Новий обов’язковий реквізит податкової накладної відповідно до останніх змін Податкового кодексу (Legal Alert 2011-3)
6 серпня 2011 року набрав чинності Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України” (надалі – “Закон”). Серед змін, яких зазнав Кодекс згідно з цим Законом, варто відзначити зміни у переліку обов’язкових реквізитів податкових накладних.
Таким новим реквізитом є код товару згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України. Так відповідно до абз.(і) п.201.1. ст. 201 Закону “Платник податку зобов’язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках такі обов’язкові реквізити…і) код товару УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України)”. Таким чином, код є обов’язковим реквізитом податкової накладної, що стосується товарів, ввезених на митну територію України, а також підакцизних товарів.
В Кодексі чітко не зазначено, чи дана вимога застосовується лише при першій поставці товарів в Україну або також і для подальших перепродажів. Однак аналіз положень ПКУ дозволяє зробити висновок, що коди УКТ ЗЕД мають бути вказані по всьому ланцюгу перепродажів.
Разом з цим, варто зазначити, що відповідно до вищевказаних змін мають бути внесені зміни у відповідні підзаконні акти. Зокрема, мова йде про зміни до наказу ДПАУ від 21.12.2010 р. №969 Про затвердження форм Податкової накладної та Порядку її заповнення. Такі зміни мають конкретизувати порядок дій платника ПДВ при заповненні податкової накладної. Такі зміни ще не були внесені.
Незважаючи на це, формально, код товару УКТ ЗЕД вже є обов’язковим реквізитом податкових накладних, якими оформлюється поставка товарів, ввезених на митну територію України, а також підакцизних товарів. Тому наразі існують ризики у випадку, якщо цього обов’язкового реквізиту в накладній не буде. Серед таких ризиків, зокрема, варто зазначити таке.
По-перше, існує можливість, того, що податкові органи можуть не визнати податкову накладну на ввезений або підакцизний товар, якщо в такій накладній не вказаний код УКТ ЗЕД, і, ґрунтуючись на цьому, відмовити у праві на податковий кредит.
Іншим ризиком може бути і те, що покупці, отримавши таку податкову накладну, можуть вважати, що постачальник порушив порядок заповнення, і можуть подати в податкову службу скаргу на постачальника. А така скарга є підставою для позапланової перевірки постачальника.
Щоб уникнути цих ризиків, до врегулювання цього питання, ми радимо вказувати код УКТ ЗЕД в графі 3 “Номенклатура поставки товарів/ послуг продавця” податкової накладної. Вважаємо, що код УКТ ЗЕД буде доречним у графі 3, оскільки код УКТ ЗЕД може розглядатися як частина опису товарів. В такому випадку в податковій накладній буде вказано код УКТ ЗЕД, а у податкових органів не буде формальних підстав для претензій по даному документу.
Сподіваємося, що вищенаведена інформація буде корисною для Вас.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
Оглядовий лист доступний українською мовою.
Завантажити pdf-файл оглядового листа (232,0 Kb)
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Спори щодо митної вартості: огляд свіжих рішень Верховного Суду
Авторизовані економічні оператори (АЕО): хто може отримати цей статус?
Оновлення процедури митного оформлення за законом щодо авторизованих економічних операторів
Штрафи за порушення у сфері обігу готівки. Чи все так погано?
Верховний Суд легітимізував транзитні автомобілі на єврономерах?
Інтерв’ю з Олександром Мініним із КМ Партнери, фірма-переможець 2019 року в Україні у сфері податків
Чи завершилась АТО?
Або «Я вам посылку принес… Только я вам ее не отдам»
З думок фантастів про податки, і не тільки. Роберт Хайнлайн. «Місяць – суворий господар»
«У держави відсутня відповідальність за все, що вона робить» (інтерв’ю партнерів КМ Партнери для Юридичної Газети)
УСІ ВИ ОДНЕ
Право на поновлення строків на оскарження судового рішення vs. принцип остаточності судового рішення (res judicata)
Перше «зразкове» рішення Верховного Суду в податкових спорах