Зміни до пп. 78.1.1 ПКУ або на якій підставі проводитимуться перевірки, якщо постачальник «неблагонадійний»?
З 01.01.2016 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2016 році» від 24.12.2015 р. № 909-VIII (далі – «Закон № 909»), яким були частково змінені підстави для проведення документальних позапланових перевірок платника податків.
Зокрема, були внесені зміни в пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України (далі – «ПКУ»).
Нагадаємо, що до 01.01.2016 р. пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПКУ був викладений в наступній редакції:
«78.1.1. за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту».
Саме положення пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПКУ були приводом для направлення численних «доперевірочних» запитів щодо підтвердження взаємовідносин з контрагентами, в тому числі й з «неблагонадійними» постачальниками, і найпопулярнішою серед контролюючих органів підставою для призначення та проведення перевірок по «неблагонадійним» постачальникам.
З 01.01.2016 р. положення пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПКУ трактуються так/ мають таке формулювання:
«78.1.1. отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту».
Як бачимо, на цей момент виключена можливість проведення перевірок з питань дотримання податкового законодавства на підставі пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПКУ за результатами перевірок інших платників податків або в разі отримання іншої податкової інформації, що свідчить про наявність порушень.
Чи означає це, що перевірки на підставі податкової інформації за результатами перевірок «неблагонадійних» постачальників проводитись не будуть?
У своєму листі від 01.02.2016 р. № 3069/7/99-99-22-04-02-17 «Про проведення перевірок у 2016 році» Державна фіскальна служба України (далі – «ДФСУ») повідомила, що документальні позапланові перевірки на підставі пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПКУ можуть проводитися лише з питань дотримання платником податків валютного та іншого законодавства, не врегульованого ПКУ. В свою чергу, документальні позапланові перевірки, які були розпочаті до набрання чинності Законом № 909, завершуються відповідно до підстав для їх призначення та наказів про проведення таких перевірок.
При цьому для перевірок з 01.01.2016 р. ДФСУ запропонувала наступне: «У зв’язку з цим у разі отримання контролюючим органом податкової інформації, що свідчить про порушення платником податків податкового законодавства, організацію та проведення документальних позапланових перевірок доцільно здійснювати на підставі підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Кодексу (виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено про виявлену недостовірність даних, та відповідну декларацію протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту)».
Таким чином, якщо за результатами перевірок інших платників податків або отримання інформації виявлено факти порушення податкового законодавства, така інформація буде використана як підстава для направлення контролюючим органом «доперевірочного» запиту на підставі пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК України.
Запит контролюючого органу в порядку пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК України повинен містити, серед іншого, інформацію про виявлену недостовірність даних, вказівку на конкретну декларацію, в якій виявлена така недостовірність, а також перелік інформації та документів, які пропонується надати.
Додатково зазначимо, що можливість призначення перевірки на підставі пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПКУ також може залежати від того, чи має вплив отримана контролюючим органом податкова інформація на достовірність даних, які містяться у відповідних податкових деклараціях, а також від того, чи було оформлено і направлено запит з дотриманням вимог ПКУ. ДФСУ в зазначеному вище листі рекомендує податковим органам на місцях звертати увагу на такі обставини з метою запобігання конфліктним ситуаціям і судовим спорам з платниками податків.
Також ДФСУ в листі від 01.02.2016 р. № 3069/7/99-99-22-04-02-17 «Про проведення перевірок у 2016 році» зазначає, що податковим органам на місцях слід аналізувати наявність й інших підстав для проведення перевірок з тих, що передбачені п. 78.1 ст. 78 ПКУ.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Штрафи за порушення у сфері обігу готівки. Чи все так погано?
Інтерв’ю з Олександром Мініним із КМ Партнери, фірма-переможець 2019 року в Україні у сфері податків
Чи завершилась АТО?
Або «Я вам посылку принес… Только я вам ее не отдам»
З думок фантастів про податки, і не тільки. Роберт Хайнлайн. «Місяць – суворий господар»
УСІ ВИ ОДНЕ
Право на поновлення строків на оскарження судового рішення vs. принцип остаточності судового рішення (res judicata)
Перше «зразкове» рішення Верховного Суду в податкових спорах
Ухвала Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21 лютого 2018 року
Зловживання процесуальними правами. Перша практика застосування судами положень КАСУ
Хто в країні господар?
Перше «податкове» рішення оновленого Конституційного Суду України
Запровадження попереднього контролю реєстрації податкових накладних та автоматичне бюджетне відшкодування