+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Мобілізація засуджених, осіб із судимістю, підозрюваних та обвинувачених

17 травня, 2024 Інформаційні листи

Протягом останніх кількох місяців Верховна Рада України прийняла низку законів у розрізі мобілізації. Один з основних це – Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набере чинності 18.05.2024 року. Детальніше можна прочитати у нашому матеріалі «Нові правила мобілізації: Закон прийнято».

Однак це не всі зміни в контексті мобілізації, адже було прийнято й низку інших законів. Зокрема, 08 травня було прийнято закон № 10379-1, яким передбачено запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності (далі – закон № 10379-1). Наразі закон очікує підпису Президента.

З огляду на це пропонуємо у статті розглянути питання можливої мобілізації засуджених, осіб із судимістю, підозрюваних та обвинувачених.

Мобілізація засуджених осіб

У цьому випадку ми говоримо про тих осіб, які засуджені та відбувають покарання.

Так, законом № 10379-1 передбачено, що під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану до осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, судом може бути застосовано умовно-дострокове звільнення для проходження ними військової служби за контрактом. Мобілізація таких осіб відбувається за їх бажанням.

Однак варто зауважити, що така можливість передбачена не для всіх засуджених. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання не застосовується до осіб:

  • засуджених за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;
  • засуджених за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного зі зґвалтуванням або сексуальним насильством;
  • засуджених за вчинення особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень;
  • засуджених за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152–156-1 [кримінальні правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості особи], 258–258-6 [злочини терористичного характеру], частиною четвертою статті 286-1 [порушення ПДР у стані сп’яніння, якщо вони спричинили загибель кількох осіб], статтею 348 цього Кодексу [посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця];
  • засуджених службових осіб, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 цього Кодексу [неправомірна вигода] займали особливо відповідальне становище.

Окрім того, на військову службу за контрактом приймаються особи, звільнені умовно-достроково від відбування покарання, які відповідають таким вимогам проходження військової служби:

  • яким залишилося до досягнення віку, передбаченого статтею 22 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» [граничного віку перебування на військовій службі], не менше трьох років;
  • придатні до військової служби за станом здоров’я;
  • пройшли професійно-психологічний відбір;
  • мають достатній рівень фізичної підготовки для виконання обов’язків військової служби.

Таким чином, засуджені особи за власним бажанням зможуть укласти контракт для проходження військової служби під час мобілізації.

Мобілізація осіб із судимістю

Інша категорія – це особи, що були засуджені раніше, але зараз не відбувають покарання.

До 18.05.2024 року важливу роль грав той факт, за який злочин було засуджено особу. Так, осіб, засуджених до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, виключали з військового обліку, а тому такі особи не були військовозобов’язаними та не могли бути мобілізовані. Натомість особи, засуджені за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, з військового обліку не виключалися, а значить є військовозобов’язаними та підлягають призову під час мобілізації.

Наприклад, наведемо декілька норм із Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» (в редакції до 18.05.2024 року).

Стосовно призовників:

«Стаття 14. Приписка громадян України до призовних дільниць

…9. На районні (міські) комісії з питань приписки покладаються:

зняття з військового обліку призовників та взяття на військовий облік військовозобов’язаних громадян, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання;

виключення з військового обліку громадян, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

10. За результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень:

підлягає взяттю на військовий облік військовозобов’язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання;

підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину».

Стосовно військовозобов’язаних:

«Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього

6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України – у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України – у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;».

Натомість новий комплексний закон щодо мобілізації, який набуває чинності 18.05.2024 року, виключає всі вищезазначені положення. А отже, незважаючи на те, за який злочин було засуджено особу, вона не буде виключатися з військового обліку, а отже, може бути потенційно мобілізованою.

Окрім того, нагадуємо, що на таких осіб також поширюється обов’язок носити військо-обліковий документ та їм може бути вручена повістка (обов’язок з’явитися за повісткою покладено на громадянина, а не на військовозобов’язаного). У такому випадку варто піти у ТЦК та надати докази того, що ви зняті з військового обліку.

Звертаємо увагу, що як і до 18.05.2024 року, так і після Збройні Сили України та інші військові формування не можуть комплектуватися особами, які мають судимість за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 КК України, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку (частина 2 статті 4 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

Тож, як бачимо, положення законодавства з 18.05.2024 року вказує на заборону мобілізації тільки тих осіб, які мають судимість за вчинення конкретного правопорушення, тобто у всіх інших випадках особи із судимістю можуть бути мобілізовані.

