Чи визнається дохід для цілей оподаткування при отриманні кредитів чи виникненні деякої іншої довгострокової заборгованості?
Особливо останнім часом почастішали випадки, коли за результатами перевірки податківці донараховують доходи підприємствам для цілей податку на прибуток через наявність у підприємства довгострокової заборгованості.
Якщо коротко, то аргументи податківців зводяться до того, що довгострокова заборгованість, на яку нараховуються відсотки, має відображатися в бухгалтерському обліку і фінансовій звітності за поточною дисконтованою вартістю. Це передбачено, наприклад, п. 10 П(С)БО 11 «Зобов’язання»: «10. Довгострокові зобов'язання, на які нараховуються відсотки, відображаються в балансі за їх теперішньою вартістю»; при цьому п. 4 «Загальних положень» цього облікового стандарту визначає: «Теперішня вартість – дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде потрібна для погашення зобов'язання в процесі звичайної діяльності підприємства». Різницю між номінальною величиною заборгованості (сумою погашення) та теперішньою (дисконтованою) вартістю на певну дату податківці намагаються включити до суми доходу у фінансовій звітності. А оскільки для цілей податку на прибуток підприємств об’єкт оподаткування – це фінансовий результат, визначений у фінансовій звітності (доречних коригувань щодо розглядуваного питання Податковий кодекс не передбачає), то такий підхід призводить до безпосереднього збільшення об’єкту оподаткування податком на прибуток підприємств.
Фактичний масштаб цієї проблеми вже спонукав деякі бізнес-асоціації ініціювати звернення загального порядку з цього питання.
Тож чи має податкова насправді рацію щодо вищезазначеного?
1. ...
Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Олександр Мінін виступив на ХІІ Податковому форумі АПУ
160
Чи може платник податків надати в суд документи, які не були надані податковому органу, та на якій підставі суд може не враховувати ці документи?
1760
ОАСК ліквідують. Що це значить для сторін, справи яких знаходяться на розгляді в ОАСК?
662
Статус «ризикового»: все ж таки оскаржується чи ні?
1144
При зверненні до суду для стягнення податкового боргу та заборгованості з ЄСВ податкова не буде сплачувати судовий збір
443
Зміни до переліку документальних позапланових перевірок, які дозволено проводити на період до припинення або скасування воєнного стану
755
Як бізнесу розуміти проголошення податкової реформи 10-10-10 (+3)
626
Податкове законодавство в умовах воєнного стану
1753
Які зміни внесено в ПКУ з 01 січня 2022 року Законом № 1914?
2935
Верховна Рада прийняла законопроект № 4184: «податок на Google» та інші важливі зміни
2157
ВЕРХОВНИЙ СУД: ВИМОГА ВИЗНАННЯ ДОХОДУ ВІД ДИСКОНТУВАННЯ ДОВГОСТРОКОВОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ – НЕЗАКОННА
4455
Податкові пільги для нових значних інвестицій
2622
