Звітуємо з ТЦУ за 2020 р.: що Вам ще потрібно знати
2020 р., як і початок 2021 р., приніс платникам податків багато сюрпризів. Не минулось, звісно, і без змін, які стосуються питання регулювання трансфертного ціноутворення (далі – ТЦУ) в Україні. Короткий огляд останніх нововведень, які мають бути враховані платниками податків вже під час звітування з ТЦУ за 2020 р., надаємо до Вашої уваги.
Зміни щодо надання обґрунтування економічної доцільності і наявності ділової мети
Законом України № 1117 від 17.12.2020 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування» (далі – Закон № 1117) передбачено зміни до змісту Документації з ТЦУ платника податку. Зокрема, відповідно до пп. 39.4.6 ПК України, відтепер надавати обґрунтування економічної доцільності та наявності ділової мети потрібно і щодо операцій з товарами на додачу до операцій, предметом яких є роботи (послуги), нематеріальні активи, інші предмети господарських операцій, відмінні від товарів.
Крім того, вказаним Законом № 1117 законодавець поширив таку вимогу щодо надання обґрунтування також на операції продажу товарів, робіт (послуг), нематеріальних активів, інших предметів господарських операцій, відмінних від товарів. На практиці це означає, що платники податків тепер зобов’язані надавати обґрунтування економічної доцільності і наявності ділової мети фактично щодо усіх своїх контрольованих операцій.

За результатами аналізу поданого обґрунтування, у разі недоведеності (на думку контролюючого органу) економічної доцільності таких операцій і відсутності ділової мети, контролюючий орган має право діяти, обираючи один із двох запропонованих варіантів:
- Замінити операцію альтернативним варіантом, реально доступним для кожної із сторін операції, з метою визначення умов договору (контракту), які у такому б випадку погоджувалися сторонами. Надалі відповідність умов такої альтернативної операції принципу «витягнутої руки» визначатиметься з урахуванням вимог пункту 39.3 ПК України. При цьому, визначаючи альтернативні варіанти для операції, реально доступні для кожної із сторін угоди, буде враховуватися, чи були інші реалістичні варіанти, доступні для будь-якої із сторін, що привели б до вигіднішого економічного ефекту, якби така сторона укладала угоду з непов’язаними особами замість укладання угоди з пов’язаними особами.
- Не врахувати (не визнати) таку контрольовану операцію. У такому випадку фінансовий результат до оподаткування платника податків збільшується у порядку, передбаченому абзацом першим пп. 140.5.21 п. 140.5 ст. 140 ПК України (тобто на суму операції, яку контролюючий орган не враховує (не визнає) внаслідок відсутності економічної доцільності і ділової мети) і обов’язок здійснення коригування фінансового результату покладається на контролюючий орган.
При цьому обов’язок доведення, що (1) комерційні та/або фінансові характеристики контрольованої операції, визначені згідно з фактичними діями сторін операції та фактичними умовами її проведення, відрізняються від умов, що застосовуються між непов’язаними особами з урахуванням наявності розумної економічної причини (ділової мети) у зіставних обставинах, а також що (2) непов’язані особи, які діють у зіставних умовах та ведуть себе комерційно раціонально з урахуванням альтернативних варіантів, реально доступних для кожної із сторін угоди, не вступали б у таку контрольовану операцію, також покладається на контролюючий орган.
Як бачимо, системний аналіз Закону № 1117 дозволяє говорити про введення нової «умови», яка має бути врахована платником податків під час підготовки Документації з ТЦУ і яку буде використовувати для доведення своєї позиції контролюючий орган – наявність реально доступних альтернативних варіантів здійснення контрольованої операції (тобто неконтрольованих операцій). Дане уточнення є важливим з огляду на те, що зміни, внесені Законом № 466-ІХ від 16.01.2020 р., давали неясність щодо методики обґрунтування економічної вигоди, яка отримується в результаті здійснення контрольованої операції.
А як щодо документацій, підготовлених за попередні звітні періоди?
...
Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Необґрунтованість порівняльного аналізу ТЦУ: Верховний Суд України передав справу на повторний розгляд
39
«Масовані» запити щодо застосування 30 % коригування з податку на прибуток. Що не так і що робити?
500
Війна – це не привід ігнорувати дотримання вимог щодо трансфертного ціноутворення
376
Finally! Україна приєдналась до Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін звітами в розрізі країн
601
Свіже рішення Верховного Суду щодо правил ТЦУ: нові підходи до застосування методу ПНЦ, щодо яких, на жаль, залишились питання
891
Кабінет Міністрів України затвердив новий порядок щодо укладення договорів про попереднє узгодження ціноутворення для цілей ТЦУ
620
Узагальнююча податкова консультація Міністерства фінансів України про оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів
1069
Окремі питання трансфертного ціноутворення: роз’яснює Мінфін
1885
Нові правила трансфертного ціноутворення в Україні розширюють перелік обов’язків платників податків
10038
Нова форма Звіту про контрольовані операції і Порядок його заповнення: що змінилось?
948
Нові правила щодо визначення ділової мети в Україні
З 01 січня 2021 року набирають чинності оновлені правила щодо визначення ділової мети операцій, представлені у 2020 році
1295
Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній: форма та порядок подачі
1921
