+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Чергові митні новели в умовах воєнного стану. Призупинення стягнення митних платежів та митне оформлення за спрощеною процедурою

01 квітня, 2022 Інформаційні листи

Зі сплином трьох тижнів збройної агресії росії проти України, Кабінетом Міністрів України (далі – Уряд) було прийнято рішення максимально спростити усі митні процедури, зокрема запровадити в Україні найшвидшу митницю із відсутністю будь-яких паперів на митниці та без сплати митних платежів1.

На виконання проголошеного пропонується запровадити зміни, які суттєво спростять митні формальності, пов’язані із оформленням та пропуском на митну територію України товарів, а також передбачають відсутність справляння митних платежів для певних категорій товарів.

Тож які саме основоположні зміни буде запроваджено для спрощення процедури митного оформлення та для яких саме товарів не потрібно буде сплачувати митні платежі?

По-перше, платники єдиного податку першої, другої та третьої групи, крім платників єдиного податку третьої групи, що сплачують ПДВ (далі – платники єдиного податку), отримають право обирати один із двох способів митного оформлення та митного контролю товарів:

 1. Спрощений спосіб. Митне оформлення товарів, які ввозяться через морські, автомобільні та залізничні пункти пропуску, здійснюватиметься без справляння митних платежів із поданням митниці попередньої митної декларації без проведення митного огляду, без застосування фітосанітарного контролю та заходів нетарифного регулювання (крім державного експортного контролю).
 2. Стандартний спосіб. Митне оформлення та оподаткування товарів здійснюватиметься у повному обсязі та на загальних підставах відповідно до вимог Митного кодексу України (далі – МКУ) та Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

При цьому звільнятимуться від оподаткування ввізним митом та ПДВ товари, що ввозяться на територію України платниками єдиного податку, крім наступної категорії товарів:

 • спирту етилового та інших спиртових дистилятів;
 • алкогольних напоїв, пива (крім квасу «живого» бродіння);
 • тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, сигарет, цигарок, сигарил та рідин, що використовуються в електронних сигаретах2;
 • товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаної державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом.

Також при виборі способів митного оформлення товарів декларант може обрати тільки один із двох способів, а у випадку вибору спрощеного способу декларант має подати Державній митній службі відповідну заяву за встановленою формою в електронному чи паперовому вигляді3.

У випадку, якщо суб’єкт господарювання обрав спрощений спосіб та вже подав відповідну заяву, він може відмовитись від застосування спрощеного способу, однак такі дії унеможливлюватимуть повторне подання заяви про застосування спрощеного способу. До того ж при поданні заяви про застосування спрощеного способу декларанту не може бути відмовлено у застосуванні такого способу, крім вищенаведеного випадку.

Відмітимо, що спрощений спосіб митного оформлення та митного контролю товарів (зокрема транспортних засобів) застосовуватиметься не раніше 01.04.2022 р. і діятиме до моменту припинення або скасування воєнного стану на території України.

По-друге, в частині заходів нетарифного регулювання запропоновані зміни передбачають, що при використанні спрощеного режиму відбуватиметься тимчасове припинення дії заходів нетарифного регулювання для імпортованих товарів, за винятком наступних категорій товарів:

 • товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаної державою-агресором щодо України згідно із законодавством;
 • товарів, що ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом;
 • наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
 • товарів військового призначення або товарів подвійного використання;
 • радіоактивних матеріалів, небезпечних відходів.

Оновлення від 11.04.2022 р.: По-третє, для всіх суб’єктів господарювання звільняються від оподаткування ввізним митом операції із ввезення товарів, крім товарів, що мають походження або ввозяться з Республіки Білорусь/Російської Федерації, а також крім спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива (крім квасу «живого» бродіння), тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

По-четверте, встановлюватиметься мораторій на проведення перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, зокрема своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, а також зупинення розпочатих перевірок та мораторій на вручення вже складених Актів про результати перевірок та податкових повідомлень-рішень. Крім того, зупинятиметься і перебіг строків, визначених окремими статтями МКУ, та можливість митних органів приймати рішення про продовження строків, крім тих, перебіг яких було зупинено.

Отже, усі вищенаведені зміни мають посприяти ефективній та безперебійній роботі економіки України у період воєнного стану та дозволять збільшити ефективність та швидкість митного оформлення відповідних товарів при їх ввезенні на територію України.

Довідково:

Відповідні зміни передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 р. № 330 «Деякі питання здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зокрема транспортних засобів, в умовах воєнного стану» (далі – Постанова № 330) та Проектом Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану», що наразі знаходиться на підписі у Президента як Законопроект № 7190 від 22.03.2022 р. (далі – Закон № 7190). Постанова № 330 набуде чинності після набуття чинності Законом № 7190.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1 Джерело за посиланням.

2 Перелік відповідно до тексту Постанови № 330. Відповідно ж до тексту Закону № 7190 слова «сигарети», «цигарки», «сигарили» відсутні.

3 Відповідна форма наразі ще не розроблена. Постанова № 330 передбачає, що Державна митна служба має забезпечити розроблення форм заяв протягом двох днів з дня набрання чинності Постановою № 330.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2022

Перегляди 2847

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Виїзд чоловіків за кордон в умовах воєнного стану – чи є заборона? 15 серпня, 2022    11841

Верховний Суд: перевірки, проведені всупереч мораторію за ПКУ з посиланням на Постанову КМУ № 89, є незаконними 13 травня, 2022    1579

Негативні наслідки збільшення вдвічі ставки військового збору,
і
Як забезпечити, щоб те, що ми [вважаємо] сплачуємо на армію, йшло дійсно на армію, і чому ще це може бути корисно
13 травня, 2022    3678

Непрацююча СЕА ПДВ – хто має нести відповідальність? 06 травня, 2022    2488

Юлія Кривомаз виступила з доповіддю на засіданні Комітету АПУ з податкового та митного права 06 травня, 2022    640

Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) від Мінреінтеграції – чи застосовний такий Перелік для податкових цілей? 04 травня, 2022    18999

Деякі зміни у кримінальній юстиції в період воєнного стану 04 травня, 2022    1947

Пропозиція Єврокомісії щодо тимчасової лібералізації торгівлі з Україною в умовах війни 03 травня, 2022    433

Нас почули: Україна денонсує Угоду про уникнення подвійного оподаткування з рф 03 травня, 2022    607

Податки на землю та нерухомість: що робити, якщо відсутній доступ до земельної ділянки чи нерухомості? 03 травня, 2022    7095

Щодо проведення перевірок платників податків під час воєнного стану 26 квітня, 2022    3248

Первинні документи втрачені чи знаходяться у зоні бойових дій: як бути із підтвердженням даних податкового обліку? 22 квітня, 2022    1960

Прокоментувати