ЗДП (загальна декларація прибуття) підкралась непомітно
Закон від 02.10.2019 р. № 141-IX про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів (далі – АЕО) доповнив Митний кодекс ст. 1941 та ст. 1942. Ці статті визначили обов’язок при перетині митного кордону товарами подавати новий документ – загальну декларацію прибуття (далі – ЗДП).
ЗДП подається перевізником до митниці, у зоні діяльності якої розташовано пункт пропуску через державний кордон України, де товари вперше перетнуть митний кордон України.
Цю декларацію необхідно подати до прибуття таких товарів на митну територію у встановлені Митним кодексом строки. При цьому подавати її треба у вигляді електронного повідомлення, засвідченого електронним цифровим підписом, або через інтерфейс для подання такої декларації, розміщений на офіційному веб-сайті Державної митної служби.
Положення щодо ЗДП почали діяти з 07.11.2020 р. і стали несподіванкою для багатьох суб’єктів ЗЕД. Особливо малоприємним це нововведення стало для перевізників, безпосередньо для яких цей обов’язок і з’явився.
Однак найбільші питання виникли у випадку перетину кордону іноземними перевізниками, які зненацька виявили, що для виконання цієї формальності необхідно не тільки подбати про оформлення власне декларації прибуття, а й мати електронний цифровий підпис, що визнаватиметься в Україні, яким така декларація має бути засвідчена.
Особливо важливими ці питання є в світлі ч. 11 ст. 1941 Митного кодексу України про те, що «відсутність на момент здійснення митних формальностей у пункті пропуску через державний кордон України загальної декларації прибуття на товари є підставою для відмови у пропуску через митний кордон України товарів і транспортних засобів комерційного призначення, що їх перевозять, та притягнення перевізника до адміністративної відповідальності відповідно до цього Кодексу».
Однак гарною новиною є те, що у цієї проблеми є відносно просте рішення, адже ЗДП може подаватися від імені перевізника його представником.
Тому іноземним перевізникам варто подбати про укладення договорів з представниками в Україні, які мають електронний цифровий підпис і зможуть вчасно подати ЗДП від їх імені. Однак не варто забувати, що відповідальність за правильність заповнення ЗДП несе перевізник, а не представник, і це варто враховувати при виборі представника та формулюванні договору.
Ну а вітчизняним імпортерам, що користуються послугами іноземних перевізників, також варто звернути на це увагу, якщо вони бажають одержати свої вантажі вчасно.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Дотримання режиму експортного забезпечення під час митного оформлення: рух проти вітру
Повторна криміналізація контрабанди товарів: добре забуте старе
Чергові митні новели в умовах воєнного стану. Призупинення стягнення митних платежів та митне оформлення за спрощеною процедурою
Обмеження щодо експорту харчової продукції з України, введені під час дії воєнного стану
Спрощення оформлення митних вантажів в умовах воєнного стану
Спори щодо класифікації товару за кодом УКТ ЗЕД: актуальна судова практика, що може стати у нагоді при «запеклій боротьбі» з митним органом
Спори щодо митної вартості: огляд свіжих рішень Верховного Суду
Податкові пільги для нових значних інвестицій
Авторизовані економічні оператори (АЕО): хто може отримати цей статус?
В Україні з 01 січня 2020 р. змінено Перелік організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток та/або не є податковими резидентами держав своєї реєстрації
Статус авторизованого економічного оператора (АЕО) та його переваги
Оновлення процедури митного оформлення за законом щодо авторизованих економічних операторів