Перше «зразкове» рішення Верховного Суду в податкових спорах
Податкова палата Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (далі – КАС) нарешті прийняла перше рішення у зразковій справі, що стосується питань оподатковування.
Так, у Постанові Верховного Суду від 30 березня 2018 року у справі № 812/292/18 (провадження у зразковій справі № Пз/9901/22/18), висловлена позиція про те, що до платників податків, розташованих і зареєстрованих у податкових органах у зоні АТО, фінансові санкції за несвоєчасну сплату ЄСВ не застосовуються.
У чому питання?
Початок Антитерористичної операції (далі – АТО) вніс певні корективи щодо адміністрування усіх обов’язкових платежів (досить тільки згадати спори щодо повернення надміру сплачених грошових коштів щодо земельного податку). Не став винятком і єдиний соціальний внесок.
З метою усунення додаткових бар’єрів для здійснення господарської діяльності підприємств, що стали «заручниками» цієї ситуації, було прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02 вересня 2014 року (далі – Закон № 1669-VII), який встановив право платників ЄСВ на звільнення від виконання своїх обов’язків щодо сплати ЄСВ на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану за умови, що вони стоять на обліку в контролюючих органах, розміщених на території АТО.
Водночас передбачене право платника могло (і може) бути реалізоване шляхом подання відповідної заяви до контролюючих органів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення АТО.
Контролюючий орган аргументував правомірність застосування штрафних санкцій до Підприємства тим, що закон звільнення від виконання обов’язку щодо сплати ЄСВ пов’язує з наявністю відповідної заяви Підприємства як підстави для такого звільнення.
Однак КАС дійшов до протилежного висновку та зазначив, що пункт 9-4 Розділу VIII Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»1 необхідно тлумачити системно, а підставою для звільнення від обов’язку щодо сплати ЄСВ є вже сам факт перебування підприємств на обліку в контролюючих органах, що знаходяться на території проведення АТО.
Окрім того, КАС було названо обставини, наявність яких унеможливлює використання викладеної позиції в інших справах:
- невиконані зобов’язання зі сплати ЄСВ виникли до/та після проведення АТО;
- платник ЄСВ перебуває на обліку в контролюючих органах, що не знаходяться в переліку територій, на яких проводиться АТО, навіть за умови реєстрації місцезнаходження такого платника на території населених пунктів, визначених переліком, де проводиться АТО.
Наявність цих обставин свідчить про не «типовість» податкового спору щодо санкцій по сплаті ЄСВ.
Більш детально ознайомитись з Постановою Верховного Суду від 30 березня 2018 року в справі № 812/292/18 можна за посиланням.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
Примітки:
1Відповідний пункт було доповнено Законом № 1669-VII.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Штрафи за порушення у сфері обігу готівки. Чи все так погано?
Інтерв’ю з Олександром Мініним із КМ Партнери, фірма-переможець 2019 року в Україні у сфері податків
Чи завершилась АТО?
Або «Я вам посылку принес… Только я вам ее не отдам»
З думок фантастів про податки, і не тільки. Роберт Хайнлайн. «Місяць – суворий господар»
УСІ ВИ ОДНЕ
Право на поновлення строків на оскарження судового рішення vs. принцип остаточності судового рішення (res judicata)
Ухвала Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21 лютого 2018 року
Зловживання процесуальними правами. Перша практика застосування судами положень КАСУ
Хто в країні господар?
Перше «податкове» рішення оновленого Конституційного Суду України
Запровадження попереднього контролю реєстрації податкових накладних та автоматичне бюджетне відшкодування
Огляд судової практики судів касаційної інстанції з актуальних (проблемних) питань, пов’язаних з оподаткуванням за 2017 рік