+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Строки оскарження донарахувань з ЄСВ: погляд Верховного Суду

12 квітня, 2021 Інформаційні листи

Нещодавно змінилася практика щодо строків судового оскарження донарахувань з ЄСВ, про що ми далі розповідаємо у цьому оглядовому листі.

Нагадаємо, що відповідно до абз. 8 ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон):

«скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до податкового органу вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це податкового органу, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску».

Протягом тривалого часу Верховний Суд дотримувався підходу, відповідно до якого оскарження донарахувань з ЄСВ до суду має відбуватися з дотриманням 10-ти денного строку, передбаченого Законом1.

Проте на практиці досить часто платники податків пропускають вказаний строк. Така ситуація виникає через те, що податкові перевірки можуть стосуватися одночасно як сплати податків, так і сплати ЄСВ, в результаті чого оформляються різні документи щодо податків (податкове повідомлення-рішення) та щодо ЄСВ (вимога про сплату боргу (недоїмки) з ЄСВ та рішення про застосування штрафних санкцій). Зазвичай документи про донарахування з ЄСВ приходять раніше за податкове повідомлення-рішення, проте платники податків з метою одночасного оскарження очікують отримання всіх документів, що стосуються однієї податкової перевірки, а тому пропускають 10-ти денний строк для судового оскарження донарахувань з ЄСВ.

Віднедавна Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зайняв іншу позицію.

Зокрема, у Постанові від 05 березня 2021 року у справі № 640/9172/20 Верховний Суд зазначив:

«цей Закон може, зокрема, встановлювати особливості адміністративної процедури досудового врегулювання спорів, але не може визначати порядок судового оскарження з порушенням гарантій платника єдиного внеску».

Таким чином, Закон не обмежує строк для судового оскарження донарахувань з ЄСВ 10 днями після адміністративного оскарження. Верховний Суд підтвердив наступне:

«Платник єдиного соціального внеску для захисту своїх прав і законних інтересів має право на звернення до суду з позовом про оскарження вимоги у межах гарантованого процесуальним законом строку, встановленого статтею 122 КАС, а не статтею 25 Закону №2464-VI».

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), якщо позивач скористався досудовим порядком вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги.

Таким чином, нова практика Верховного Суду вказує на те, що платник податків може оскаржити донарахування з ЄСВ в суді протягом 3 місяців після адміністративного оскарження.

Хоч зазначена вище справа й стосувалася саме судового оскарження після використання права на адміністративне врегулювання, проте Верховний Суд висловив позицію і щодо оскарження донарахувань з ЄСВ безпосередньо до суду – якщо вимога з ЄСВ не була оскаржена в адміністративному порядку застосовується 6-ти місячний строк для звернення до суду з позовом.

Варто зазначити, що Верховний Суд не вперше прийняв таке рішення. У своїй Постанові від 25 лютого 2021 року у справі № 580/3469/19 Касаційний адміністративний суд зайняв аналогічну позицію. У даній Постанові Верховний Суд відступив від своїх висновків про необхідність застосування 10-ти денного строку для оскарження донарахувань з ЄСВ.

Отже, нова практика Верховного Суду надає платнику податків більш сприятливі умови та передбачає можливість звернення до суду з позовом про оскарження донарахувань з ЄСВ у межах строку, встановленого ст. 122 КАС України (3 місяці у випадку досудового оскарження, 6 місяців – без досудового оскарження).

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1Постанови від 31 січня 2019 року у справі № 802/983/18-а, від 8 серпня 2019 року у справі № 480/106/19, від 19 березня 2020 року у справі № 140/1757/19, від 28 травня 2020 року у справі № 200/11547/19-а, від 11 лютого 2021 року у справі № 580/3380/19.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2021

Перегляди 3481

Прокоментувати