Чи потрібна нам податкова угода з Росією (країною-агресором)? А вона є!
Дивіться оновлення «Нас почули: Україна денонсує Угоду про уникнення подвійного оподаткування з рф»
Навіщо потрібні угоди (конвенції) про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна (капіталу)?
Насамперед, як слідує навіть з назви, – для запобігання подвійному оподаткуванню (як в країні джерела доходу, так і в країні резидентності) окремих доходів резидентів однієї країни, які ведуть діяльність чи отримують інші доходи з іншої країни, тим самим сприяти розвитку та поглибленню економічних відносин між договірними державами.
Чи стоїть таке завдання (про сприяння розбудові і поглибленню економічних зв’язків, зокрема шляхом усунення подвійного оподаткування) зараз щодо відносин із Росією?
А тим часом відповідна угода про уникнення подвійного оподаткування від 08 лютого 1995 року з Росією є і діє, якщо виходити з наявної публічної інформації (зокрема, зазначення вказаної угоди як чинної на сайті Верховної Ради за посиланням).
Наразі на час написання цього огляду не знайшли ніякої публічної інформації про якісь кроки з боку України про припинення застосування і врешті-решт повну денонсацію вказаної угоди.
На відміну від інших країн щодо цього.
Наприклад, 05 квітня 2022 року інформаційне агентство Reuters, посилаючись на Міністерство фінансів США, повідомило, що податкова служба США (The Internal Revenue Service – IRS) офіційно зупинила обмін інформацією на підставі відповідної угоди з податковими органами Росії, щоб тим самим обмежити можливості останньої для відповідного збору податків на фінансування агресії.
Припинили обмін податковою інформацією з Росією й, наприклад, Німеччина та Великобританія.
Як повідомило німецьке видання Spiegel, 01 квітня 2022 року, посилаючись на лист Міністра фінансів Німеччини Крістіана Лінднера його українському колезі Сергію Марченку, Німеччина у зв’язку із вторгненням Росії в Україну призупинила обмін інформацією з російськими та білоруськими податковими органами. Цитата з німецького видання (перекладено і опубліковано українською виданням «Економічна правда»):
«Німеччина більше не компенсуватиме прибутковий податок російських громадян і фірм, які зареєстровані у фінансових відомствах країни, що позначиться на можливості уникати подвійного оподаткування».
За повідомленням уряду Великобританії, Великобританія призупинила обмін податковою інформацією з Росією і Білоруссю ще 18 березня 2022 року.
Що ж стосується чинності і застосування угоди про уникнення подвійного оподаткування України з Росією, то ми поки що не знайшли у публічних джерелах інформації про подібні кроки з боку України і офіційні заяви щодо цього, і ознак підготовки врешті-решт повної денонсації вказаної угоди.
Відповідно до Закону України «Про міжнародні договори України» денонсація має проводитися у формі закону України. На сайті Верховної Ради ми не знайшли проекту такого закону. Також не знайшли публічної інформації про стан обміну податковою інформацією з країною-агресором.
Тож чи не на часі вирішити ці питання з боку України?
До речі, якраз кілька останніх років Росія активно «пропонувала» перегляд таких угод, виходячи з власних інтересів. І у разі неприйняття ультимативних пропозицій, погрожувала денонсацією і фактично денонсувала відповідні угоди (наприклад, у травні 2021 року через це була денонсована Росією угода про уникнення подвійного оподаткування з Нідерландами).
Тож чи не часі Україні попіклуватися про власні інтереси у відносинах з Росією – зокрема денонсацією податкової угоди з нею?
Так само питання припинення подібних угод Росії (а їх більше 80) з іншими країнами може стати одним із напрямків зусиль для української дипломатії щодо економічної ізоляції агресора шляхом звернень до інших країн з проханням також припинити обмін податковою інформацією (якщо хтось ще цього не зробив) і повністю денонсувати угоди про уникнення подвійного оподаткування з Росією, і тим самим зменшувати її податкову базу для фінансування агресії.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Виїзд чоловіків за кордон в умовах воєнного стану – чи є заборона?
11847
Верховний Суд: перевірки, проведені всупереч мораторію за ПКУ з посиланням на Постанову КМУ № 89, є незаконними
1586
Негативні наслідки збільшення вдвічі ставки військового збору,
і
Як забезпечити, щоб те, що ми [вважаємо] сплачуємо на армію, йшло дійсно на армію, і чому ще це може бути корисно
3837
Непрацююча СЕА ПДВ – хто має нести відповідальність?
2488
Юлія Кривомаз виступила з доповіддю на засіданні Комітету АПУ з податкового та митного права
642
Деякі зміни у кримінальній юстиції в період воєнного стану
1947
Пропозиція Єврокомісії щодо тимчасової лібералізації торгівлі з Україною в умовах війни
434
Нас почули: Україна денонсує Угоду про уникнення подвійного оподаткування з рф
608
Україна денонсує Угоду про уникнення подвійного оподаткування з рф
384
Податки на землю та нерухомість: що робити, якщо відсутній доступ до земельної ділянки чи нерухомості?
7098
Щодо проведення перевірок платників податків під час воєнного стану
3248
