+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Рентна плата. Загальний огляд

16 січня, 2015 Інформаційні листи

Всупереч заявленій спрямованості податкової реформи на зменшення кількості податків, внесення в Податковий кодекс такого платежу як рентна плата, в якості заміни низки податків, тільки номінально зменшило їх перелік.

Так, відповідно до статті 251 Податкового кодексу, «нова» рентна плата фактично складається з тих самих обов'язкових платежів, які були передбачені попередньою редакцією Кодексу (з незначними змінами у назвах):

  • рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;
  • рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин;
  • рентної плати за користування радіочастотним ресурсом;
  • рентної плати за спеціальне використання води;
  • рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів;
  • рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України.

Виходячи з положень ст. 257 Податкового кодексу, всі зазначені рентні платежі будуть об'єднані в одній декларації з додатками по кожному з таких платежів. При цьому для кожного з платежів законодавець передбачив свої особливості подання декларації. Зокрема, кожен із зазначених платежів, як і колись, має свій об'єкт і базу оподаткування, ставку податку. Для деяких платежів правила визначення податкових зобов'язань, а також застосовні ставки взагалі не змінилися. Наприклад, це має місце в частині плати за спеціальне водокористування, а також плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Принципових змін не спостерігається і в частині рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин. На деяких з них зупинимося нижче.

Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин

Формула розрахунку податкових зобов'язань

Законодавець вніс технічні правки в формулу, за якою розраховуються податкові зобов'язання (п. 252.18 ст. 252 Податкового кодексу). Тепер безпосередньо у формулі уточнюється, що в розрахунку бере участь обсяг товарної продукції гірничого підприємства – видобутої мінеральної сировини і вартість одиниці відповідного виду товарної продукції. Раніше у формулі використовувалися фрази «обсяг видобутих корисних копалин» та «вартість видобутих корисних копалин», які, втім, також визначалися через обсяг товарної продукції (пп. 14.1.128 Податкового кодексу як у попередній, так і в поточній редакції) та вартість одиниці товарної продукції (п. 263.6 Податкового кодексу в попередній редакції).

Ставки

У нову редакцію Податкового кодексу були імплементовані підвищені ставки для деяких корисних копалин (газ, нафта, конденсат, залізна руда), які були передбачені підрозділом 91 Податкового кодексу в попередній редакції. Нагадаємо, що Податковий кодекс був доповнений даним підрозділом Законом України від 31.07.2014 року № 1621-VII. Застосування підвищених ставок плати за користування надрами передбачалося до 1 січня 2015 року.

Підвищена ставка платежу для залізної руди в певній мірі нівелюється застосуванням до неї коефіцієнта, який дорівнює частині заліза в товарній продукції, що передбачено в примітці до п. 252.20 Податкового кодексу.

Крім продовження застосування підвищених ставок рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, нова редакція кодексу передбачає ставку в розмірі 70% відносно газу, видобутого під час виконання договорів про спільну діяльність. Однак ця ставка починає застосовуватись лише з 1 липня 2015 року. До цього діють наступні ставки: з 1 січня 2015 року до 31 березня 2015 року – 60 %, з 1 квітня 2015 року до 30 червня 2015 року – 65 %.

Ставки рентної плати за використання надр у зв'язку з видобутком неенергетичних та нерудних (неметаломістких (неметалевих)) корисних копалин, у тому числі підземних вод, не змінилися.

Поняття первинної переробки

Законодавець змінив визначення поняття первинної переробки (пп. 14.1.150 Податкового кодексу) для цілей плати за користування надрами для видобування корисних копалин. Зокрема, тепер до первинної переробки не відноситься агломерація/ грудкування руди. В результаті у розрахунку податкових зобов'язань братиме участь товарна продукція у вигляді руди, яка не пройшла таку обробку, що поряд із застосуванням до ставки податку коефіцієнта частини заліза в товарній продукції значно знизить податкові зобов'язання платників, які займаються видобутком руди.

Слід також згадати, що законодавець зробив уточнення щодо операції збагачення фізико-хімічними методами. А саме, відповідно до внесених змін, в первинну обробку включається тільки збагачення без якісної зміни мінеральних форм корисних копалин, їх агрегатно-фазового стану, кристалохімічної структури. Разом з тим, далі по тексту визначення ще раз згадується фраза «збагачення фізико-хімічними методами» без будь-яких винятків, що може ускладнити застосування внесеної зміни. Тому поняття первинної переробки потребує подальших уточнень.

Фактично, зазначені зміни призводять до значного зменшення для деяких платників бази для розрахунку податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Фактична ціна реалізації нафти

Певні зміни торкнулися нафти і конденсату. Відповідно до п. 252.8 Податкового кодексу, фактична ціна реалізації нафти і конденсату для цілей рентної плати тепер буде визначатися Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, виходячи з вартості нафти, визначеної за інформацією міжнародного агентства (котирування Urals Mediterranean і Urals Rotterdam). Відповідно до попередньої редакції Податкового кодексу, фактична ціна реалізації нафти визначалася за результатами торгів на Лондонській біржі.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних випадках рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2015

Перегляди 5579

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Невідповідність положень закону Конституції в адміністративному судочинстві: визнати не можна ігнорувати? 17 січня, 2020    5524

Зменшення судового збору в 2019 році: чи варто радіти? 17 грудня, 2018    3302

Рентна плата. Зміни 2016 року 29 січня, 2016    7001

Практика Європейського суду з прав людини щодо судового збору 30 грудня, 2015    11829

Про матеріальність чи нематеріальність судового збору. Або якщо нічого не ясно, то це все одно про гроші 07 грудня, 2015    3052

Збірний пункт. Помилка чи злочин законодавця: на прикладі військового збору 20 листопада, 2015    1265

Правила гри у податкових та митних спорах у зв’язку зі змінами стосовно сплати судового збору з 1 вересня 2015 19 листопада, 2015    3397

Коли скасують додатковий імпортний збір? 06 жовтня, 2015    1753

Зміни щодо сплати судового збору: скільки буде коштувати платнику податків спір з податковим органом? 22 липня, 2015    5342

Чи реально отримати від податкового органу відшкодування шкоди, завданої платнику податків внаслідок неправомірних рішень? 25 грудня, 2013    5745

Початок застосування знижених ставок ПДВ та податку на прибуток буде перенесено на 2015 рік? 18 грудня, 2013    6294

Введені нові ставки судового збору за подання адміністративних позовів до суду 30 жовтня, 2013    5465

Прокоментувати