+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Новели Кодексу з процедур банкрутства

17 квітня, 2019 Інформаційні листи

15 квітня 2019 року Президент України підписав Кодекс з процедур банкрутства (далі – Кодекс). Кодекс набуде чинності через 6 місяців із дня його офіційного опублікування, крім положень, які визначають створення електронної торгової системи та авторизації електронних майданчиків, які набирають чинності через 3 місяці з дня офіційного опублікування Кодексу. З набуттям чинності Кодексу втратить силу Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі – Закон). У цьому оглядовому листі ми коротко викладаємо принципові зміни, які запроваджуються Кодексом.

Банкрутство фізичних осіб

Вводиться принципово нова процедура банкрутства фізичних осіб. Ініціювати процедуру може виключно сам боржник. Задоволення вимог кредиторів відбувається в рамках реструктуризації та погашення боргів боржника. При цьому, тривалість реструктуризації не може перевищувати 5 років (10 років, якщо борг виник із кредиту на купівлю житла). Якщо ж майна боржника недостатньо для погашення боргів або збори кредиторів не схвалили план реструктуризації протягом 120 днів із дати відкриття провадження, суд оголошує боржника банкрутом. Вимоги кредиторів задовольняються шляхом реалізації всього майна боржника, що входить у ліквідаційну масу. Закінчується процедура банкрутства визнанням усіх боргів боржника погашеними.

Процедура банкрутства надає боржнику ряд переваг: фіксація суми боргу, погашення боргів за чіткою процедурою, недоторканність житла. Водночас, слід пам’ятати про певні обмеження: обов’язок повідомити суд про майновий стан за останні 3 роки, втрата бездоганної ділової репутації на 3 роки, неможливість повторної процедури банкрутства, а також обов’язок повідомляти потенційних кредиторів про факт банкрутства протягом 5 років.

Ініціювання справи кредитором

Принципово змінюються правила щодо ініціювання процедури банкрутства кредитором. Наразі кредитор може ініціювати банкрутство тільки у разі наявності безспірної вимоги в мінімальному розмірі в 300 мінімальних заробітних плат. Під безспірною вимогою розуміється грошова вимога кредитора, підтверджена судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким здійснюється списання коштів із рахунків боржника.

Кодексом суттєво послаблюється бар’єр для початку процедури банкрутства. За новими правилами сума боргу значення не має, кредитору не потрібно мати рішення суду про стягнення боргу, не потрібно ініціювати відкриття виконавчого провадження. Для початку процедури банкрутства достатньо непогашених майнових зобов’язань, строк виконання яких настав, які боржник визнає, але не може виконати.

Відміна спеціальної (спрощеної) процедури самобанкрутства

Наразі така процедура використовується боржниками, які мають намір ліквідуватися добровільно, однак через адміністративні перепони (зокрема, небажання контролюючих органів проводити перевірку), не можуть зробити це в розумний строк. Процедура надає можливість таким боржникам перейти у стадію ліквідації без проходження розпорядження майном і санації. Кодекс такої спеціальної (спрощеної) процедури самобанкрутства більше не передбачає.

Відміна мораторію на стягнення нерухомості у позичальників, які не виконали зобов’язання щодо іпотечних кредитів у іноземній валюті

З моменту набрання чинності Кодексом втрачає чинність Закон України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті». Проте, Кодекс передбачає 5-річний термін для реструктуризації заборгованості за іпотечними кредитами фізичних осіб у іноземній валюті на пільгових умовах. Повертати заборгованість потрібно буде в гривні за курсом Національного банку України на день відкриття справи, а не на момент отримання кредиту.

Продаж активів банкрутів через електронні аукціони

Кодекс закладає основи для продажу майна за найвищою ціною, зокрема забезпечує продаж активів на аукціоні, в тому числі електронному. Прозорий продаж майна банкрутів дозволить знизити корупційні ризики і зламати схеми, коли боржники викупали свої активи за безцінь, які розповсюджені сьогодні.

Система має бути дворівнева, складатись із адміністратора центральної бази даних, модуля аукціону та багатьох майданчиків. Обов’язковою буде публікація протоколу торгів та всього перебігу аукціону.

Інші зміни

Кодекс містить ще багато інших новел. Багато змін зазнав інститут арбітражного керуючого (наприклад, у частині його прав, порядку призначення, винагороди, дисциплінарних стягнень). Запроваджуються особливості проваджень у справах про банкрутство окремих категорій боржників, зокрема, страховиків, професійних учасників ринку цінних паперів, фермерських господарств, державних підприємств, інших боржників. До Кодексу включені норми щодо проваджень у справах про банкрутство, пов’язаних з іноземною процедурою неплатоспроможності (тобто з провадженням у справі про банкрутство, що здійснюється в іноземній державі згідно з її законодавством). Водночас, із переліку судових процедур, порівняно із Законом, виключено процедуру мирової угоди (її елементи вважатимуться складовими плану санації).

Насамкінець зазначимо, що після набрання чинності Кодексом, подальший розгляд справ про банкрутство буде здійснюватися відповідно до норм Кодексу, незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на момент набрання чинності Кодексом перебуватимуть на стадії санації. Провадження в таких справах продовжуватимуться відповідно до Закону.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2019

Перегляди 7172

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Зміни до процедури подання відомостей про кінцевих бенефіціарних власників – новий Закон № 2571 28 грудня, 2022    1174

Дочекалися! Термін подання інформації про бенефіціарів та структури власності продовжено на 9 місяців 08 жовтня, 2021    1121

Новий адміністративно-територіальний устрій: держава реформує, а бізнес розгрібає 27 вересня, 2021    1416

Марафон щодо подання інформації про кінцевих бенефіціарних власників. Старт – 11 липня! 02 липня, 2021    1794

Заборона пластикових пакетів: розбираємо закон 01 липня, 2021    30589

Проект Наказу про затвердження Положення про форму та зміст структури власності – перший млинець нанівець 05 березня, 2021    8248

Нова довірча власність: пройшов рік, а нічого не змінилось 18 грудня, 2020    1184

Перехід відповідальності після злиття та поглинання: як новому керівництву уникнути ризиків 24 червня, 2020    957

Збільшення ризиків відповідальності керівників внаслідок закону про запобігання COVID-19 23 квітня, 2020    2545

Юридичні особи повинні будуть оновити інформацію про кінцевих бенефіціарних власників 21 квітня, 2020    13337

Новий старий процес 19 лютого, 2020    4076

Останні зміни в адміністративному судочинстві 17 лютого, 2020    1504

Прокоментувати