+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків у 2016 році: вироки, тенденції та статистика

17 січня, 2017 Інформаційні листи

У 2016 році судами всього було ухвалено 53 вироки у провадженнях щодо умисного ухилення від сплати податків (ст. 212 Кримінального кодексу України). З яких 19 виправдувальних вироків, 22 обвинувальних та 12 вироків на підставі угод про визнання винуватості. Це фактичні дані за результатами пошуку у Єдиному державному реєстрі судових рішень; офіційна статистика судів першої інстанції за друге півріччя 2016 року, яка розміщується на офіційному порталі органів судової влади України, на даний час відсутня.

Тобто кількість вироків, ухвалених за результатами розгляду у 2016 році кримінальних проваджень по суті (тобто окрім випадків затвердження угод про визнання винуватості), становить 41 вирок, з них 22 – ухвалено в першому півріччі 2016 року та 18 – у другому півріччі. Якщо порівнювати з 2015 роком (детальніше у нашому оглядовому листі «Статистика щодо кримінальних проваджень за ст. 212 КК України або яким був для платників 2015 рік?»), то загальна кількість вироків зменшилась майже на 20%1, але це швидше наслідок загального зменшення кількості кримінальних проваджень (про що детальніше у цьому ж огляді). Кількість обвинувальних вироків зменшилась на 42%2, а кількість виправдувальних збільшилась майже на 36%3. У такому співвідношенні можемо побачити як позитивну, так і негативну складову: як позитивне зрушення щодо об’єктивності розслідування кримінальних проваджень у судах або ж як погіршення ефективності та якості досудового розслідування.

Детальний огляд статистики та рішень судів щодо ухилення від сплати податків за перше півріччя 2016 року ми публікували у нашому інформаційному листі «Кримінальні провадження за ст. 212 КК України за перше півріччя 2016 року: статистика, вироки та тенденції?». Тому в даній частині огляду пропонуємо детальніше зупинитись на розгляді рішень судів за друге півріччя 2016 року.

Виходячи з аналізу вироків, робимо висновок, що аналогічно попереднім періодам лідерство зберігають обвинувачення, які стосуються так званих «безтоварних» операцій.

Нижче приводимо вибірку найбільш цікавих вироків у справах, коли суд розглядав обвинувачення по суті (тобто окрім випадків затвердження угод про визнання винуватості).

Цікавим є рішення стосовно притягнення до відповідальності директора сільськогосподарського підприємства щодо неправомірного перебування на спеціальному режимі оподаткування у зв’язку з відсутністю державної реєстрації договору суборенди земельної ділянки. Так, суд встановив, що відсутність державної реєстрації договору суборенди земельної ділянки чи спільної діяльності не є правовою підставою для втрати підприємством права на застосування фіксованого сільськогосподарського податку. Також суд врахував, що підприємству не було скасовано спеціальний режим оподаткування та зазначив, що вчинене діяння могло в принципі становити лише податкове (фінансове) правопорушення, оскільки обов’язковим для кваліфікації його за ст. 212 Кримінального кодексу України є наявність умислу на ухилення від сплати податків. Детальніше з вказаним рішенням у справі № 718/287/13-к можна ознайомитись у нашій підбірці рішень, розміщеній у розділі «Корисні документи».

В іншій справі, яка також стосується неправомірного застосування податкових пільг сільськогосподарським підприємством, обвинувачення ґрунтувалось на тому, що продукція підприємства не є сільськогосподарською. Проте суд врахував, що зазначений спір стосується правової кваліфікації продукції як такої, що є сільськогосподарською та дає право на використання пільги. Крім цього суд взяв до уваги, що дане питання було досліджене в адміністративній справі про оскарження податкових повідомлень-рішень, які за результатами розгляду були визнані протиправними та скасовані. З цих підстав судом ухвалено виправдувальний вирок. Детальніше з вказаним рішенням у справі № 609/921/13-к можна ознайомитись у нашій підбірці рішень, розміщеній у розділі «Корисні документи».

Аналогічно і в іншому рішенні суд при розгляді справи врахував факт скасування податкових повідомлень-рішень у судовому порядку. Зокрема суд зазначив, що обов’язковою ознакою злочину за ст. 212 Кримінального кодексу України є фактичне ненадходження коштів до бюджету. Проте, враховуючи скасування податкових повідомлень-рішень, суд прийшов до висновку, що в даному випадку ненадходження не відбулось. Відтак у діях обвинуваченого був відсутній склад злочину (об’єктивна сторона), у зв’язку з чим суд ухвалив виправдувальний вирок. Детальніше з вказаним рішенням у справі № 362/4372/13-к можна ознайомитись у нашій підбірці рішень, розміщеній у розділі «Корисні документи».

Серед обвинувальних вироків слід відмітити, що вони постановлені у зв’язку з наданням неправдивої інформації у податковій звітності, що супроводжувалось підробкою первинних та інших документів.

Так, у рішенні суду щодо директора підприємства зазначено, що останній при імпорті автомобілів під час розмитнення вказав у електронній митній декларації та подав супровідні документи з неправдивими відомостями щодо року виготовлення та першої реєстрації транспортних засобів. У рішенні суд встановив факт заниження зобов’язання по акцизному податку і ПДВ, та визнав обвинуваченого винним. Детальніше з вказаним рішенням у справі № 307/1681/16-к можна ознайомитись у нашій підбірці рішень, розміщеній у розділі «Корисні документи».

