Статистика щодо кримінальних проваджень за ст. 212 КК України або яким був для платників 2015 рік?

23 Лютого, 2016 Інформаційні листи

Відповідно до статистичної інформації, що опублікована на офіційному сайті Генеральної прокуратури України, протягом 2015 року органами податкової міліції було зареєстровано 1 665 кримінальних проваджень щодо ухилення від сплати податків (ст. 212 Кримінального кодексу України).

Відмітимо, що кількість кримінальних проваджень розпочатих у 2015 році проти платників податків порівняно з 2014 роком залишилась майже незмінною. Так, кількість кримінальних проваджень у 2015 році зменшилась на 10 %1. Проте слід відзначити, що протягом 1-го кварталу 2015 року значна кількість платників податків скористалась податковим компромісом. Тож таке зменшення є швидше «технічним».

Загалом в органах досудового розслідування протягом 2015 року, з урахуванням кримінальних проваджень, що відкриті у попередніх роках, перебувало 2 697 кримінальних проваджень щодо умисного ухилення від сплати податків2. Така кількість проваджень обумовлена функціонуванням автоматичного механізму їх відкриття.

Зауважимо, що при існуючих порогах кримінальної відповідальності без їх перегляду (про це детальніше у нашому оглядовому листі за посиланням), кількість кримінальних проваджень продовжуватиме рости.

За таких умов, ефективного розслідування кримінальних проваджень органами податкової міліції годі й чекати, оскільки поряд з необхідністю «розгрібання авгієвих стаєнь» попередніх років, слідчим підрозділам необхідно забезпечувати ще й розслідування нових кримінальних проваджень.

До слова, щодо ефективності досудового розслідування – за 2015 рік органами досудового розслідування було повідомлено про підозру тільки у 142 кримінальних провадженнях (приблизно 5,5 % від загальної кількості). В той час як на етапі досудового розслідування у 2015 році було закрито 1 025 кримінальних проваджень за ст. 212 КК України.

Відзначимо, що сама собою наявність кримінального провадження створює несприятливі наслідки для платника податків через фактичний тиск на нього та перешкоди для здійснення господарської діяльності, включаючи численні виклики посадових осіб та працівників підприємств на допити та інші процесуальні заходи, в тому числі й пов’язані з отриманням слідчим тимчасового доступу до документів на підприємстві. При цьому відзначимо, що більшість із цих заходів слідчі підрозділи здійснюють саме до повідомлення про підозру.

Такий стан кримінального провадження, за нашим досвідом та виходячи із офіційних статистичних даних, на жаль, може тривати роками. Вирішення такої ситуації можливе лише завдяки загальним зусиллям через внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів. Детальніше про таку можливість за посиланням.

Для оцінки ефективності розслідування кримінальних проваджень щодо умисного ухилення від сплати податків в цілому варто звернутися до даних щодо діяльності судів, які розміщено на офіційному порталі судової влади в Україні.

Відповідно до звіту судів першої інстанції, у 2015 році судами було прийнято 64 вироки у провадженнях щодо умисного ухилення від сплати податків, з яких 15 вироків – із затвердженням угоди про визнання винуватості. Тобто майже у 25 % кримінальних проваджень затверджено угоди про визнання винуватості, що не може не привертати уваги платників податків у зв’язку з останніми негативними тенденціями у розгляді спорів про скасування податкових повідомлень-рішень.

В свою чергу, виправдовувальних вироків згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень, які пройшли апеляційну інстанцію та набрали законної сили, за 2015 рік лише 11.

Таким чином, частка прийнятих судами вироків по відношенню до загальної кількості кримінальних проваджень у органах досудового розслідування за ст. 212 КК України протягом 2015 року складає 2,4 %, а частка виправдовувальних вироків – 0,4 %.

Такі статистичні дані свідчать про неефективність роботи органів досудового розслідування, яка спричинена дією автоматичного механізму початку кримінальних проваджень за результатами кожної проведеної перевірки платника податків.

