою. Виникає питання, а навіщо це зроблено? Спеціальний облік, по суті, це відображення факту бронювання в обліку ТЦК. Так чому право на відстрочку, передбачене законом, розглянуте та підтверджене уповноваженими органами, пов’язане з тим, чи вчинило ТЦК певні дії у своєму обліку, чи ні?


Треба відзначити, що відсутнє повноцінне нормативне регулювання як процедури постановки на спеціальний військовий облік, так і вимог до такого обліку. По суті така прогалина надає ТЦК дискреційні повноваження щодо ведення спеціального обліку, що призводить до зловживань та створення непередбачуваності для працівників та роботодавців навіть після отримання статусу заброньованого. Як наслідок, саме з постановкою на спеціальний військовий облік найчастіше виникала проблема у заброньованих осіб у відносинах з ТЦК, які за найменших недоліків (читай: неправомірно) відмовляли у зарахуванні на такий облік.


Це питання вимагає законодавчого врегулювання. Принаймні має бути врегульоване питання строку та умов перенесення даних про заброньованого працівника до спеціального обліку. А по суті, це має здійснюватися в автоматичному порядку і відсутність такого перенесення має свідчити не про відсутність відстрочки, а про порушення з боку ТЦК.


Саме так спробували вирішити це питання у процедурі бронювання через Портал Дія. Так, Порядок бронювання через Дію передбачає, що «у разі позитивного результату перевірки, засобами Реєстру військовозобов’язаних автоматично здійснюється переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки».


Тобто проблема із залежністю від настроїв ТЦК вирішена? Принаймні є підстави так стверджувати. Але треба враховувати таке: наразі жоден із документів, які отримуються за результатами електронного бронювання, не надає інформації про переведення заброньованого працівника на спеціальний військовий облік. Розглянемо це детальніше.


...

 

Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.

Перегляди 472

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Бронювання через Портал Дія 18 Липня, 2024    325

Чому та коли можлива мобілізація чоловіків до 25 років 12 Липня, 2024    788

Зміни до процедури бронювання військовозобов’язаних 19 Червня, 2024    686

Обов’язок уточнення військово-облікових даних з 18.05.2024 р. 17 Травня, 2024    1981

Мобілізація засуджених, осіб із судимістю, підозрюваних та обвинувачених 17 Травня, 2024    1269

Нові правила мобілізації: Закон прийнято 11 Квітня, 2024    2431

Запровадження електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста 04 Квітня, 2024    702

Військовий облік, мобілізація та проходження військової служби по-новому: чого очікувати? 08 Лютого, 2024    1492

Оформлена відстрочка як обов’язкова передумова для перетину кордону чоловіками під час воєнного стану 07 Лютого, 2024    700

Виїзд чоловіків за кордон в умовах воєнного стану – деякі практичні аспекти 07 Грудня, 2023    692

Виїзд чоловіків за кордон в умовах воєнного стану – чи є заборона? 15 Серпня, 2022    18144

Верховний Суд: перевірки, проведені всупереч мораторію за ПКУ з посиланням на Постанову КМУ № 89, є незаконними 13 Травня, 2022    2055

Прокоментувати