Краще пізно, ніж ніколи: нарешті законодавці вирішили виправити норми щодо відповідальності за уточнення звітності з ТЦУ
Іван Шинкаренко
Партнер КМ Партнери
1.
Ще у матеріалі 2017 року ми звертали увагу на проблеми системи відповідальності за порушення під час звітності з ТЦУ. Як детальніше розглянуто в цьому матеріалі, система норм, що набрала чинності з 01 січня 2017 року, в багатьох випадках не мотивувала самостійне уточнення поданих звітів про контрольовані операції (далі – КО), якщо в подальшому платник податків виявляв операції, не включені у звіт.
Не пройшло й 10 років, як законодавці зрештою знайшли час виправити ці норми Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Відповідні зміни у ст. 120 ПКУ вносяться законом № 4112-IX1 від 04 грудня 2024 року (далі – Закон № 4112-IX), який набирає чинності з 25 березня 2025 року.
2.
Можна припустити, що до виправлення штрафів за уточнення звітів про КО «дійшли руки» у зв’язку з необхідністю виправити вже більш очевидну помилку в частині штрафів за неподання / несвоєчасне подання новішої форми звітності – повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі – МГК).
Очевидна помилка в частині штрафів за неподання / несвоєчасне подання повідомлення про участь в МГК полягала в такому:
- штраф за неподання платником податків повідомлення про участь в МГК встановлений на рівні 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 01 січня податкового (звітного) року (далі – прожитковий мінімум) (абз. 7 п. 120.3 ст. 120 ПКУ), тоді як
- штраф за несвоєчасне подання повідомлення про участь в МГК встановлений на рівні одного розміру прожиткового мінімуму за кожний календарний день несвоєчасного подання повідомлення про участь в МГК, але не більше 100 розмірів прожиткового мінімуму (абз. 8 п. 120.6 ст. 120 ПКУ).
Тобто, якщо факт неподання повідомлення виявляє податкова, то штраф становить 50 розмірів прожиткового мінімуму. А ось у випадку самостійного виявлення цього платником податків і подання із запізненням, штраф становитиме один прожитковий мінімум за кожен день прострочення з максимальною сумою, обмеженою 100 розмірами прожиткового мінімуму.
У таких умовах очевидно, що будь-яке самостійне подання повідомлення про участь в МГК із запізненням більше ніж 50 календарних днів невигідне платнику податків. Штраф у такому разі буде вищим, аніж у випадку виявлення неподання податковим органом (що ще має статися) і застосування штрафу за неподання повідомлення.
Закон № 4112-IX виправляє цю неузгодженість у штрафах за неподання / несвоєчасне подання повідомлення про участь в МГК. З 25 березня 2025 року:
- штраф за неподання платником податків повідомлення про участь в МГК становитиме 100 розмірів прожиткового мінімуму (абз. 7 п. 120.3 ст. 120 ПКУ);
- штраф за несвоєчасне подання повідомлення про участь в МГК не перевищуватиме 50 розмірів прожиткового мінімуму (абз. 8 п. 120.6 ст. 120 ПКУ).
3.
Аналогічна помилка, менш очевидна, але не менш суттєва, існувала в ПКУ з 2017 року в частині уточнення поданих звітів про КО:
- штраф за невключення до поданого звіту про КО інформації про всі КО встановлений у розмірі 1 % від суми незадекларованих КО, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму (абз. 3 п. 120.4 ст. 120 ПКУ), тоді як
- штраф за несвоєчасне декларування КО у поданому звіті про КО встановлений на рівні одного розміру прожиткового мінімуму за кожний календарний день несвоєчасного декларування КО в поданому звіті в разі подання уточнюючого звіту, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму (абз. 4 п. 120.6 ст. 120 ПКУ).
Тобто, якщо величина, розрахована як 1 % від суми незадекларованих КО, є меншою за суму, розраховану як один розмір прожиткового мінімуму за кожен день прострочення включення КО у звіт, подання уточнюючого звіту платником податків перестає бути раціональним. Адже в цьому разі штраф за виявлення помилки у звіті податковим органом є меншим, аніж у разі подання уточнюючого звіту з власної ініціативи платника податків.
Це не теоретична проблема, а цілком реальна дилема, з якою зіштовхувалися законослухняні платники податків, які виявили помилки в раніше поданих звітах про КО. Штраф за самостійне уточнення поданих звітів може бути в рази більшим, аніж потенційний штраф за недекларування, який може застосувати податковий орган, якщо сам виявить факт недекларування.
Схоже, що цю проблему, нарешті, врегулювали:
- штраф за несвоєчасне декларування КО у поданому звіті про КО становитиме все той самий один розмір прожиткового мінімуму за кожний календарний день несвоєчасного декларування КО в поданому звіті в разі подання уточнюючого звіту, а ось максимальний розмір обмежуватиметься таким чином: «…але не більше суми, що дорівнює одному з двох значень, що є меншим за розміром, – або 300 розмірів прожиткового мінімуму …, або 0,5 відсотка суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому звіті…» (абз. 4 п. 120.6 ст. 120 ПКУ).
Обмеження максимальної суми штрафу за несвоєчасне декларування КО в поданому звіті про КО сумою, розрахованою як 0,5 % від суми незадекларованих КО, на наш погляд, вирішує проблему. Адже в такому разі штраф за самостійне уточнення звіту про КО після змін буде нижчим, аніж штраф у розмірі 1 % від суми незадекларованих КО, якщо їх виявить податковий орган.
Незрозуміло тільки, чому вирішення цієї достатньо очевидної проблеми потребувало стільки часу…
Примітки:
1Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо врахування положень Рекомендацій Ради Організації економічного співробітництва та розвитку стосовно податкових заходів для подальшої боротьби з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях»
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Кабмін оновив перелік «низькоподаткових» юрисдикцій
1169
Багатостороння угода компетентних органів про автоматичний обмін звітами в розрізі країн набрала чинності для України: наслідки для учасників МГК в Україні
656
Зміни до ознак контрагентів-нерезидентів для визнання операцій контрольованими або здійснення 30% коригування з податку на прибуток
1475
Суд першої інстанції відмовив податковій у кваліфікації витрат як управлінських (таких, що не мають ділової мети)
513
Зрештою Верховний Суд визнав, що застосування порівняльного аналізу ТЦУ було правильним (справа «Олімпекс Купе Інтернейшнл»)
380
Справа «Олімпекс Купе Інтернейшнл» проти ГУ ДПС в Одеській області: після нового розгляду Верховний Суд все ж остаточно відмовив податківцям у «креативному» застосуванні методу чистого прибутку
1072
Важлива судова практика з ТЦУ: касаційна скарга податкової знову (частково) задоволена Верховним Судом – чому справа є важливою та які вагомі нюанси не враховані?
1419
Необґрунтованість порівняльного аналізу ТЦУ: Верховний Суд України передав справу на повторний розгляд
862
«Масовані» запити щодо застосування 30 % коригування з податку на прибуток. Що не так і що робити?
1903
Війна – це не привід ігнорувати дотримання вимог щодо трансфертного ціноутворення
958
Finally! Україна приєдналась до Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін звітами в розрізі країн
1623
Свіже рішення Верховного Суду щодо правил ТЦУ: нові підходи до застосування методу ПНЦ, щодо яких, на жаль, залишились питання
1755
