За що засуджували за ухилення від сплати податків у 2015 році?
Виходячи з даних офіційної статистики, опублікованої на сайті Генеральної прокуратури України та органів судової влади, за 2015 рік прийнято 64 вироки у справах про ухилення від сплати податків, частка яких по відношенню до загальної кількості кримінальних проваджень (2 697) складає 2,4 % – детальний аналітичний огляд з цього приводу у нашому оглядовому листі «Статистика щодо кримінальних проваджень за ст. 212 КК України або яким був для платників 2015 рік» від 23 лютого 2016 року.
Ми спробували розшукати зазначені рішення у публічному доступі, користуючись інтернет-ресурсом Єдиний державний реєстр судових рішень, що нам зрештою вдалося з незначними розбіжностями. Так, згідно з офіційною статистикою на сайті органів судової влади, у 2015 році судами було винесено 64 вироки у провадженнях щодо умисного ухилення від сплати податків, з яких 15 вироків – із затвердженням угоди про визнання винуватості. За незначним відхиленням нам вдалось фактично віднайти у Єдиному державному реєстрі судових рішень 14 вироків, якими затверджено угоди про визнання винуватості.
Відповідно, виходячи з даних статистики, вироків, які прийняті судами за результатами розгляду матеріалів кримінального провадження по суті, має бути 491. Фактично за даними Єдиного державного реєстру судових рішень знайдено 14 – виправдовувальних вироків і 38 – обвинувачувальних. Як бачимо, фактична кількість вироків, прийнятих за результатами розгляду по суті, дещо відрізняється і є більшою за вказану у статистичній інформації на 3 вироки2. Така погрішність може бути пов’язана з тим, що на час складання статистичної звітності всі дані з тих, що вже зараз є у Єдиному державному реєстрі судових рішень, ще не встигли надійти. Всі вироки, прийняті судами у 2015 році у справах про ухилення від сплати податків, доступні для ознайомлення на нашому сайті у розділі «Корисні документи» за посиланням.
Пропонуємо розглянути, за що саме засуджували за ст. 212 Кримінального кодексу України у 2015 році, коли суд розглядав обвинувачення по суті. Тобто окрім випадків затвердження вироками угод про визнання винуватості.
За результатами аналізу вироків виявилось, що переважна більшість обвинувачувальних вироків пов’язана із включенням до податкової звітності неправдивих відомостей, в тому числі щодо так званих «безтоварних» операцій і т.п. Варто відмітити, що переважно обвинувачувальні вироки винесені щодо вигодоотримувачів від так званих «безтоварних» операцій, і в поодиноких випадках – щодо вигодонадавачів.
З-поміж загальної тенденції вироків по так званим «безтоварним» операціям вирізняється лише декілька рішень, на яких пропонуємо детальніше зупинитися нижче.
Так, цікавим є рішення щодо притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 212 Кримінального кодексу України, в якому застосовано правило звичайних цін для цілей оподаткування. У рішенні судом було встановлено, що директором підприємства здійснена реалізація нежитлових приміщень підприємства та відображена у податковому обліку за ціною, яка є нижчою за справедливу ринкову (звичайну) ціну, що призвело до ухилення від сплати податків на значну суму. З вказаним рішенням детальніше можна ознайомитись на нашому сайті у розділі «Корисні документи» за посиланням.
В той же час, по іншій справі, також пов’язаній із застосуванням звичайних цін при продажу нерухомого майна, було постановлено виправдовувальний вирок. Таке рішення було прийняте з урахуванням успішного доведення підприємством в порядку адміністративного судочинства необґрунтованості висновків перевірки та порушення контролюючим органом встановленого порядку визначення звичайних цін. З вказаним рішенням також можна ознайомитись на нашому сайті у розділі «Корисні документи» за посиланням.
Іншим рішенням, вартим окремої уваги, є вирок про притягнення до кримінальної відповідальності у зв’язку з тим, що засудженим не задекларовано у якості доходу отримані ним проценти за надану позику (фінансову допомогу) підприємству. Дане рішення доступне для ознайомлення на нашому сайті в розділі «Корисні документи» за посиланням.
Також цікавим є рішення про притягнення до кримінальної відповідальності у зв’язку з непроведенням податкових коригувань. Так, на підставі матеріалів перевірки судом було встановлено, що при поверненні товару, попри отримані розрахунки-коригування, посадовою особою підприємства не зменшено податковий кредит з податку на додану вартість, що призвело до заниження податку на додану вартість на значну суму. Вказане рішення доступне для ознайомлення на нашому сайті у розділі «Корисні документи» за посиланням.
Окремо варто зупинитись на рішенні про притягнення до кримінальної відповідальності за неправомірне використання підприємством-сільськогосподарським виробником пільги з податку на додану вартість. У рішенні судом було встановлено, що посадова особа підприємства для цілей податкового обліку при продажу сільськогосподарської продукції заявила останню як продукцію власного виробництва, в той час як фактично така продукція була придбана в інших осіб, що спричинило ухилення від сплати податку на додану вартість на значну суму. Детальніше з вказаним рішенням можна ознайомитись на нашому сайті у розділі «Корисні документи» за посиланням.
В якості підсумку щодо прийнятих обвинувачувальних вироків за ст. 212 Кримінального кодексу України варто відзначити, що в цілому суди розглядають як ухилення від сплати податків скоріше дії, спрямовані на неправдиве представлення інформації у податковій звітності, яке супроводжується підробкою первинних та інших документів. В той же час, якщо є спір про право, коли не може йти мова про якесь приховування, то суди, як правило, не вбачають складу кримінального правопорушення за ст. 212 Кримінального кодексу України. Такий підхід узгоджується із нормальним розумінням злочину ‘ухилення від сплати податків’ у світі, як було зокрема розглянуто в доповіді «Проблеми невизначеності ‘ухилення від сплати податків’». При цьому єдиним виключенням цього у 2015 році послугував лише один наведений нами обвинувачувальний вирок, пов’язаний з застосуванням звичайних цін.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище огляд пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
Примітки:
1Загальна кількість 64 вироки за мінусом 15 вироків про затвердження угод про визнання винуватості.
2Фактична кількість вироків за результатами розгляду по суті становить 52 вироки, натомість як, виходячи з даних офіційної статистики, їх кількість складає 49 вироків.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Пороги для притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 212 КК України з 01 січня 2018 року
Прокуратура втратила повноваження щодо досудового розслідування злочинів, підслідних Державному бюро розслідувань
Кримінальна відповідальність за нормотворчість, яка призводить до зменшення податкових надходжень до бюджету
Кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків за перше півріччя 2017 року: «привид» податкової міліції та «ефективність» суду
Вироки у кримінальних провадженнях щодо ухилення від сплати податків за перше півріччя 2017 року
Досудове розслідування за ухилення від сплати податків (за ст. 212 КК України): наразі тільки щодо депутатів і можновладців?
Кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків у першому кварталі 2017 року: вироки, тенденції та статистика
Узаконення [незаконних] податкових перевірок у рамках кримінального провадження?
Презентація «Незаконність призначення податкових перевірок у рамках кримінального провадження»
Кримінальна відповідальність за ухилення від сплати податків: як підтверджено судами в 2016 році і які реальні санкції
Кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків у 2016 році: вироки, тенденції та статистика
Пороги для притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 212 КК у 2017 році
Або ППР на яку суму будуть лякати цього року?