+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Позбавлення майна в умовах воєнного стану

09 березня, 2022 Інформаційні листи

Порядок відчуження майна в умовах воєнного стану закріплений Законом1. Постанова КМУ № 9982 затверджує порядок розгляду заяв та здійснення виплат для наступної повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, а також зразок акта про примусове відчуження або вилучення майна.

У цьому матеріалі ми зупинимось на основних моментах, про які потрібно знати бізнесу. Специфіку щодо військово-транспортного обов’язку ми розглянемо в окремому матеріалі.

В якій формі можливе позбавлення майна?

  • примусове відчуження майна – позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості;
  • вилучення майна – позбавлення державних підприємств, державних господарських об’єднань права господарського відання або оперативного управління індивідуально визначеним державним майном з метою його передачі для потреб держави в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану.

Отже, якщо йдеться про приватний бізнес, відбувається відчуження майна з попереднім повним відшкодуванням його вартості. У разі неможливості попереднього повного відшкодування за примусово відчужене майно, таке майно примусово відчужується з наступним повним відшкодуванням його вартості.

Вилучення майна державних підприємств здійснюється без відшкодування вартості такого майна.

Хто приймає рішення?

Примусове відчуження або вилучення майна у зв’язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану здійснюється за рішенням військового командування, погодженим відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради.

У місцевостях, де ведуться бойові дії, примусове відчуження або вилучення майна здійснюється за рішенням військового командування без погодження з органами, зазначеними вище.

Зазначимо, що вже зустрічається інформація про створення робочих груп з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв’язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану. Відповідну інформацію можна знайти на офіційних сторінках обласних державних адміністрацій (приклад – Волинська ОДА).

Акт про примусове відчуження або вилучення майна

Про примусове відчуження або вилучення майна складається акт встановленої форми.

Акт підписується власником майна або його законним представником і уповноваженими особами військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження майна, або військового командування чи органу, що прийняв таке рішення, і скріплюється печатками військового командування та/або зазначених органів.

У разі відсутності особи, у якої відчужується або вилучається майно, або її законного представника під час складання акта про примусове відчуження або вилучення майна, такий акт складається без її участі. У такому разі власник майна або його законний представник має право на ознайомлення з актом про примусове відчуження або вилучення майна. Примірник акта та документ, що містить висновок про вартість майна, вручаються під розписку особі, у якої відчужується або вилучається майно, або її уповноваженому представнику.

Яке майно може бути вилучене?

За законом – по суті будь-яке майно для використання в умовах правового режиму воєнного стану. Наразі є інформація про відчуження на потреби армії харчових продуктів, медичних препаратів та лікарських засобів, нафтопродуктів, автомобільної техніки, запасних частин до неї, автопричепів, взуття, зброї, іншого майна та обладнання військового призначення.

На яку компенсацію можна розраховувати?

Оцінка майна, що підлягає примусовому відчуженню, проводиться у порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. Такий висновок може бути наданий юридичними особами або ФОП, які офіційно зареєстровані як суб’єкти оціночної діяльності в Державному реєстрі суб’єктів оціночної діяльності – суб’єктів господарювання.

У разі неможливості залучити до оцінки майна суб’єктів оціночної діяльності – суб’єктів господарювання така оцінка проводиться суб’єктами оціночної діяльності – органами державної влади або органами місцевого самоврядування за погодженням із власником майна. У разі відмови або відсутності власника майна зазначені органи мають право проводити таку оцінку самостійно.

Оцінка майна, за якою попередньому власнику було відшкодовано вартість примусово відчуженого майна, може бути оскаржена до суду.

Попереднє повне відшкодування вартості примусово відчуженого майна здійснюється на підставі документа, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки, яка проведена у зв’язку з прийняттям рішення про його примусове відчуження.

Для отримання наступної повної компенсації за примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного стану майно його колишній власник або уповноважена ним особа після скасування правового режиму воєнного стану звертається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем відчуження майна із заявою, до якої додаються акт і документ, що містить висновок про вартість майна.

Зазначимо, що режим воєнного стану вводиться вперше, тому процедура фінансування відшкодування вартості майна детально не врегульована.

Чи можна повернути майно?

У разі якщо після скасування правового режиму воєнного чи надзвичайного стану майно, яке було примусово відчужене, збереглося, а колишній власник або уповноважена ним особа наполягає на поверненні майна, таке повернення здійснюється в судовому порядку. Підставою для повернення майна є рішення суду, яке набрало законної сили.

У разі повернення майна особі у неї поновлюється право власності на це майно. Одночасно особа зобов’язується повернути грошову суму, яка була нею одержана у зв’язку з відчуженням майна, з вирахуванням розумної плати за використання цього майна.

Колишній власник майна, яке було примусово відчужене, може вимагати взамін надання йому іншого майна, якщо це можливо.

Вилучення авто за керування в нетверезому стані

Зауважимо, що наразі трапляються непоодинокі випадки вилучення автомобіля за керування в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння.

За керування в стані сп’яніння патрульні складають на водія протокол згідно зі ст. 130 (Керування транспортним засобом у стані сп’яніння) КУпАП та евакуюють автомобіль на арештмайданчик з його подальшим вилученням для потреб Збройних Сил України (зі слів Нацполіції – на безоплатній основі).

Наразі ми не зупиняємось на питанні неправомірності такого вилучення авто Нацполіцією, але просто вважаємо за необхідне попередити про такий розвиток подій.

Рекомендації

У випадку вилучення майна обов’язково потрібно вимагати складення відповідного акта і забезпечити наявність представника від компанії. Якщо цього не відбулось за будь-яких причин – отримати примірник акта вже після відчуження.

Якщо відчуження майна відбулось без проведення оцінки, то з метою отримання наступної повної компенсації необхідно буде надавати бухгалтерську довідку про балансову вартість майна.

Якщо компанія не погоджується з оцінкою вартості вилученого майна – зазначайте про це в акті і за можливості посилайтесь на документи, що підкріплюють реальну вартість майна.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1Закон України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».

2Постанова КМУ від 31 жовтня 2012 року № 998 «Деякі питання здійснення повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2022

Перегляди 2958

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Нові правила мобілізації: Закон прийнято 11 квітня, 2024    936

Запровадження електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста 04 квітня, 2024    378

Військовий облік, мобілізація та проходження військової служби по-новому: чого очікувати? 08 лютого, 2024    985

Оформлена відстрочка як обов’язкова передумова для перетину кордону чоловіками під час воєнного стану 07 лютого, 2024    457

Виїзд чоловіків за кордон в умовах воєнного стану – деякі практичні аспекти 07 грудня, 2023    461

Виїзд чоловіків за кордон в умовах воєнного стану – чи є заборона? 15 серпня, 2022    16167

Верховний Суд: перевірки, проведені всупереч мораторію за ПКУ з посиланням на Постанову КМУ № 89, є незаконними 13 травня, 2022    1823

Негативні наслідки збільшення вдвічі ставки військового збору,
і
Як забезпечити, щоб те, що ми [вважаємо] сплачуємо на армію, йшло дійсно на армію, і чому ще це може бути корисно
13 травня, 2022    6433

Непрацююча СЕА ПДВ – хто має нести відповідальність? 06 травня, 2022    2794

Юлія Кривомаз виступила з доповіддю на засіданні Комітету АПУ з податкового та митного права 06 травня, 2022    779

Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) від Мінреінтеграції – чи застосовний такий Перелік для податкових цілей? 04 травня, 2022    20048

Деякі зміни у кримінальній юстиції в період воєнного стану 04 травня, 2022    2190

Прокоментувати