Зміни щодо випробовування при прийнятті на роботу
17 травня 2016 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо випробування при прийнятті на роботу)» (надалі – «Закон»). Законом були внесені наступні зміни до Кодексу законів про працю України:
- Встановлено обов’язок роботодавця за три дні до звільнення письмово попереджати працівника про те, що трудовий договір з ним буде розірвано у зв’язку з встановленням його невідповідності займаній посаді або виконуваній роботі, на яку його прийнято.
З огляду на зазначену новелу, роботодавець повинен буде завчасно оцінити, чи відповідає працівник займаній посаді або виконуваній роботі. Вирішувати це питання роботодавець повинен буде щонайменше за три дні до закінчення строку випробування працівника, а не в останній день випробування, як часто відбувається на практиці. В іншому випадку, роботодавець не встигне вчасно повідомити працівника про звільнення, що може стати причиною поновлення працівника на роботі в результаті судового розгляду.
Звертаємо увагу на те, що наразі Закон ще не підписаний Президентом України та має набрати чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Тому, якщо роботодавець найближчим часом планує звільнення працівника у зв’язку з непроходженням ним випробовування і це звільнення випадково припаде на день набрання Законом чинності, велика ймовірність того, що працівник зможе успішно оспорити таке звільнення у зв’язку з відсутністю завчасного попередження про звільнення.
- Розширено коло осіб, на яких не поширюється норма щодо встановлення випробування при прийнятті на роботу. Відтепер до цієї категорії також відносяться:
- особи, обрані на посаду;
- переможці конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;
- особи, які пройшли стажування при прийнятті на роботу з відривом від основної роботи;
- вагітні жінки;
- одинокі матері, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
- особи, з якими укладається строковий трудовий договір строком до 12 місяців;
- особи на тимчасові та сезонні роботи;
- внутрішньо переміщені особи1.
- Відтепер до строку випробування не зараховуються дні, коли працівник фактично не працював, незалежно від причини. Отже, встановлюється обов’язкове продовження строку випробування на весь період, коли працівник був відсутній на роботі.
- Звільнення працівника у зв’язку з незадовільним результатом випробування було віднесено до підстав звільнення з ініціативи роботодавця. У зв’язку з цим працівника, що не пройшов випробовування, не можна буде звільнити в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування у відпустці (це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації).
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
Примітки:
1Стаття 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Е-листки непрацездатності: чи помітні покращення?
1090
Відрядження в Україну: огляд податкових та імміграційних питань при працевлаштуванні іноземців
2028
Електронні листки непрацездатності вже діятимуть з 01 травня
2570
Запитайте юриста: які пільги передбачені працівникам за роботу зі шкідливими умовами праці?
11436
Черговий закон про зменшення тиску на бізнес – вовк в овечій шкурі?
1393
Повідомлення про надзвичайні заходи у сфері трудового законодавства в Україні, спричинені кризою Covid-19
1488
Проєкт нового Порядку контролю за додержанням законодавства про працю – вчитися на помилках? Держпраці: ні, не чули.
2913
Польові будні Держпраці.
Судова справа про використання цивільно-правових договорів у відносинах з фізичними особами
1580
5-та група єдиного податку: «+» vs «-»
11747
Маніпуляція як інвестпроект
4015
Нові розміри штрафів за порушення трудового законодавства
2433
Огляд практики Верховного Суду за 2018 р., пов’язаної з розмежуванням цивільно-правових та трудових відносин
2458
