Ухвала Великої Палати Верховного Суду від 03 вересня 2018 року про прийняття справи № 826/7380/15 до розгляду
Ухвала взята з Єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням.
У Х В А Л А
03 вересня 2018 року
м. Київ
Справа № 826/7380/15
Провадження № 11-778апп18
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Золотнікова О. С.,
суддів Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.
розглянула матеріали касаційної скарги Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі – ДПІ у Дніпровському районі, інспекція) на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року у справі № 826/7380/15 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» (далі – ТОВ «Аскоп-Україна») до ДПІ у Дніпровському районі та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (далі – ГУ ДКС України у м. Києві) про визнання протиправною бездіяльності й стягнення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість та
ВСТАНОВИЛА:
У квітні 2015 року ТОВ «Аскоп-Україна» звернулося до суду з позовом до ДПІ у Дніпровському районі та ГУ ДКС України у м. Києві, у якому просило:
– визнати протиправною бездіяльність інспекції щодо неподання до органу ДКС України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість у розмірі 4 447 644 грн, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь ТОВ «Аскоп-Україна»;
– стягнути з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у м. Києві на користь позивача заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість у розмірі 4 447 644 грн та пеню в розмірі 211 001 грн 11 коп., нараховану на суму такої заборгованості за період з 10 лютого 2015 року по 24 квітня 2015 рік;
– стягнути на користь ТОВ «Аскоп-Україна» судові витрати.
Київський окружний адміністративний суд постановою від 17 липня 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовив.
Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 25 листопада 2015 року апеляційну скаргу ТОВ «Аскоп-Україна» задовольнив. Суд скасував постановуКиївського окружного адміністративного суду від 17 липня 2015 року та ухвалив нову постанову, якою позовні вимогиТОВ «Аскоп-Україна» задовольнив. Визнав протиправною бездіяльність інспекції щодо неподання до органу ДКС України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість в розмірі 4 447 644 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь ТОВ «Аскоп-Україна». Стягнув з Державного бюджету України через ГУ ДКС України в м. Києві на користь позивача заборгованість бюджету із відшкодування податку на додану вартість в розмірі 4 447 644 грн. та пеню в розмірі 211 001 грн 11 коп., нараховану на суму такої заборгованості за період з 10 лютого 2015 року по 24 квітня 2015 рік.
Не погодившись із зазначеною постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року, представник інспекції подав касаційну скаргу.
Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України від 18 травня 2016 року відкрито касаційне провадження в цій справі.
15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі – КАС України) викладено в новій редакції.
Підпунктом 4 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції згаданого Закону передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У лютому 2018 року вказану касаційну скаргу було передано на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 26 червня 2018 року клопотання ТОВ «Аскоп-Україна» задовольнив, справу передав до Великої Палати Верховного Суду.
Цю ухвалу мотивовано тим, що колегія суддів Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду України.
За правилами пункту восьмого розділу VII «Перехідні положення» КАС України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів або палати (об’єднаної палати), передає справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо така колегія або палата (об’єднана палата) вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду України.
Оскільки колегія суддів Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду України, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про наявність правових підстав для прийняття цієї справи до розгляду.
Ураховуючи клопотання представника відповідача про розгляд справи за участю ДПІ у Дніпровському районі, на підставі положень частини першої статті 344 та частини п’ятої статті 262 КАС України справа підлягає призначенню до касаційного розгляду Великою Палатою Верховного Суду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ураховуючи викладене та керуючись статтями 262, 344 та 346 КАС України, Велика Палата Верховного Суду
УХВАЛИЛА:
1. Прийняти до розгляду справу № 826/7380/15 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності й стягнення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
2. Призначити справу до касаційного розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 30 жовтня 2018 року о 14 годині 30 хвилин в приміщенні Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 8.
3. Направити копію цієї ухвали учасникам справи до відома.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О. С. Золотніков
Судді: Н. О. Антонюк О. Б. Прокопенко
С. В. Бакуліна Л. І. Рогач
В. В. Британчук І. В. Саприкіна
Д. А. Гудима О. С. Ткачук
В. І. Данішевська В. Ю. Уркевич
О. Р. Кібенко О. Г. Яновська
В. С. Князєв
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Чи може платник податків надати в суд документи, які не були надані податковому органу, та на якій підставі суд може не враховувати ці документи?
890
Строки стягнення бюджетного відшкодування з ПДВ: що змінилося після рішення Великої Палати Верховного Суду?
601
Юлія Кривомаз виступила на онлайн-заході Комітету АПУ «Проблемні питання ПДВ»
1333
ОАСК ліквідують. Що це значить для сторін, справи яких знаходяться на розгляді в ОАСК?
525
Статус «ризикового»: все ж таки оскаржується чи ні?
748
При зверненні до суду для стягнення податкового боргу та заборгованості з ЄСВ податкова не буде сплачувати судовий збір
291
Зміни до переліку документальних позапланових перевірок, які дозволено проводити на період до припинення або скасування воєнного стану
626
Як бізнесу розуміти проголошення податкової реформи 10-10-10 (+3)
529
З 2022 року набули чинності нові правила оподаткування ПДВ
934
Податкове законодавство в умовах воєнного стану
1638
Які зміни внесено в ПКУ з 01 січня 2022 року Законом № 1914?
2453
Верховна Рада прийняла законопроект № 4184: «податок на Google» та інші важливі зміни
2022
