+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Зміни до процедури подання відомостей про кінцевих бенефіціарних власників – новий Закон № 2571

автори: Ярослава Івасюк, Оксана Харитонова

28 грудня, 2022 Ексклюзив

29.12.2022 року набирає чинності (за винятком деяких положень) Закон № 2571-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення регулювання кінцевої бенефіціарної власності та структури власності юридичних осіб» (далі – Закон № 2571). Цей закон вносить зміни у низку законів у частині регулювання питань подання інформації про кінцевого бенефіціара та структури власності юридичних осіб, зокрема в Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі – Закон про держреєстрацію) та Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі – Закон № 361).


Заявляється, що Закон № 2571 прийнято з метою спрощення подання до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) інформації про кінцевих бенефіціарів (далі – КБВ) та структури власності юридичними особами, прискорення перевірки поданих відомостей, створення системи методологічної допомоги юридичним особам при визначенні КБВ та структури власності.


Далі у нашій статті для наших передплатників ми наводимо основні положення Закону № 2571, зосереджуючись на аналізі наступних питань:


  1. Кого стосується Закон № 2571 (суб’єкти, що подають інформацію про КБВ та структуру власності державному реєстратору).

  2. Нові граничні строки для подання інформації про КБВ та структури власності державному реєстратору.

  3. В яких випадках і які документи необхідно подати державному реєстратору. Скасування вимоги подання інформації про КБВ та структури власності при будь-якій реєстраційній дії. Нові вимоги до копії паспорта КБВ.

  4. Кримінальна та адміністративна відповідальність посадових осіб, а також нова відповідальність юридичної особи та її учасників.

  5. Новий обов’язок учасників та осіб, які здійснюють вирішальний вплив на діяльність юридичної особи, повідомляти про зміни у відомостях про КБВ та структурі власності. Звільнення від відповідальності юридичних осіб та їх учасників. Необхідність постійного моніторингу юридичною особою інформації про КБВ та структури власності, направлення регулярних запитів учасникам.

  6. Запровадження нової процедури – повідомлення про розбіжності між відомостями про КБВ та структурою власності, що міститься в ЄДР (покроковий опис процедури). Перевірка, що здійснюється державним реєстратором. Відмітка про можливу недостовірність інформації про КБВ та/або структуру власності юридичної особи, примусове вилучення з ЄДР інформації про КБВ юридичної особи та потенційні наслідки.


1.


Кого стосується?


У попередній редакції Закону про держреєстрацію (пункт 9 частини 2 статті 9) був передбачений перелік юридичних осіб, яким не потрібно подавати державному реєстратору інформацію про КБВ або його відсутність та структуру власності.


Наразі Законом № 2571 встановлено більш широкий перелік таких винятків, зокрема перелік доповнено адвокатськими бюро, організаціями, що здійснюють професійне самоврядування у сфері нотаріату, публічними компаніями, житлово-будівельними, дачними, садівничими та гаражними кооперативами тощо. Водночас Законом № 2571 з переліку таких винятків виключено релігійні організації. Це означає, що з дати набрання чинності новим Законом на них буде поширюватися вимога подання інформації про КБВ та структури власності.


Повний перелік юридичних осіб, у яких відсутній обов’язок з подання відомостей про КБВ та структури власності, закріплений у частині 8 статті 5-1 Закону № 361.


2.


Нові граничні строки


Нагадаємо, що юридичні особи, які були зареєстровані до 28.04.2020 року (дата набрання чинності Законом № 361), повинні були подати інформацію про КБВ та структуру власності державному реєстратору до 11.07.2022 року (так зване разове подання).


Із введенням воєнного стану в Україні був прийнятий Закон України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» № 2115-IX, який звільняє юридичних осіб від адміністративної та/або кримінальної відповідальності за неподання чи несвоєчасне подання звітності та/або інших обов’язкових документів. У своєму роз’ясненні Мін’юст підтвердив, що положення зазначеного закону розповсюджуються і на обов’язок з подання інформації про КБВ. Отже, інформацію про КБВ та структуру власності можна було б подати до ЄДР протягом 3 місяців після припинення чи скасування воєнного стану та відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання таких документів не повинна була б застосовуватись.


Водночас відповідно до Закону № 2571 строк подання інформації про КБВ та структури власності змінився. Тепер він прив’язаний до дня набрання чинності новими нормативно-правовими актами, а саме: (1) новим положенням про форму та зміст структури власності, яке буде затверджене Держфінмоніторингом за погодженням з Мін’юстом* (далі – Положення), і (2) методологією визначення юридичною особою КБВ, яка має бути розроблена Держфінмоніторингом за результатами проведеного обговорення з громадськістю і затверджена Кабміном та НБУ* (далі – Методологія).


Граничний строк для подання структури власності та відомостей про КБВ: 6 місяців з дати набрання чинності Положенням та Методологією, але не раніше 90 днів з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні.


Закон також врегулював ситуацію для тих юридичних осіб, які вже виконали раніше встановлений обов’язок з разового подання інформації про КБВ та структуру власності або виконають цей обов’язок до набрання чинності Положенням та Методологією. Якщо після набрання чинності Положенням та Методологією юридична особа виявить неповноту відомостей, неточності чи помилки у поданих даних про КБВ чи у структурі власності, вона повинна повторно подати виправлені відомості протягом 6 місяців з дати набрання чинності Положенням та Методологією. Якщо помилок немає, повторно подавати документи не потрібно.


3.


В яких випадках і які документи необхідно подати


...

 

Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.

Перегляди 1151

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Повідомлення про розбіжності у відомостях про КБВ та / або структурі власності з ЄДР, виявлені СПФМ 14 вересня, 2023    449

Дочекалися! Термін подання інформації про бенефіціарів та структури власності продовжено на 9 місяців 08 жовтня, 2021    1109

Марафон щодо подання інформації про кінцевих бенефіціарних власників. Старт – 11 липня! 02 липня, 2021    1782

Проект Наказу про затвердження Положення про форму та зміст структури власності – перший млинець нанівець 05 березня, 2021    8237

Перехід відповідальності після злиття та поглинання: як новому керівництву уникнути ризиків 24 червня, 2020    944

Збільшення ризиків відповідальності керівників внаслідок закону про запобігання COVID-19 23 квітня, 2020    2533

Юридичні особи повинні будуть оновити інформацію про кінцевих бенефіціарних власників 21 квітня, 2020    13322

Парадокси законодавства щодо статутного капіталу товариств з обмеженою відповідальністю 04 жовтня, 2019    16599

З кінця 2018 року будь-яке виправлення в реєстрі компанії вимагає надання інформації щодо бенефіціарів 26 липня, 2019    1368

Персональна відповідальність керівника та інші важливі зміни в Кодексі з процедур банкрутства: аналіз деяких нововведень 07 червня, 2019    1906

Новели Кодексу з процедур банкрутства 17 квітня, 2019    7168

Прокоментувати