+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

У пошуках межі між господарською та адміністративною юрисдикціями

автори: Максим Олексіюк, Ілля Прокоп'єв

15 травня, 2019 Ексклюзив

Готуєтесь до подання позову, але не впевнені щодо юрисдикції? Якщо в просторах реєстру судових рішень вашій справі немає аналогів, та ви не хочете після років судових розглядів у результаті отримати закриття провадження у справі, тоді цей матеріал для вас. Велика Палата Верховного Суду узагальнює свою практику в регулярних дайджестах, а ми узагальнили критерії, якими вона керується при визначенні юрисдикції, та спробували сформулювати універсальні рекомендації без прив'язки до конкретних обставин справи. В рамках даного матеріалу нас цікавить різниця тільки між господарською та адміністративною юрисдикціями, та ми оминаємо увагою випадки, коли в процесуальних кодексах є прямі вказівки на вид судочинства, в якому має розглядатися конкретна категорія справ.

Матчастина

В Кодексі адміністративного судочинства України (далі – КАС України) відповіді на питання щодо юрисдикції можна знайти в ст. 2, 4, 5, 19 та 21. У першу чергу варто розуміти, що таке «суб’єкт владних повноважень» та «публічно-правовий спір» (визначення даються в ст. 4 КАС України). З них ми бачимо найголовніше – адміністративним вважається, в тому числі, спір, що виник у зв’язку з виконанням або невиконанням публічно-владних управлінських функцій однією з його сторін. Що ж таке публічно-владні управлінські функції? КАС України не відповідає на це питання.

Що стосується Господарського процесуального кодексу України (далі – ГПК України), то з питаннями юрисдикції можна познайомитись у ст. 2 та ст. 20. Не зупиняючись на прямо передбачених випадках віднесення спору до господарського, в цілому варто розуміти, що господарськими судами розглядаються спори між суб’єктами господарювання, які виникають у зв’язку із здійсненням господарської діяльності, а також стосовно права власності чи іншого речового права таких суб'єктів. Також ГПК України передбачає можливість розгляду спорів щодо оскарження актів (рішень) у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім таких, що прийняті на виконання владних управлінських функцій.

Юрисдикція КАС України vs ГПК України: чекліст

На основі практики Великої Палати Верховного Суду ...

 

Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.

Перегляди 261

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Електронний підпис на звичайній флешці: to be, or not to be 09 липня, 2019    245

Ліцензія на зберігання пального – впорядкування ринку чи нові корупційні ризики? 25 червня, 2019    386

Персональна відповідальність керівника та інші важливі зміни в Кодексі з процедур банкрутства: аналіз деяких нововведень 07 червня, 2019    393

Верховна Рада України прийняла закон про відтермінування штрафів за зберігання пального без ліцензії до 31.12.2019 р. 06 червня, 2019    2937

Міжстатевібюджетні відносини або бюджетний процес по-українськи 15 травня, 2019    846

Загальне декларування 14 травня, 2019    201

З ким воює Україна? 13 травня, 2019    581

Коли залучити стороннього адвоката є дешевшим, ніж обійтися власними силами 03 травня, 2019    445

ДФС: адвокатські секрети оскарження рішень 25 квітня, 2019    299

Електронні докази: європейський погляд та вітчизняна судова практика 25 квітня, 2019    272

Нотатки щодо «свіжого» податкового звіту Європейського Парламенту 24 квітня, 2019    298

Модернізація України, в які кроки вірю я 23 квітня, 2019    363

Прокоментувати