+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

У пошуках межі між господарською та адміністративною юрисдикціями

автори: Максим Олексіюк, Ілля Прокоп'єв

15 травня, 2019 Ексклюзив

Готуєтесь до подання позову, але не впевнені щодо юрисдикції? Якщо в просторах реєстру судових рішень вашій справі немає аналогів та ви не хочете після років судових розглядів у результаті отримати закриття провадження у справі, тоді цей матеріал для вас. Велика Палата Верховного Суду узагальнює свою практику в регулярних дайджестах, а ми узагальнили критерії, якими вона керується при визначенні юрисдикції, та спробували сформулювати універсальні рекомендації без прив'язки до конкретних обставин справи. В рамках даного матеріалу нас цікавить різниця тільки між господарською та адміністративною юрисдикціями та ми оминаємо увагою випадки, коли в процесуальних кодексах є прямі вказівки на вид судочинства, в якому має розглядатися конкретна категорія справ.

Матчастина

В Кодексі адміністративного судочинства України (далі – КАС України) відповіді на питання щодо юрисдикції можна знайти в ст. 2, 4, 5, 19 та 21. У першу чергу варто розуміти, що таке «суб’єкт владних повноважень» та «публічноправовий спір» (визначення даються в ст. 4 КАС України). З них ми бачимо найголовніше – адміністративним вважається, в тому числі, спір, що виник у зв’язку з виконанням або невиконанням публічно-владних управлінських функцій однією з його сторін. Що ж таке публічно-владні управлінські функції? КАС України не відповідає на це питання.

Що стосується Господарського процесуального кодексу України (далі – ГПК України), то з питаннями юрисдикції можна познайомитись у ст. 2 та ст. 20. Не зупиняючись на прямо передбачених випадках віднесення спору до господарського, в цілому варто розуміти, що господарськими судами розглядаються спори між суб’єктами господарювання, які виникають у зв’язку із здійсненням господарської діяльності, а також стосовно права власності чи іншого речового права таких суб'єктів. Також ГПК України передбачає можливість розгляду спорів щодо оскарження актів (рішень) у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім таких, що прийняті на виконання владних управлінських функцій.

Юрисдикція КАС України vs ГПК України: чекліст

На основі практики Великої Палати Верховного Суду ...

 

Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.

Перегляди 134

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Міжстатевібюджетні відносини або бюджетний процес по-українськи 15 травня, 2019    367

Загальне декларування 14 травня, 2019    145

З ким воює Україна? 13 травня, 2019    283

ДФС=ДПС+ДМС-конкурс (та конкурсні умови) 07 травня, 2019    488

Коли залучити стороннього адвоката є дешевшим, ніж обійтися власними силами 03 травня, 2019    280

ДФС=ДПС+ДМС-конкурс (та МВФ) 26 квітня, 2019    360

ДФС: адвокатські секрети оскарження рішень 25 квітня, 2019    143

Електронні докази: європейський погляд та вітчизняна судова практика 25 квітня, 2019    204

Нотатки щодо «свіжого» податкового звіту Європейського Парламенту 24 квітня, 2019    269

Модернізація України, в які кроки вірю я 23 квітня, 2019    328

Новели Кодексу з процедур банкрутства 17 квітня, 2019    605

Що на даний час відомо про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему? 03 квітня, 2019    318

Прокоментувати