Найближчим часом невикористані переплати з податку на прибуток за 2013 рік «згорять»
Для багатьох платників 2013 рік став роком значних переплат з податку на прибуток, які сформувались за рахунок авансової сплати цього податку. Значна частина таких переплат не визнавалась податковими органами у зв’язку із існуванням певного «алгоритму» опрацювання податкових декларацій, а саме – розрахунку значення рядка 13.5.1 додатка ЗП, що був закладений в програмне забезпечення Державної фіскальної служби України.
Дія цього «алгоритму» зводилась до невідображення в облікових картках платників переплат у випадках сплати авансових внесків при виплаті дивідендів, та, відповідно, позбавляла платників можливості скористатись такими переплатами.
Ні для кого не секрет, що багато платників до останнього сподівалися на вирішення цього питання шляхом внесення змін в програмне забезпечення контролюючих органів, що було обіцяно як Державною фіскальною службою, так і Міністерством фінансів України1, та, власне, повернення «зниклих» сум переплати. Проте на сьогоднішній день мало що змінилось – спірні переплати за 2013 рік так і не визнаються податковими органами.
Більше того, податкові органи останнім часом займають ще більш агресивну позицію та не визнають права платників на переплати з огляду на сплив строку для їх повернення. Так, на думку податкової, строк на повернення переплат спливає на дату здійснення платежу в бюджет, хоча така позиція не відповідає положенням податкового законодавства.
Втім, навіть законодавчі строки на повернення таких переплат вже майже збігли. Так, згідно п. 43.3 Податкового кодексу України (далі – «ПК України») переплати можуть бути повернуті протягом 1095 днів від дня їх виникнення. Тоді як днем виникнення переплати є день подання податкової декларації з податку на прибуток, в якій була відображена відповідна сума переплати. Таким чином, строк на повернення переплат за 2013 рік, в залежності від періоду подання звітності, збігає вже наступного тижня для платників, що подавали декларації з податку на прибуток наростаючим підсумком щоквартально, або до кінця лютого – для платників, що подавали річну декларацію з податку на прибуток.
Отже, ми вимушені констатувати, що час для пасивних очікувань добігає кінця і вже найближчим часом, аби не втратити право на невизнані переплати з податку на прибуток за 2013 рік, необхідно вдатися до активних дій з повернення таких переплат шляхом звернення до податкового органу з заявою в порядку, передбаченому ст. 43 ПК України, та подальшого відстоювання своїх прав у судовому порядку з урахуванням встановленого Кодексом адміністративного судочинства України строку для звернення до суду.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
Примітки:
1Міністерство фінансів зробило перший крок для вирішення проблеми переплат з податку на прибуток.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Внутрішній облік податкових органів vs первинні документи платника: позиція Верховного Суду
Чи визнається дохід для цілей оподаткування при отриманні кредитів чи виникненні деякої іншої довгострокової заборгованості?
Податок на виведений капітал 2019 — leave them, kids, alone
Залиште нас у спокої. Як податок на виведений капітал змінить поведінку бізнесу
Податок на прибуток: перешкода для росту ВВП
Чому варто приймати податок на виведений капітал, а не просто продовжувати боротися з корупцією і виховувати/підвищувати кваліфікацію податкової, як досі
#8557 #ПнВК та чисті активи
Капітальний ремонт. Коментар Олександра Шемяткіна щодо заміни податку на прибуток податком на виведений капітал
#ПВК та рабство
#ПВК простими словами
Коментар Олександра Мініна до статті «Капкан для інвестора. Чи потрібен Україні податок на виведений капітал»