ДФС: адвокатські секрети оскарження рішень
24 квітня 2019 року Комітет АПУ з податкового та митного права, за підтримки ЮФ «КМ Партнери» та ЮФ «Право Гарант», обговорив тему «Актуальна судова практика у спорах з ДФС: правові позиції Верховного Суду, адвокатські секрети оскарження рішень дій та бездіяльності ДФС».
Модератором обговорення виступила Тетяна Лисовець, Голова комітету з податкового та митного права, старший партнер АК «Соколовський і партнери».
Захід розпочали Лариса Антощук, керівник практики з вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine, адвокат, та Наталія Мусієнко, старший юрист практики з вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine, які на прикладі власного досвіду розповіли про спори, пов’язані із не допуском на податкові перевірки.
Пані Лариса зауважила, що Верховним Судом України визначено порядок проведення перевірки: попередження, визначення конкретної мети, окреслення предмету перевірки. «На практиці податкова постійно корегує план-графік перевірок. При внесенні платника податку до плану графіку перевірок його потрібно вчасно попередити, бо часто перевірки проводять з дня на день, а документи можуть втратилися у зоні АТО, Криму, відповідальний може бути у відпустці – це все нюанси, які треба враховувати і дати час на підготовку до перевірки», – пояснює доповідач. Проаналізувавши законодавство виявили, що фактично податковий кодекс не передбачає повноважень для фіскальних органів для того, щоб корегувати план-графік. Не визначено порядок, як корегувати план-графік, тому податкова перевищує свої повноваження.
Пані Наталія звернула увагу на те, що Міжнародний валютний фонд наполягає на припиненні тотального контролю бізнесу і контролі виключно ризикових суб’єктів голосування. «Що ж робити у випадку перевірки? – Зрозуміло, що кожен виходить з власного досвіду роботи з контролюючими органами, ми з клієнтами напрацювали невеличку систему: якщо компанія бачить себе в плану-графіку, навіть у відкоригованому, або клієнт минулого року пройшов перевірку і знову бачить себе у графіку та високого ступеню ризику немає, є три шляхи. Перший – запит до ДФС про надання інформації щодо підстав включення, позов про визнання дій ДФС України щодо включення до плану-графіку протиправними та зобов’язати виключити із нього. Другий – наказ про проведення перевірки, недопуск до проведення перевірки, позов про скасування наказу про проведення перевірки. Третій – наказ про проведення перевірки, проведення перевірки, Складання Акту, Складання Акту та винесення ППР, оскарження ППР у тому числі з підстав не компенсації податкового органу», – радить Наталія Мусієнко.
Наступними виступили Юлія Федосюк, адвокат, податковий радник A.S.A. GROUP, та Катерина Кузьміна, спеціаліст з трансфертного ціноутворення, ЮФ EVRIS, розповіли про спори по ТЦУ, зокрема спори по суті та формальні. «Як показують основні тенденції судової практики головні теми формальних спорів – питання дії нормативно-правових актів у часі, визначення контрольованості операцій, оспорювання законності проведення перевірок, технічні помилки в звітах. Основні теми спорів по суті – джерела інформації, які використовуються для методу порівняльної неконтрольованої ціни, обгрунтованість та необхідність проведення коригувань для звітності контрольованих та неконтрольованих операцій, використання найбільш доцільного методу (зазвичай спори щодо застосування методу порівняльної неконтрольованої ціни чи методу чистого прибутку), вибір сторони, що досліджується, для застосування методу чистого прибутку та розрахунок показника рентабельності в рамках контрольованих операцій», – повідомили доповідачі.
На завершенні заходу Антоніна Городецька, адвокат АО «КМ Партнери», та Анастасія Волько, адвокат податкової практики Sayenko Kharenko, поділилися досвідом роботи зі спорами щодо відшкодування ПДВ та спорами, що стосуються доказування реальності господарських операцій. Антоніна Городецька пояснила: «Є проблема з відшкодуванням ПДВ платникам. Хоча відбулися зміни, а саме з 2017 року в ПК України проведено новий порядок здійснення бюджетного відшкодування, відповідно до якого, згідно з п.56 Підрозділу 2 Перехідних положень ПК України, формується тимчасовий реєстр, проте станом на сьогодні тимчасовий реєстр не створено і не працює. Тобто немає належного способу захисту платника. Якщо ж немає реєстру, то Велика Палата Верховного Суду постановила, що належним способом захисту у цьому випадку є стягнення бюджетного відшкодування напряму з бюджету. Це феноменальне рішення, що розв’язало руки платникам податків».
Підвела підсумки заходу Тетяна Лисовець та висловила окрему вдячність ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» за надання локації для проведення заходу.
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Представництво юридичних осіб: що дозволяє недобросовісним контрагентам ухилятись від виконання зобов’язань?
Новий адміністративно-територіальний устрій: держава реформує, а бізнес розгрібає
Заборона пластикових пакетів: розбираємо закон
Нова довірча власність: пройшов рік, а нічого не змінилось
Юридичні особи повинні будуть оновити інформацію про кінцевих бенефіціарних власників
Новий старий процес
Останні зміни в адміністративному судочинстві
Ліцензія на зберігання пального – впорядкування ринку чи нові корупційні ризики?
Проблеми захисту персональних даних
Користуватися реєстром нерухомості стане легше
З кінця 2018 року будь-яке виправлення в реєстрі компанії вимагає надання інформації щодо бенефіціарів