+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Лібералізація валютного законодавства: крок другий

04 лютого, 2019 Інформаційні листи

1.

У рамках проведення дерегулювання валютного законодавства в Україні, першим кроком котрого стало прийняття Закону України «Про валюту і валютні операції», про який ми писали в аналітичному матеріалі раніше, Національний банк України (далі – НБУ) опублікував перелік оновлених нормативно-правових актів (далі – Постанови Правління НБУ), що, як очікується, будуть визначати нові, більш ліберальні, правила щодо обігу валюти в Україні.

Нагадаємо, що прийнятий ще в червні 2018 р. Закон України «Про валюту і валютні операції» (далі – Закон про валюту), який набирає чинності 07.02.2019 р., визначає принципову зміну основних засад здійснення валютного регулювання в Україні в бік зменшення регулятивних перешкод для вільного руху валюти з та в Україну. Водночас, Закон про валюту також залишає за НБУ ряд повноважень щодо встановлення певних обмежень, зокрема щодо встановлення своїми внутрішніми актами так званих «заходів захисту» відповідно до ст. 12 Закону про валюту, а також щодо визначення граничних строків розрахунків за імпортними та експортними операціями відповідно до ст. 13 цього закону.

При цьому, ч. 5 ст. 16 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про валюту встановлює обов’язок НБУ не пізніше, ніж за 30 днів до введення в дію зазначеного Закону (тобто 07.02.2019 р.) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із ним, а також прийняти нормативно-правові акти, спрямовані на запровадження «заходів захисту» у відповідності до ст. 12 Закону про валюту.

Відповідно, на виконання вищезазначених вимог Закону про валюту, НБУ 04.01.2019 р. опублікував на своєму офіційному сайті тексти таких нормативно-правових актів, з якими можна ознайомитися за посиланням.

2.

Насамперед зауважимо, що НБУ опублікував 8 постанов, датованих 02.01.2019 р. Як стверджується в офіційній новині, вони повинні замінити ряд нормативних актів, які визначали та наразі визначають порядок валютного регулювання в Україні. Зокрема, НБУ опублікував тексти наступних нормативних актів:

  • Постанова Правління НБУ № 1 «Про затвердження Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України» – визначає загальні умови діяльності валютного ринку України, його структуру та умови торгівлі іноземною валютою і банківськими металами;
  • Постанова Правління НБУ № 2 «Про затвердження Положення про здійснення операцій із валютними цінностями» – деталізує процедури здійснення операцій з готівковою та безготівковою валютою, банківськими металами, у тому числі розрахункових, торгових, валютно-обмінних тощо;
  • Постанова Правління НБУ № 3 «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей» – визначає особливості переміщення валютних цінностей при перетині державного кордону України, необхідність декларування таких цінностей;
  • Постанова Правління НБУ № 4 «Про затвердження Положення про перелік заходів захисту, порядок та критерії їх запровадження, подовження та дострокового припинення» – загалом дублює ст. 12 Закону про валюту та визначає процедурні особливості запровадження «заходів захисту»;
  • Постанова Правління НБУ № 5 «Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» – є найважливішим та найоб’ємнішим з опублікованих документів, оскільки визначає перелік впроваджених «заходів захисту» та інших обмежень щодо здійснення валютних операцій, а також визначає особливості відкриття та закриття банківських рахунків в Україні;
  • Постанова Правління НБУ № 6 «Про затвердження Положення про порядок надання банками Національному банку України інформації щодо договорів, які передбачають виконання резидентами боргових зобов’язань перед нерезидентами-кредиторами за залученими резидентами кредитами, позиками» – визначає порядок процедури інформування обслуговуючими банками НБУ щодо залучення клієнтами позикових коштів у нерезидентів, замінює стару процедуру реєстрації таких договорів у НБУ;
  • Постанова Правління НБУ № 7 «Про затвердження Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів» – визначає особливості здійснення банками валютного контролю щодо імпортних та експортних операцій;
  • Постанова Правління НБУ № 8 «Про затвердження Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції» – визначає порядок збирання та надання банками інформації щодо здійснення валютних операцій в рамках «ризик-орієнтованого» підходу до валютного регулювання.

