Коли скасують додатковий імпортний збір?
З наближенням 2016 року знову актуальним стає питання додаткового імпортного збору, а саме часових параметрів його дії, які чітко на нормативному рівні не врегульовані.
Нагадаємо, що додатковий імпортний збір запроваджено тимчасово, строком на 12 місяців Законом України «Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті XII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року» № 73-VIII, який був прийнятий ВРУ 28.12.2014 р. (надалі – «Закон № 73»).
Набрав чинності цей закон в особливому порядку – з моменту опублікування розпорядження КМУ від 16 лютого 2015 р. № 119-р «Про завершення консультацій з міжнародними фінансовими організаціями стосовно запровадження тимчасових заходів щодо стабілізації платіжного балансу України», яке діє з 25.02.2015 р. (надалі – «Розпорядження КМУ»).
Недосконала юридична техніка написання закону, зокрема щодо часових рамок дії збору, стає все більш очевидною з наближенням до кінця 2015 року. За законом додатковий імпортний збір запроваджено тимчасово, на 12 місяців. Однак ніде не визначено, з якого дня ці 12 місяців повинні обраховуватися.
Існує, принаймні, два варіанти прочитання:
- з дня прийняття Закону № 73, тобто з 28.12.2014 р.;
- з дня опублікування Розпорядження КМУ, коли Закон № 73 набрав чинності, тобто з 25.02.2015 р.
Це є важливим питанням, оскільки день початку відліку 12 місяців безпосередньо впливає на день, коли ці 12 місяців спливуть, а з ними і обов’язок справляння додаткового імпортного збору.
Відмітимо, що урядовцями неодноразово озвучувався намір скасувати додатковий імпортний збір з 1 січня 2016 року.1 При цьому, як розуміємо, урядовці розглядають відміну додаткового імпортного збору з 1 січня 2016 року як дострокову. Тобто в уряді все ж орієнтуються на 25 лютого, а відтак для скасування збору з початку 2016 року необхідним є прийняття відповідного закону Верховною Радою.
22 жовтня 2015 року на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі з’явилася новина про те, що на засіданні 21 жовтня 2015 року КМУ схвалив скасування додаткового імпортного збору з 1 січня 2016 року.2 За інформацією Міністерства відповідний законопроект «Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України «Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті ХІІ Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року» буде передано на розгляд до Верховної ради України найближчим часом.3
Таке «дострокове» скасування додаткового імпортного збору в Міністерстві пояснюють тим, що результати попереднього аналізу ефективності застосування додаткового імпортного збору засвідчили, що перші ознаки стабілізації стали відчутними у ІІ кварталі 2015 року.
Зі своєї сторони підтримуємо зазначену ініціативу та сподіваємося, що відповідний законопроект буде прийнято Верховною Радою найближчим часом, адже невизначена ситуація з цим збором аж ніяк не додає інвестиційної привабливості Україні.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
Примітки:
1http://www.epravda.com.ua/news/2015/07/27/552560/;
2http://www.radiosvoboda.org/content/news/27318506.html;
3http://www.me.gov.ua/News/Details.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Невідповідність положень закону Конституції в адміністративному судочинстві: визнати не можна ігнорувати?
Зменшення судового збору в 2019 році: чи варто радіти?
Рентна плата. Зміни 2016 року
Практика Європейського суду з прав людини щодо судового збору
Про матеріальність чи нематеріальність судового збору. Або якщо нічого не ясно, то це все одно про гроші
Збірний пункт. Помилка чи злочин законодавця: на прикладі військового збору
Правила гри у податкових та митних спорах у зв’язку зі змінами стосовно сплати судового збору з 1 вересня 2015
Зміни щодо сплати судового збору: скільки буде коштувати платнику податків спір з податковим органом?
Рентна плата. Загальний огляд
Чи реально отримати від податкового органу відшкодування шкоди, завданої платнику податків внаслідок неправомірних рішень?
Початок застосування знижених ставок ПДВ та податку на прибуток буде перенесено на 2015 рік?
Введені нові ставки судового збору за подання адміністративних позовів до суду