Вимоги про стягнення податку з бюджету: Верховний Суд України скасував рішення, яким Вищий адміністративний суд України всією палатою відійшов від практики Верховного Суду України

19 Липня, 2016 Судова практика

Раніше ми вже повідомляли про різну судову практику Верховного Суду України (далі – «ВСУ») та Вищого адміністративного суду України (далі – «ВАСУ») в питаннях щодо способу повернення переплати з податку (бюджетного відшкодування) з державного бюджету.

Зокрема, ВСУ вважає, що в судовому порядку не можна «стягувати податок», а  належним способом захисту є «зобов’язання підготувати висновок для казначейства про повернення податку», тоді як, на думку ВАСУ, платники повинні звертатись до суду саме з вимогами про «стягнення податку».

Офіційна незгода ВАСУ з правовою позицією ВСУ мала місце в Ухвалі від 04.02.2016 р. у справі № 806/2256/15 (№ К/800/44985/15), яка була прийнята адміністративною колегією у кількості 17 суддів.

У зв’язку з цим платникам слід зважати на те, що Постановою від 07.06.2016 р., розглядаючи справу про стягнення бюджетного відшкодування з ПДВ, ВСУ скасував вказану Ухвалу ВАСУ від 04.02.2016 р. у справі № 806/2256/15 (№ К/800/44985/15) і вкотре наголосив на тому, що належним способом захисту прав платників може бути лише вимога про «зобов’язання підготувати висновок», а не про «стягнення» податку з бюджету.

До слова, якщо правова позиція ВАСУ зводилась до базових правових принципів судочинства, положень статті 55 Конституції України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, то ВСУ такі аргументи залишив поза своєю увагою та лаконічно зауважив, що відшкодування з Державного бюджету України ПДВ є виключним повноваженням податкових органів та органів Державного казначейства.

Якщо до цього ВАСУ, в основному, відходив від правової позиції ВСУ з даного питання, то наразі складно сказати, якою буде подальша практика цього суду. Можливо, ми так і залишимось у невизначеності, коли практика ВСУ та ВАСУ є різною.

Принагідно також зауважимо, що у вищезазначеній Постанові ВСУ від 07.06.2016 р. суд не змінив спосіб захисту прав платника (із «стягнення» на «зобов’язання підготувати висновок») з власної ініціативи, як це робив ВСУ в своїх інших рішеннях. Однак така обставина викликана лише тим, що спірна сума бюджетного відшкодування з ПДВ, за обставинами відповідної справи, була повернена платнику ще на етапі апеляційного оскарження (тобто платник не потребував підготовки висновку для казначейства).

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

 

Перегляди 1622

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Огляд судової практики з податкових питань за січень-травень 2016 року 06 Червня, 2016    5961

Верховний Суд України залишив у силі постанову суду про стягнення ПДВ з бюджету 20 Травня, 2016    784

Судова практика в спорах про стягнення податків з державного бюджету 18 Березня, 2016    4260

Прокоментувати