+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Електронні листки непрацездатності вже діятимуть з 01 травня

30 квітня, 2021 Інформаційні листи

З 01 травня 2021 р. починає застосовуватися Порядок організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2021 р. № 323 (далі – Порядок). А отже, електронні листи непрацездатності мають використовуватися вже з 01 травня.

При цьому варто відмітити, що Електронний реєстр листків непрацездатності (далі – Реєстр) вже існує протягом року на порталі Пенсійного фонду України (далі – ПФУ), де роботодавці та працівники можуть зареєструватися та почати поступовий перехід на ведення електронних документів, зокрема, електронних листків непрацездатності або електронних трудових книжок.

Порядок регламентує механізм організації ведення Реєстру. Зокрема, передбачається, що обов’язок формувати та вести Реєстр покладено на ПФУ, який є володільцем інформації, що міститься в ньому. Водночас коло суб’єктів, які будуть обмінюватися (наповнювати Реєстр) інформацією, значно ширше і до них належать також Національна служба здоров’я України та Фонд соціального страхування України.

Проте головне питання, яке всіх цікавить, – як буде відбуватися взаємодія з даним Реєстром роботодавців та працівників?

Стандартний алгоритм для формування електронного листка непрацездатності є наступним:

  • працівник звертається для медичного огляду до лікаря;
  • лікар встановлює факт непрацездатності та формує електронний медичний висновок у центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я;
  • інформація про тимчасову втрату працездатності автоматично на підставі медичного висновку вноситься до Реєстру;
  • у Реєстрі відповідна інформація отримує унікальний (єдиний реєстраційний) номер, що фактично і є створенням електронного листка непрацездатності.

Саме такий, зареєстрований у Реєстрі за єдиним реєстраційним номером, листок непрацездатності є підставою для звільнення від виконання роботи, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Інформація про непрацездатність буде доступна працівнику та роботодавцю через їхні електронні кабінети на порталі ПФУ та особі, що засвідчила тимчасову непрацездатність (лікарю) через електронну систему охорони здоров’я. А тому роздруковувати електронний листок непрацездатності працівнику не потрібно, адже всі необхідні відомості будуть доступні і для роботодавця.

Однак за необхідності працівник або роботодавець може отримати листок непрацездатності у вигляді витягу або в електронній формі з сайту ПФУ (у такому випадку потрібно бути зареєстрованим на сайті ПФУ за допомогою кваліфікованого електронного підпису) або у письмовій формі в територіальних органах ПФУ.

При цьому відповідний витяг міститиме обмежену кількість інформації – відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків, період і причину непрацездатності. Роботодавець буде мати доступ до такої інформації працівника лише в межах періоду тривалості трудових відносин з працівником.

Частина інформації реєстру буде публічною. Проте вся інформація у вільному доступі буде знеособлена або носитиме статистичний характер (кількість, причини, середня тривалість зареєстрованих листків непрацездатності, кількість днів тимчасової непрацездатності, сума виплаченої допомоги за місяць, квартал, рік, за адміністративно-територіальними одиницями).

Таким чином, Порядок передбачає видачу електронних листків непрацездатності вже з 01 травня. Водночас поки що не всі медичні заклади підключені до електронної системи охорони здоров’я (через яку лікар формує електронний медичний висновок), а тому вони не зможуть видавати електронні листки непрацездатності. Порядок не відповідає на питання, що робити медичному закладу в такому випадку. Проте відповідь на це містить проект Наказу МОЗ (маємо надію, що він буде затверджений найближчим часом), яким планується затвердити Порядок формування та видачі медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я. Цим проектом передбачається, що з 01 травня внесення медичних висновків в електронній формі є обов’язковим лише для тих медичних закладів, що мають технічну можливість, а медичні заклади, що наразі не мають такої можливості, заповнюють листок непрацездатності відповідно до положень Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності. Заклад вважається таким, що має технічну можливість з дати оприлюднення на веб-сайті електронної системи охорони здоров’я інформації про підключені медичні заклади.

Тобто до моменту підключення всіх медичних закладів до електронної системи охорони здоров’я фактично буде існувати так званий «перехідний» період, протягом якого одночасно будуть видаватися як електронні, так і паперові листки непрацездатності.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2021

Перегляди 1865

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Новий Закон щодо посилення захисту прав працівників: що змінилося? 15 червня, 2022    237

Кадрове діловодство у період війни 19 травня, 2022    528

Чи є у роботодавця обов’язок зберігати за добровольцем територіальної оборони його місце роботи та середній заробіток? 27 квітня, 2022    725

Обов’язки роботодавця при мобілізації працівників 06 квітня, 2022    929

Щодо бронювання військовозобов’язаних працівників у період воєнного стану 28 березня, 2022    26379

Зміни у трудовому законодавстві: як обмежили права працівників та чи допоможе це роботодавцям? 24 березня, 2022    1646

Простій на підприємстві 16 березня, 2022    739

Загальна мобілізація: що це означає для роботодавців? 09 березня, 2022    4504

Хто така посадова особа: новий підхід судової практики 30 грудня, 2021    533

Чи дійсно військовий облік для жінок став обов’язковим? 24 грудня, 2021    4608

Е-листки непрацездатності: чи помітні покращення? 23 вересня, 2021    481

Відрядження в Україну: огляд податкових та імміграційних питань при працевлаштуванні іноземців 18 червня, 2021    1216

Прокоментувати