+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

ЄСВ-покращення з 01.01.2021 р.

25 січня, 2021 Інформаційні листи

З 01.01.2021 р. набрали чинності окремі положення Закону України «Про внесення змін до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” щодо усунення дискримінації за колом платників» № 592-IX (далі – Закон), прийнятого ще 13.05.2020 р.

Уже з назви закону стає зрозуміло, що він стосується змін щодо кола платників ЄСВ, якщо бути точнішими – передбачає їх скорочення (звуження) та ряд інших нововведень.

Зокрема, Законом передбачено, що:

1. Фізичні особи-підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе ЄСВ за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску (п. 6 ч. 1 ст. 4).

Водночас Закон передбачає, що такі особи можуть сплачувати ЄСВ за умови самостійного визначення бази нарахування за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок у розмірі менше мінімального.

Це нововведення по суті дозволяє не платити ЄСВ «двічі» (і роботодавцем за платника, і ще й самостійно платником) та актуально для тих, хто одночасно працює як на умовах трудового договору у певного роботодавця (офіційно працевлаштований), так і паралельно з цим здійснює підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець чи особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, художню, освітню, викладацьку, медичну, юридичну практику, нотаріальну діяльність тощо).

2. Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, звільняються від сплати за себе ЄСВ за умови взяття їх на облік фізичних осіб-підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізичних осіб-підприємців і осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ). Тут важливим є те, що види діяльності мають співпадати.

Також законом тепер прямо передбачено, що якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у податковому органі як «фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності».

По суті це вирішує питання про те, чи може адвокат здійснювати діяльність як фізична особа-підприємець та особа, яка провадить незалежну професійну діяльність одночасно, яке тривалий час було спірним.

3. Фізичні особи-підприємці (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування), особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства відтепер не зобов’язані сплачувати мінімальний розмір ЄСВ за місяці, у яких ними не отримано доходу (прибутку) (п. 2 ч. 1 ст. 7).

Тобто обов’язкова сплата мінімального розміру ЄСВ навіть за відсутності доходу скасована – тепер це право, а не обов’язок платників.

Однак звертаємо увагу на виняток – це положення не стосується фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування.

4. Додатково (окрім фізичних осіб-підприємців та членів фермерського господарства) звільнено від сплати за себе ЄСВ ще й осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком, за вислугу років, є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Окремо Законом передбачено положення щодо списання сум недоїмок, нарахованих платникам ЄСВ, а також штрафів і пені, нарахованих на такі суми для так званих «сплячих ФОП» – ці положення набрали чинності ще з 03.06.2020 р.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2021

Перегляди 3631

Прокоментувати