Іноземним інвесторам надано право на отримання посвідок на тимчасове проживання в Україні
23 травня 2017 р. Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення бар’єрів для залучення іноземних інвестицій» (далі – «Закон»). Прийняття Закону мало на меті спрощення процедури видачі дозволів на застосування праці іноземців та осіб без громадянства (далі – «іноземець») та посвідок на тимчасове проживання в Україні (далі – «посвідка»).
У цьому листі ми зупинимося на змінах, що внесені до Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та стосуються посвідок. У попередньому нашому інформаційному листі «Зміни в процедурі видачі дозволу на застосування праці іноземця» ви можете ознайомитись зі змінами в процедурі видачі дозволів на застосування праці іноземців.
Нова категорія іноземців, які можуть отримати посвідку
Основною новелою Закону є запровадження нової категорії іноземців, яким надається право на отримання посвідки. Так, Законом надається право на отримання посвідки засновникам та/або учасникам, та/або бенефіціарним власникам (контролерам) українських компаній, які прибули в Україну з метою контролю за діяльністю таких компаній. У цьому випадку підставою для видачі посвідки є такі обставини:
- іноземець є засновником та/або учасником, та/або бенефіціарним власником (контролером) юридичної особи, дані про яку внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – «ЄДР»);
- розмір частки власності іноземця або іноземної юридичної особи, бенефіціаром (контролером) якої він є, у статутному капіталі української юридичної особи становить не менше 100 тисяч євро за офіційним валютним курсом, встановленим НБУ на дату внесення іноземної інвестиції.
Отже, можемо констатувати, що, насправді, далеко не всі іноземні інвестори зможуть отримати посвідку. Законом встановлюється досить високий бар’єр на шляху до її отримання, адже не так часто інвестор вносить до статутного капіталу української компанії частку в розмірі 100 тисяч євро. Хочемо зауважити, що наявність великого статутного капіталу не є показником того, що здійснюється інвестиція в економіку України. Статутний капітал не є недоторканним та може бути витрачений у будь-який час компанією або «повернутий» учаснику. І навпаки, компанія з невеликим статутним капіталом може бути великим платником податків та реальним гравцем на ринку України. А тому встановлення зазначеного критерію навряд чи можна вважати доцільним.
Документами, що подаються до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції (далі – «ДМС»), зазначеною категорією іноземців (на доповнення до стандартного переліку) є:
- дійсний поліс медичного страхування;
- письмове зобов’язання юридичної особи повідомити ДМС про втрату іноземцем статусу засновника та/або учасника, та/або бенефіціарного власника (контролера) цієї юридичної особи;
- інші документи залежно від форми здійснення іноземної інвестиції (документи мають бути посвідчені уповноваженою посадовою особою відповідної юридичної особи), а саме:
- копія установчого документа юридичної особи;
- відомості про розмір частки у сумі не менше 100 тисяч євро за офіційним валютним курсом, встановленим НБУ на дату внесення іноземної інвестиції, як внеску до статутного капіталу (якщо іноземна інвестиція здійснена в грошовій формі);
- копія вантажної митної декларації на рухоме майно, передане як внесок до статутного капіталу юридичної особи та копія акта приймання-передачі такого майна (якщо іноземна інвестиція здійснена у майновій формі);
- копія акта приймання-передачі рухомого або нерухомого майна, переданого як внесок до статутного капіталу юридичної особи (якщо іноземна інвестиція здійснена у майновій формі, але при цьому таке майно придбане на території України);
- виписка з рахунку в цінних паперах (якщо іноземець є акціонером акціонерного товариства, зареєстрованого в Україні).
ДМС для прийняття рішення про видачу посвідки самостійно отримує відомості:
- про те, що іноземець є засновником та/або учасником, та/або бенефіціарним власником (контролером) юридичної особи – з ЄДР;
- про офіційний валютний курс, встановлений НБУ на дату внесення іноземної інвестиції, – з офіційного веб-сайту НБУ.
Строки оформлення та дії посвідки й інші строки
Були внесені зміни щодо строку дії посвідки, що видається іноземцю, який прибув до України для працевлаштування. Якщо раніше посвідка видавалась лише на 1 рік, то відтепер строк її дії прямо залежатиме від строку дії дозволу на працевлаштування, який у деяких випадках може становити й 3 роки.
Строк дії посвідки, яка видаватиметься засновникам та/або учасникам, та/або бенефіціарним власникам (контролерам) українських компаній, становить 2 роки.
Вперше з’являється норма про те, що строк дії посвідки не може перевищувати строку дії паспортного документа іноземця.
Зменшується строк видачі посвідки. Посвідка повинна видаватись у 10-денний строк з дня отримання заяви про її оформлення або продовження строку її дії.
Зменшується також крайній строк звернення для продовження строку дії посвідки. Так, іноземець повинен подати документи для продовження строку дії посвідки не пізніше як за 10 календарних днів до закінчення строку її дії.
Інші зміни
Встановлюється адміністративний збір за оформлення або продовження строку дії посвідки у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн).
Впроваджується можливість подання іноземців документів на отримання посвідки через представника, який діє на підставі довіреності. Отримання посвідки, як і раніше, здійснюється іноземцем виключно особисто.
З’явилась нова умова для продовження строку дії посвідки. Тепер відповідно до Закону для продовження строку дії посвідки іноземець має підтвердити працевлаштування у цій юридичній особі щонайменше 3 громадян України, які приступили до роботи не менш як за 6 місяців до дати звернення про продовження строку дії посвідки, або сплату юридичною особою податку на прибуток у розмірі не менш як 50 мінімальних заробітних плат за останній повний фінансовий рік до дати звернення про продовження строку дії посвідки.
Встановлення зазначеної умови у порівнянні з умовою про мінімальний розмір частки інвестора вбачається більш обґрунтованим. Хоча і цю вимогу також можна піддати критиці. Так, наприклад, не є рідкістю створення проектних компаній у складі одного працівника – директора. І якщо припустити, що протягом декількох перших років діяльності ця компанія може й не мати прибутку, податок з якого становив би потрібний розмір, то протягом цього початкового етапу інвестор не зможе продовжити дію своєї посвідки (оскільки не буде виковуватись жоден із зазначених критеріїв).
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Е-листки непрацездатності: чи помітні покращення?
Відрядження в Україну: огляд податкових та імміграційних питань при працевлаштуванні іноземців
Електронні листки непрацездатності вже діятимуть з 01 травня
Запитайте юриста: які пільги передбачені працівникам за роботу зі шкідливими умовами праці?
Черговий закон про зменшення тиску на бізнес – вовк в овечій шкурі?
Повідомлення про надзвичайні заходи у сфері трудового законодавства в Україні, спричинені кризою Covid-19
Проєкт нового Порядку контролю за додержанням законодавства про працю – вчитися на помилках? Держпраці: ні, не чули.
Польові будні Держпраці.
Судова справа про використання цивільно-правових договорів у відносинах з фізичними особами
5-та група єдиного податку: «+» vs «-»
Маніпуляція як інвестпроект
Нові розміри штрафів за порушення трудового законодавства
Огляд практики Верховного Суду за 2018 р., пов’язаної з розмежуванням цивільно-правових та трудових відносин