+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, які не видаються покупцям: питання ще відкрите

15 червня, 2018 Ексклюзив

1.

У наших попередніх матеріалах («Чи застосовуються штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію у 2017 році податкових накладних, що не надаються покупцю?») ми вже частково розглядали проблематику розширення з початку 2017 року відповідальності за ст. 1201 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування, які не надаються постачальникам товарів-послуг.

Якщо виходити, зокрема, з позиції Державної фіскальної служби України, викладеної у листі від 03 березня 2017 року № 709/4/99-99-15-03-02-15, то за ст. 1201 штрафні санкції за періоди після 01 січня 2017 року мають застосовуватись за несвоєчасну реєстрацію всіх податкових накладних, лише крім тих, що:


 • не надаються отримувачу (покупцю) та складені на операції з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, та/або

 • не надаються отримувачу (покупцю) та складені на операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою.


За таким підходом штрафні санкції, у випадку несвоєчасної реєстрації, застосовуються до всіх інших податкових накладних (тобто складених не на операції, звільнені від оподаткування чи на операції, оподатковані за нульовою ставкою), як-от тих, що складаються на постачання товарів покупцям, які не є платниками ПДВ, що оформлюються відповідно до п. 198.5 ПКУ (наприклад, у зв’язку з використанням товарів у операціях, які не є господарською діяльністю) тощо.

2.

Водночас це питання, зокрема застосовності/незастосовності штрафних санкцій до випадків несвоєчасної реєстрації податкових накладних, які не видаються покупцям, мабуть, не слід вважати остаточно закритим.

Стосується воно не тільки минулого періоду з невизначеністю на опрацювання змін щодо санкцій. Питання залишається «гарячим» і щодо поточної діяльності, наприклад, для багатьох платників податків, які з огляду на специфіку своєї діяльності зобов’язані щоденно реєструвати велику кількість податкових накладних/розрахунків коригування. Ситуація погіршується і частими «зависаннями» системи реєстрації податкових накладних, у зв’язку з її налагодженням та частою зміною алгоритмів її роботи.

Відповідно, зараз це питання активно обговорюється у бізнес-спільноті, а саме ‒ в рамках Європейської бізнес асоціації, Американської торговельної палати в Україні та Німецько-української промислово-торговельної палати.

Пропозиції від бізнесу ‒ змінити ст. 1201 ПКУ таким чином, щоб виключити всі податкові накладні, які не видаються покупцям, зі сфери застосування штрафних санкцій за ст. 1201 ПКУ, чи принаймні іншим обмежити санкції, які явно носять надміру караючий характер.

Серед пропозицій, у тому числі звільнення від санкцій ретроспективно платників податків, які несвоєчасно реєстрували податкові накладні, що не видаються покупцям, за період з 01 січня 2017 року і до внесення змін. Це може бути зроблено з використанням механізму аналогічного тому, що вже був застосований у Законі України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII при вирішенні питання справляння акцизного податку і реєстрації акцизних накладних у випадку реалізації пального у невеликих ємностях. Зокрема, зазначеним законом підрозділ 10 Розділу XX Перехідні положення було доповнено пунктом 201 наступного змісту:

«…Штрафні санкції за порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, передбачені статтею 1202 цього Кодексу, не застосовуються до осіб, які реалізують пальне в ємностях до двох літрів з дати виникнення зобов'язання щодо такої реєстрації».

За результатами зустрічі з Міністерством фінансів України з цього питання, проведеної 25 квітня 2018 року в рамках Європейської бізнес асоціації, вже в травні Європейська бізнес асоціація опублікувала на своєму сайті1 запропоновану Міністерством фінансів України редакцію проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо усунення неузгодженостей», у якому пропонується викласти ст. 1201 ПКУ у редакції, яка б усунула проблеми, що згадуються у даному листі.

