Новий адміністративно-територіальний устрій: держава реформує, а бізнес розгрібає
Як відомо, наразі в країні відбувається реформа децентралізації. Зокрема, в рамках даної реформи було прийнято Постанову ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-IX від 17.07.2020 р., за якою були реорганізовані деякі адміністративні райони України.
Адміністративний район є частиною місцезнаходження юридичної особи. Отже, незважаючи на те, що фактично місце здійснення діяльності юридичної особи не змінилося, змінюється повне формулювання місцезнаходження юридичної особи. У зв’язку із цим наразі у бізнесу виникає багато питань: як бути з неактуальною інформацією в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР), чи потрібно вносити зміни в офіційні документи, в яких фігурує старий адміністративний район, чи треба повідомляти податкову тощо. Нижче ми спробуємо коротко прокоментувати ці питання.
Зміни до ЄДР
До недавнього часу нові райони існували лише на папері, однак нещодавно були внесені зміни до програмного забезпечення ЄДР, що дали можливість коректного відображення інформації щодо нових адміністративних районів в ЄДР.
На жаль, оновлення інформації щодо нових адміністративних районів в ЄДР автоматично здійснюватися не буде, відповідні зміни можуть бути внесені в ЄДР виключно за ініціативою юридичної особи.
Водночас внесення змін в ЄДР щодо місцезнаходження юридичної особи можливе лише шляхом проведення відповідної реєстраційної дії, яка потребує оформлення відповідного рішення вищого органу юридичної особи у нотаріальній формі.
Необхідно також враховувати, що, якщо установчі документи юридичної особи (статут) містять вказівку на місцезнаходження юридичної особи, необхідно буде затверджувати та реєструвати і нову редакцію статуту.
Всі ці дії вимагають значних витрат і часу, і грошей.
Єдине, що трохи втішає, – адміністративний збір за проведення реєстрації нового місцезнаходження сплачувати не потрібно (ст. 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»).
Як швидко потрібно оновити дані в ЄДР?
Строки на приведення у відповідність відомостей в ЄДР щодо нового місцезнаходження чинним законодавством не передбачені. Відповідно, відповідальність у зв’язку із нездійсненням таких дій у юридичних осіб відсутня.
Втім, оскільки відомості, що містяться в ЄДР, використовуються для ідентифікації юридичної особи, у тому числі під час провадження нею господарської діяльності та у відносинах з банками, юридична особа має бути зацікавлена у внесенні до ЄДР необхідних змін для уникнення будь-яких непорозумінь.
Звертаємо увагу, що якщо у зв’язку зі зміною місцезнаходження юридична особа, яка не є ТОВ/ ТДВ за своєю організаційно-правовою формою, затвердила нову редакцію статуту, така юридична особа зобов’язана протягом 3 робочих днів з моменту прийняття відповідного рішення повідомити про це державного реєстратора для внесення необхідних змін до ЄДР. Така вимога зазначена у Законі України «Про господарські товариства», проте вона не застосовується до ТОВ та ТДВ у зв’язку із втратою даним Законом чинності у відповідній частині.
Повідомлення податкового органу
Якщо зміни щодо місцезнаходження будуть зареєстровані в ЄДР, нова інформація автоматично буде відображена і в базі даних податкового органу за принципом «єдиного вікна» відповідно до п. 66.5 Податкового кодексу України. Перереєстрацію платника ПДВ у розглядуваному випадку здійснювати також не потрібно.
Дозвільні документи
Відповідно до ч. 8 ст. 4-1 Закону № 2806 «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» зміна місцезнаходження юридичної особи не є підставою для переоформлення документа дозвільного характеру. Отже, навіть якщо вважати, що зміна адміністративного району є зміною місцезнаходження, немає необхідності змінювати дозвільні документи.
Рекомендації
Незважаючи на відсутність відповідальності, ми рекомендуємо не затягувати з процесом внесення змін до ЄДР щодо місцезнаходження юридичної особи. Важливим є не допускати розбіжностей у будь-яких державних реєстрах, статутних документах тощо.
Оскільки місцезнаходження юридичної особи фігурує в багатьох інших документах, про які тут не згадується (правовстановлюючі документи на нерухомість, ліцензії тощо), необхідність приведення їх у відповідність у зв’язку зі зміною адміністративного району потребує додаткового аналізу.
Теоретично будь-які розбіжності можуть вплинути на відносини юридичної особи з контрагентами, банком або навіть податковим органом. Непоодинокі випадки, коли бази даних податківців конфліктують з ЄДР, внаслідок чого у юридичних осіб можуть виникати тимчасові проблеми з поданням звітності або виникає несподівана необхідність укладення нового договору з податковою, незважаючи на відсутність будь-якої вини зі сторони юридичної особи.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Представництво юридичних осіб: що дозволяє недобросовісним контрагентам ухилятись від виконання зобов’язань?
Заборона пластикових пакетів: розбираємо закон
Нова довірча власність: пройшов рік, а нічого не змінилось
Юридичні особи повинні будуть оновити інформацію про кінцевих бенефіціарних власників
Новий старий процес
Останні зміни в адміністративному судочинстві
Ліцензія на зберігання пального – впорядкування ринку чи нові корупційні ризики?
Проблеми захисту персональних даних
Користуватися реєстром нерухомості стане легше
З кінця 2018 року будь-яке виправлення в реєстрі компанії вимагає надання інформації щодо бенефіціарів
Електронний підпис на звичайній флешці: to be, or not to be