+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Іноземні електронні підписи визнаються в Україні

02 грудня, 2022 Інформаційні листи

25 листопада 2022 року набула чинності Постанова від 22 листопада 2022 року № 1311 «Про реалізацію експериментального проекту щодо взаємного визнання електронних довірчих послуг між Україною та Європейським Союзом». Постановою затверджено Порядок проведення експериментального проекту щодо взаємного визнання електронних довірчих послуг між Україною та Європейським Союзом.

Постановою передбачається визнання в Україні іноземних кваліфікованих послуг та кваліфікованих електронних підписів (далі – КЕП), які є результатами таких послуг, іноземних засобів для створення КЕП, а також деяких електронних підписів з обмеженою метою застосування. Таке визнання передбачається до укладення угоди між Україною та Європейським Союзом про взаємне визнання електронних довірчих послуг, а також угод з іншими країнами.

Зокрема, Постановою передбачається, що іноземні кваліфіковані послуги та КЕП визнаються кваліфікованими електронними довірчими послугами та КЕП згідно із Законом України «Про електронні довірчі послуги» за умови їх надання кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг у державах-членах Європейського Союзу та інших державах-членах Європейської економічної зони, що включені до Списку довірчих списків Європейського Союзу. Під таким Списком розуміється перелік довірчих списків держав-членів Європейського Союзу та інших держав-членів Європейської економічної зони, який публікується Європейською Комісією відповідно до частини четвертої статті 22 Регламенту (ЄС) № 910/2014 Європейського Парламенту і Ради (ЄС) від 23 липня 2014 року про електронну ідентифікацію та довірчі послуги для електронних транзакцій на внутрішньому ринку та про скасування Директиви 1999/93/ЄС.

Як розуміємо, такий перелік наразі розміщений за посиланням.

Що стосується засобів для створення КЕП, то вони визнаються засобами КЕП чи печатки відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги», якщо вони сертифіковані відповідними державними або приватними органами, що призначені державами-членами Європейського Союзу відповідно до статті 30 Регламенту (ЄС) № 910/2014 Європейського Парламенту і Ради (ЄС) від 23 липня 2014 року про електронну ідентифікацію та довірчі послуги для електронних транзакцій на внутрішньому ринку та про скасування Директиви 1999/93/ЄС (далі Регламент (ЄС) № 910/2014), і включені до списку сертифікованих засобів для створення КЕП, який ведеться Європейською Комісією відповідно до статті 31 Регламенту (ЄС) № 910/2014.

Електронні підписи визнаються за умови їх створення у державах, що забезпечують належний захист персональних даних та перелік яких наведений у додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2022 року № 910 «Деякі питання передачі персональних даних за межі України засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг». У такому переліку наразі є європейські країни та деякі інші.

Визнання електронних підписів передбачено з обмеженою метою, а саме забезпечення громадянам України, що виїхали за межі України, можливості використання електронного відображення інформації, що міститься у документах, передачі електронних копій відповідних документів та отримання публічних послуг за межами України за бажанням таких громадян. Такі підписи визнаються аналогами власноручних підписів на документах, які підтверджують участь згаданих держав у передачі електронних копій відповідних документів та отримання публічних послуг виключно за межами України.

Порядком проведення експериментального проекту щодо взаємного визнання електронних довірчих послуг між Україною та Європейським Союзом передбачено формування Державним підприємством «Дія» (як адміністратором) експериментального Довірчого списку, який містить спеціальний покажчик та інформацію про сертифікати Списку довірчих списків Європейського Союзу.

Тож не зовсім зрозуміло, чи іноземні КЕП, видані кваліфікованими надавачами електронних послуг, які зазначені у Списку довірчих списків Європейського Союзу, можуть вже зараз використовуватись у тих випадках, коли відповідно до законодавства України вимагається використання саме КЕП, чи лише після внесення ДП «Дія» відповідної інформації до експериментального Довірчого списку.

Також звертаємо увагу на те, що 01 грудня 2022 року Верховною Радою України було прийнято Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення укладення угоди між Україною та Європейським Союзом про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства Європейського Союзу у сфері електронної ідентифікації (проект доступний за посиланням). Остаточного тексту Закону поки що немає. Але, виходячи із тексту порівняльної таблиці, підготовленої до другого читання (доступно за посиланням), можемо зробити висновок, що вже на рівні закону в Україні будуть визнані КЕП, отримані у кваліфікованих надавачів електронних послуг Європейського Союзу. Таке визнання передбачено на тимчасовій основі, як виняток із загального правила, що діє до взаємного визнання між Україною та Європейським Союзом електронних довірчих послуг.

Тоді як за загальним правилом передбачається, що іноземні електронні довірчі послуги визнаватимуться в Україні електронними довірчими послугами того самого виду, за підтвердження центральним засвідчувальним органом відповідності надавача електронних довірчих послуг іноземної держави вимогам українського законодавства.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2022

Перегляди 1618

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

З 18 жовтня 2023 року реєстрація всіх юридичних осіб в «Електронному суді» стає обов’язковою: що це означає і які ризики несе? 05 жовтня, 2023    1126

Скорочення строків проведення перевірок на підставі п.п. 78.1.8 ПКУ (ПДВ до відшкодування або від’ємного значення понад 100 тис. грн) та cкасування токенів
(або які новації приніс Закон № 2918-IX)
15 березня, 2023    834

Відтепер на рівні закону – визнання іноземних КЕП в Україні та інші зміни навколо КЕП 31 січня, 2023    1553

Документ без номера й без дати: новий ДСТУ 4163:2020 03 листопада, 2021    1893

Огляд ПДВ-змін у законопроекті 4184, або не Google єдиним 22 лютого, 2021    2132

Доказова сила імейлів: позиції Касаційного господарського суду 03 грудня, 2020    1478

Електронний документообіг та момент виникнення податкових зобов’язань – і не тільки… 06 жовтня, 2020    7134

Проект закону № 2260: що зміниться у сфері електронного документообігу у разі його підписання Президентом України 01 червня, 2020    6625

Довірили свій електронний підпис іншій особі: які ризики? 27 січня, 2020    1753

Електронний кабінет платника податків – що планувалось і як сталось… 12 листопада, 2019    40456

Онлайн-договір Шредінгера – він є чи його немає? 17 жовтня, 2019    1362

Податок на виведений капітал 05 вересня, 2019    12868

Прокоментувати