Як зазначено на офіційному сайті НБУ, постанови 1-4, 6 та 8 будуть мати статус постійно діючих нормативних актів. Водночас, постанови 5 та 7 будуть тимчасовими та, по суті, будуть обмежувати у певній частині дію інших постанов.

Усі вищезазначені документи набирають чинності разом із Законом про валюту, тобто з 07.02.2019 р.

3.

Як ми вже зазначали раніше, безперечно, прийняття зазначених документів є позитивним кроком у напрямку вільного руху капіталу та створення умов для залучення інвестицій в Україну. Такі кроки можна навіть розглядати як вимушені, у зв’язку зі збільшенням товарообороту із суб’єктами господарювання з країн Європейського Союзу, які звикли до ведення бізнесу на засадах зрозумілості, прозорості та свободи руху капіталу.

Тим не менше, не зважаючи на те, що НБУ декларує революційний характер запроваджених змін, навіть на перший погляд деякі валютні обмеження все ж таки залишаються діючими. Масив змін досить великий, однак основну увагу слід загострити на, як нам вбачається, найважливіших для бізнесу аспектах.

Такі зміни наводимо в Таблиці.

4.

Як видно з вищенаведеної таблиці, більшість нині чинних валютних обмежень продовжать свою дію і після 07.02.2019 р.

Втім, не можна не відзначити й подекуди послаблення адміністративного навантаження на проведення валютних операцій (скасування індивідуальних ліцензій НБУ та вимоги щодо реєстрації в НБУ позикових (кредитних) договорів, укладених з нерезидентами), а також позитивні зрушення у валютному нагляді за експортно-імпортними операціями.

Насамкінець, слід звернути увагу на питання припинення дії валютних обмежень, що є чинними наразі, з 07.02.2019 р.
Постанови Правління НБУ не врегульовують питання щодо втрати чинності актами НБУ, що встановлюють чинні валютні обмеження. Водночас, станом на сьогодні НБУ не прийнято окремого акту, котрий би регламентував зазначене питання.

Однак є підстави стверджувати, що в окремому (формальному!) вирішенні вказаного питання не буде потреби.

Законом про валюту передбачено, що будь-які валютні обмеження, тобто заходи захисту, повинні запроваджуватися лише у відповідності до даного Закону.

Відповідно, із набранням чинності постановою Правління НБУ № 5 валютні обмеження, встановлені іншими нормативно-правовими актами НБУ, котрі набрали чинності до прийняття даної постанови Правління НБУ, не будуть застосовуватися незалежно від того, чи формально цей факт врегульований законодавством.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2019

Перегляди 1800

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Новий адміністративно-територіальний устрій: держава реформує, а бізнес розгрібає 27 вересня, 2021    1416

Заборона пластикових пакетів: розбираємо закон 01 липня, 2021    30589

Нова довірча власність: пройшов рік, а нічого не змінилось 18 грудня, 2020    1184

Юридичні особи повинні будуть оновити інформацію про кінцевих бенефіціарних власників 21 квітня, 2020    13337

Новий старий процес 19 лютого, 2020    4076

Останні зміни в адміністративному судочинстві 17 лютого, 2020    1504

Зупинити діяльність до отримання «неможливого» документа, або підходи екологічної інспекції та судів до деяких питань застосування законодавства про екологічну експертизу та оцінку впливу на довкілля 07 жовтня, 2019    2233

Ліцензія на зберігання пального – впорядкування ринку чи нові корупційні ризики? 19 серпня, 2019    1588

Проблеми захисту персональних даних 06 серпня, 2019    16259

Користуватися реєстром нерухомості стане легше 31 липня, 2019    61196

З кінця 2018 року будь-яке виправлення в реєстрі компанії вимагає надання інформації щодо бенефіціарів 26 липня, 2019    1378

Електронний підпис на звичайній флешці: to be, or not to be 09 липня, 2019    1704

Прокоментувати