Однак варто зауважити, що, якщо Міністерство фінансів України займає більш ліберальну позицію щодо даного питання, що насамперед виявляється у розробленому законопроекті, відміну штрафів щодо певних видів податкових накладних не розділяють органи Державної фіскальної служби України. Так, зокрема у своїй відповіді на звернення Американської торговельної палати, викладеній у Листі № 17086/6/99-99-15-03-01-15 від 17 травня 2018 року, Державна фіскальна служба України зазначила, що для належного функціонування системи електронного адміністрування ПДВ, платники податків зобов’язані реєструвати всі податкові накладні/розрахунки коригувань без винятку, а штрафні санкції, на думку податківців, справедливо спонукають платників до цього.

Тож зараз відбувається процес прийняття політичних рішень із вказаних питань, і активна позиція платників ПДВ з цього питання може бути корисною для досягнення справедливого балансу.

3.

Слід зауважити, що навіть якщо відповідні зміни не будуть внесені у ПКУ, або відповідним законом не буде передбачено механізму незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію за періоди, які мали місце до внесення змін, навіть у діючому правовому полі можна знайти аргументи для оскарження розглядуваних штрафних санкцій, якщо такі й будуть застосовані.

Тому спір з цих питань продовжується і на судовому рівні, для чого є аргументи, про що далі. ...

 

Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.

Перегляди 7057

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Велика Палата ВС оголосила перерву у справі
про стягнення бюджетного відшкодування ПДВ
07 листопада, 2018    648

Система електронного адміністрування – ПДВ на ручному керуванні? 17 вересня, 2018    1500

Ухвала Великої Палати Верховного Суду від 03 вересня 2018 року про прийняття справи № 826/7380/15 до розгляду 11 вересня, 2018    866

Ухвала Верховного Суду щодо передачі на розгляд Великої Палати справи про повернення бюджетного відшкодування ПДВ 11 вересня, 2018    2090

Як позбутися проблем з відшкодуванням ПДВ, і не тільки 15 серпня, 2018    1526

«У держави відсутня відповідальність за все, що вона робить» (інтерв’ю партнерів КМ Партнери для Юридичної Газети) 21 червня, 2018    2297

Блок нот. Коментар Інни Таптунової щодо роботи системи блокування податкових накладних 06 червня, 2018    397

Рішення у справі «Сєрков проти України» 15 березня, 2018    751

В Україні почав діяти Порядок розстрочення ПДВ під час імпорту обладнання для власного виробництва 28 лютого, 2018    1456

«Звичайна ціна» Vs. «Ціна, визначена за принципом «витягнутої руки»». Чи поставлені крапки над «і»? 16 січня, 2018    685

Індивідуальна податкова консультація ДФС «Про порядок визначення звичайних цін» від 12.06.2017 р. 16 січня, 2018    426

Традиційні податкові подарунки «під ялинку» 05 січня, 2018    917

КОМЕНТАРІ

 1. Щодо несвоєчасної реєстрації ПН, неплатнику
  Костянтинова Ольга 01 грудня, 2018

  Чи є вже у когось судова практика по оскарженню ППР по несвоєчасній реєстрації ПН неплатнику?

  1. Щодо несвоєчасної реєстрації ПН, неплатнику
   Анна Шматок 11 грудня, 2018

   Шановна пані Ольго, дякуємо за Ваш коментар. Судову практику з цього питання ми розглядаємо власне у тексті матеріалу, а також більш детально – у новому огляді, який можна переглянути за посиланням: http://kmp.ua/uk/analytics/exclusive/penalties-for-the-late-registration-of-tax-invoices-which-are-not-provided-to-the-buyers-further-development/

 2. Що за лист податкової?
  Zhuk Volodymyr 08 лютого, 2019

  Лист ДФС №17086/6/99-99-15-03-01-15 від 17 травня 2018 року

  Його в мережі ніде не можу знайти. Потрібен для позову до суду. Намагаємось відстояти позицію ваших авторів і свою)

  Цей лист можна побачити? Сканкопію?

  1. Що за лист податкової?
   Анна Шматок 12 лютого, 2019

   Шановний пане Володимире, відправила Вам документ на електронну пошту.

Прокоментувати