Як бачимо, за підсумками року лише 2 % кримінальних проваджень щодо ухилення від сплати податків, які розслідувались у 2015 році, стосувались реальних злочинів. Інша ж частина кримінальних проваджень за ст. 212 КК України, що становить 98 % від загальної кількості проваджень проти платників податків, є нічим іншим, як засобом впливу та тиску на платників податків з метою забезпечення «наповнення» державного бюджету.

Крім того, відзначимо, що результати податкових перевірок платників податків в кримінальній площині не вичерпуються кримінальними провадженнями за ст. 212 КК України. Деталі щодо альтернативних кваліфікацій пропонуємо у нашому виданні «Податковий спір чи злочин?».

Зважаючи на те, що за результатами податкових перевірок, у висновках яких перевіряючими встановлено завищення сум бюджетного відшкодування, трапляються випадки початку кримінальних проваджень за ст. 191 КК України, коротко зупинимось і на статистиці розслідувань по цій статті.

Так, органами досудового розслідування, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, протягом 2015 року розпочато 124 кримінальних провадження за ст. 191 КК України.

При цьому про підозру у кримінальних провадженнях за ст. 191 КК України було повідомлено лише у 12 кримінальних провадженнях, а передано до суду з обвинувальним актом ще менше – 7.

Як бачимо, показники щодо ефективності розслідування кримінальних проваджень з альтернативною кваліфікацією (за ст. 191 КК України) майже не вирізняються із загальної тенденції кримінальних проваджень за 212 КК України.

Підсумовуючи зазначимо, що загальна тенденція щодо кримінальних проваджень за результатами податкових перевірок у 2015 році не відрізняється від попередніх років, та, як і раніше, свідчить про спрямованість значної частини кримінальних проваджень виключно на «наповнення» державного бюджету.

Статистичні дані, використані у даному оглядовому листі, наведені на сайтах Генеральної прокуратури України та на офіційному порталі судової влади, а також доступні у pdf-файлах таблиці 1 та таблиці 2.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1 Відповідно до даних Генеральної прокуратури України протягом 2014 року було відкрито 1 816 проваджень за ст. 212 КК України.

2 Виходячи з офіційних даних Генеральної прокуратури України загальна кількість кримінальних проваджень (КП) у 2015 році складає 2 697. Загальна кількість кримінальних проваджень визначена нами за наступною формулою: «КП, у яких на кінець звітного періоду жодного рішення не прийнято (1 537) + КП, у яких провадження закрито (1 025) + КП, у яких провадження зупинене (7) + КП, за якими провадження направлені до суду (128)».

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2016

Перегляди 2053

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків у 2016 році: вироки, тенденції та статистика 17 Січня, 2017    1977

Чи дієвими є кроки по зменшенню кримінальних проваджень за результатами податкових перевірок? 17 Жовтня, 2016    537

Кримінальні провадження за ст. 212 КК України за перше півріччя 2016 року: статистика, вироки та тенденції? 04 Жовтня, 2016    1568

Хто має сплатити податки і штрафи для звільнення від відповідальності за ч. 4 ст. 212 КК України? 30 Травня, 2016    1289

Заплатити податки і спати спокійно 12 Травня, 2016    486

За що засуджували за ухилення від сплати податків у 2015 році? 04 Березня, 2016    1196

Вироки у кримінальних провадженнях щодо ухилення від сплати податків у 2015 році 04 Березня, 2016    762

Рішення про притягнення до кримінальної відповідальності за непроведення податкових коригувань 04 Березня, 2016    345

Рішення про притягнення до кримінальної відповідальності за неправомірне використання пільги з ПДВ 04 Березня, 2016    874

Вирок про притягнення до кримінальної відповідальності за недекларування доходів від отриманих процентів за надану позику 04 Березня, 2016    272

Виправдовувальний вирок у справі, пов’язаній із застосуванням звичайних цін при продажу нерухомого майна 04 Березня, 2016    225

Кримінальний вирок за ухилення від сплати податків шляхом незастосування звичайних цін 02 Березня, 2016    360

Прокоментувати