Для повноти викладу зазначимо, що і до набрання чинності змін, і після 18.05.2024 року потенційно тих осіб, яких було притягнуто до відповідальності за статтею 336 КК України (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період) та звільнено від відбування покарання з випробуванням, можливо мобілізувати. Це підтверджує також Генштаб у своєму листі «Судово-юридичній газеті». Зазначене пояснюється тим, що вказане кримінальне правопорушення згідно з пунктом 4 статті 12 КК України є нетяжким, а тому такі особи продовжують перебувати на військовому обліку військовозобов’язаних, а значить підлягають мобілізації.

Мобілізація підозрюваних та обвинувачених

Далі пропонуємо розглянути питання, чи підлягають мобілізації підозрювані та обвинувачені.

Насамперед частина 14 статті 17 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» містить положення про можливість відстрочки від призову на строкову військову службу призовникам, яким повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або стосовно яких кримінальна справа розглядається судом, – до прийняття відповідного рішення. Тобто в зазначеному випадку йдеться про призовників. Внаслідок прийнятих змін редакція цього положення з 18.05.2024 року буде містити вказівку про направлення для проходження базової військової служби (замість строкової служби).

Водночас наразі призов на військову строкову службу не проводиться. Зараз здійснюється призов на військову службу під час мобілізації, якому підлягають військовозобов’язані та резервісти. А серед підстав для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію») відсутня така підстава, як набуття статусу підозрюваного / обвинуваченого.

До того ж Кримінальний процесуальний кодекс України (далі – КПК України) містить положення, які фактично дозволяють призов на військову службу під час мобілізації для підозрюваних / обвинувачених.

Так, стаття 616 КПК України передбачає можливість скасування запобіжного заходу тримання під вартою під час досудового розслідування або судового розгляду для підозрюваного / обвинуваченого для проходження військової служби за призовом під час мобілізації. Винятком є особи, які підозрюються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, а також кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості тощо.

Також стаття 335 КПК України передбачає, якщо обвинувачений був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, то суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його звільнення з військової служби.

Наприклад, ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 07.03.2024 року у справі № 569/4094/24 було скасовано запобіжний захід щодо тримання під вартою обвинуваченого з мотивів проходження військової служби за призовом під час мобілізації та зупинено провадження, зокрема:

«Оскільки ОСОБА_4 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.4 ст. 185 КК України, перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 , що підтверджується вищевказаною довідкою, за відсутності ризиків передбаченихч.1 ст. 177 КПК України, та ризику ухилення останнього від проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, наявні підстави для скасування відносно обвинуваченого ОСОБА_4 запобіжного заходу тримання під вартою, а також зупинення судового провадження до звільнення обвинуваченого з військової служби».

Таким чином, підозрюваний / обвинувачений не втрачає статус військовозобов’язаного у зв’язку з повідомленням про підозру чи наявністю обвинувального акту, а тому підлягає мобілізації.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2024

Перегляди 455

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Бронювання через портал Дія 18 липня, 2024    178

Зміни до процедури бронювання військовозобов’язаних 19 червня, 2024    318

Обов’язок уточнення військово-облікових даних з 18.05.2024 р. 17 травня, 2024    1543

Нові правила мобілізації: Закон прийнято 11 квітня, 2024    2266

Запровадження електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста 04 квітня, 2024    636

Військовий облік, мобілізація та проходження військової служби по-новому: чого очікувати? 08 лютого, 2024    1416

Оформлена відстрочка як обов’язкова передумова для перетину кордону чоловіками під час воєнного стану 07 лютого, 2024    590

Виїзд чоловіків за кордон в умовах воєнного стану – деякі практичні аспекти 07 грудня, 2023    591

Виїзд чоловіків за кордон в умовах воєнного стану – чи є заборона? 15 серпня, 2022    17342

Верховний Суд: перевірки, проведені всупереч мораторію за ПКУ з посиланням на Постанову КМУ № 89, є незаконними 13 травня, 2022    1938

Негативні наслідки збільшення вдвічі ставки військового збору,
і
Як забезпечити, щоб те, що ми [вважаємо] сплачуємо на армію, йшло дійсно на армію, і чому ще це може бути корисно
13 травня, 2022    6825

Непрацююча СЕА ПДВ – хто має нести відповідальність? 06 травня, 2022    2882

Прокоментувати