Аналогічно і в іншій справі, директора підприємства було засуджено за ухилення від сплати податку на додану вартість та ввізного мита шляхом заниження вартості тканини при імпорті. Детальніше з вказаним рішенням у справі № 712/13146/16-к можна ознайомитись у нашій підбірці рішень, розміщеній у розділі «Корисні документи».

Щодо результатів розгляду кримінальних обвинувачень у суді все більш-менш зрозуміло та очікувано. Як і раніше, судовий розгляд матеріалів досудового розслідування у справах щодо ухилення від сплати податків – це швидше виключення, оскільки більшість проваджень є саме методом впливу на платників податків та до суду не передаються.

Так, за даними офіційної статистики, яка розмішена на сайті Генеральної прокуратури України, у 2016 році всього було зареєстровано 1098 кримінальних правопорушень у вигляді ухилення від сплати податків. В свою чергу частка прийнятих судами вироків по відношенню до загальної кількості кримінальних проваджень у 2016 році в порівнянні з 2015 роком майже не змінилась (4,8% у 2016 році та 3,9% у 2015 році відповідно). Як і минулого року, вбачається, що робота органів досудового слідства є неефективною, а відкриті кримінальні провадження є швидше засобом впливу та тиску на платників податків з метою забезпечення «наповнення» державного бюджету.

Водночас цікаво відмітити суттєве скорочення кількості початих кримінальних проваджень у порівнянні з 2015 роком (статистика за 2015 рік за посиланням та аналіз рішень за 2015 рік у матеріалі «За що засуджували за ухилення від сплати податків у 2015 році?»). Зокрема, кількість проваджень зменшилась на 34%4 . При цьому таке зменшення припадає на кінець другого півріччя 2016 року (принаймні за III квартал таке прослідковувалось незначно, детальніше у нашому огляді «Чи дієвими є кроки по зменшенню кримінальних проваджень за результатами податкових перевірок?»). Припускаємо, що це може бути пов’язане зі змінами, які були внесені до Наказу ДФСУ від 31 липня 2014 року № 22 щодо відкладення моменту ініціації початку кримінального провадження. Однак, аби не допустити певної вибірковості у їх застосуванні (що може траплятись на практиці через їх рекомендаційний характер) доцільно внести відповідні зміни до закону (детальніше про це в матеріалі «Кроки щодо зменшення кримінальних проваджень за результатами податкових перевірок» та відповідний законопроект № 3448).

Тож на цій оптимістичній ноті відносно порівняного зменшення кількості кримінальних проваджень, сподіваємось, що тенденція з перетворення податкових спорів у кримінальні провадження почне поступово змінюватись.

Статистичні дані, використані у даному оглядовому листі, наведені на сайті Генеральної прокуратури України, а також доступні у pdf-файлі таблиці 1.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1Згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень в 2015 році судами було ухвалено 66 вироків, а в 2016 році – 53. Тобто різниця склала 13 вироків, що становить 19,69 % від кількості вироків у 2015 році.

2Згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень в 2015 році судами було ухвалено 38 обвинувальних  вироків, а в 2016 році – 22. Тобто різниця склала 16 вироків, що становить 42,1 % від кількості обвинувальних вироків у 2015 році.

3Згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень в 2015 році судами було ухвалено 14 виправдувальних вироків, а в 2016 році – 19. Тобто різниця склала 5 вироків, що становить 35,71 % від кількості виправдувальних вироків у 2015 році.

4За даними офіційної статистики, що опублікована на сайті Генеральної прокуратури України, у 2015 році було відкрито 1665 кримінальних проваджень за ст. 212 Кримінального кодексу України, а в 2016 – 1098. Тобто різниця склала 567 проваджень, що становить 34% від кількості проваджень у 2015 році.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2017

Перегляди 3692

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Пороги для притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 212 КК України з 01 січня 2018 року 17 січня, 2018    64701

Прокуратура втратила повноваження щодо досудового розслідування злочинів, підслідних Державному бюро розслідувань 04 грудня, 2017    13689

Кримінальна відповідальність за нормотворчість, яка призводить до зменшення податкових надходжень до бюджету 13 жовтня, 2017    3073

Кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків за перше півріччя 2017 року: «привид» податкової міліції та «ефективність» суду 27 вересня, 2017    3214

Вироки у кримінальних провадженнях щодо ухилення від сплати податків за перше півріччя 2017 року 26 вересня, 2017    3770

Досудове розслідування за ухилення від сплати податків (за ст. 212 КК України): наразі тільки щодо депутатів і можновладців? 21 серпня, 2017    9913

Кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків у першому кварталі 2017 року: вироки, тенденції та статистика 05 липня, 2017    3286

Узаконення [незаконних] податкових перевірок у рамках кримінального провадження? 29 травня, 2017    2918

Презентація «Незаконність призначення податкових перевірок у рамках кримінального провадження» 06 березня, 2017    3068

Кримінальна відповідальність за ухилення від сплати податків: як підтверджено судами в 2016 році і які реальні санкції 22 лютого, 2017    22069

Пороги для притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 212 КК у 2017 році
Або ППР на яку суму будуть лякати цього року?
11 січня, 2017    89891

Кримінальна відповідальність за Податковим кодексом 13 грудня, 2016    6185

Прокоментувати