Олександр Мінін та Іван Шинкаренко взяли участь у круглому столі АНК Ukraine «Податкові та митні перевірки – практика та новації»
Комітет з податків та фінансової звітності Німецько-Української промислово-торговельної палати 17 липня 2024 року провів онлайн-захід, спрямований на підтримку компаній-членів у зв’язку з численними викликами через повномасштабну війну та постійними змінами у податковому та митному законодавстві, які не сприяють впевненості. Тож на заході зібралися експерти та представники бізнесу, щоб поділитися досвідом і кращими практиками.
Старший партнер Олександр Мінін виступив з темою «Активізація податкових перевірок. Поєднання перевірок з тиском кримінальних проваджень». Тема перевірок стає все актуальнішою, адже за часів ковіду та на початку воєнного стану були суттєві обмеження, сьогодні ж почалися активні поновлення перевірок. «Але законодавець дуже «намішав», поновлюючи перевірки не зовсім чітко з процесуального і технічного погляду», – зазначив Олександр. «У багатьох випадках податкову можна не допускати до перевірки з посиланням на те, що немає для цього правових підстав, або принципово оскаржувати наявність порушення з погляду неякісної техніки закону».
Олександр навів цілий ряд змін у законодавстві, які призвели не до чіткості та ясності закону, а навпаки – до «хаосу», тому працювати є над чим. Водночас ці суперечності дають можливість використовувати їх для боротьби і вступати у спір з податковою при неправомірному тиску. Для прикладу Олександр навів справу, в якій строки зберігання документів для перевірки, щодо яких зараз теж є багато питань до законодавця (див. за посиланням), могли б зіграти вирішальну роль і не допустити ускладнень у справі. І нагадав ще раз, що за ст. 19 Конституції ніхто не може бути примушений до того, що не встановлено законодавством.
На сьогодні також посилився тиск на бізнес шляхом відкриття кримінальних справ. За даними з публічних джерел минулий рік став рекордним за кількістю відкритих кримінальних проваджень проти бізнесу. Зараз у цьому напрямку багато роботи, державні органи неохоче йдуть на зустріч, погіршуючи і так нелегкі умови для ведення бізнесу в Україні. «Як не дивно, найбільш адекватною/продуктивною була співпраця зі Службою безпеки України. Тому процесуальні можливості є для того, щоб протистояти цьому тиску», – на завершення додав Олександр.
Наступною темою до обговорення була «Практика перевірок ТЦУ та документальні перевірки з питань митної справи під час війни», з якою виступив Іван Шинкаренко, партнер . Перевірки з ТЦУ активно розпочалися ще до зняття мораторію на перевірки у військовий час, тому вже є певна практика. Іван звернув увагу на те, що перевірка власне починається ще до початку формальної перевірки, – «у нас кодексом передбачено таке поняття, як моніторинг контрольованих операцій. Тобто фактично операції платників податків, які подали звіти про КО, вже починають вивчатися податковою у процесі моніторингу».
І тут важливо вчасно та правильно відреагувати на подальші запити податкової, зокрема запит на підставі пп. 73.3 ПКУ, запит документації ТЦУ тощо. Іван поділився рекомендаціями, як краще діяти на кожному етапі, щоб мінімізувати ризики при взаємодії з податковою, і коли не варто виконувати всі «забаганки» податкових органів. «Адже, на жаль, переважно підхід податкової, який бачимо, не націлений на встановлення об’єктивної дійсності, а на те, як донарахувати якнайбільше. А правила ТЦУ, які не є точною наукою, дають податковій інструмент здійснювати донарахування, які, очевидно, з точки зору здорового глузду є неправильними». Яскравим прикладом таких дій контролюючих органів є справа «Олімпекс Купе Інтернейшнл» проти ГУ ДПС в Одеській області, яку неодноразового згадували та аналізували (див. за посиланням).
З 01 травня скасовано мораторій щодо митних перевірок. Іван коротко розповів, які перевірки дозволені/заборонені, про включення підприємств до квартальних планів-графіків у 2024, умови проведення перевірок тощо. Також зазначив, що «практики як такої ще немає, як розуміємо, митниця готується, проте варто очікувати подібні підходи, як бачимо з точки зору податкового контролю».
Детальнішу інформацію щодо тем виступів Олександра та Івана можна переглянути у презентаціях:
«Активізація податкових перевірок. Поєднання перевірок з тиском кримінальних проваджень»
«Практика перевірок ТЦУ та документальні перевірки з питань митної справи під час війни».
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Олександр Мінін та Іван Шинкаренко виступили на круглому столі «Проблеми експортерів під час війни: виклики регулювання»
Накази про перевірку навіть за відсутності визначених для них законом підстав оскаржити неможливо?
Подобається чи не подобається – терпи, платнику податків [перевірку]?
Планова документальна перевірка у 2024 році призначена з посиланням на низький (порівняно із середньогалузевим) рівень сплати податку – НЕзаконно!
Юлія Кривомаз виступила на онлайн-заході Комітету АПУ «Актуальна судова практика в податкових спорах»
Важлива судова практика з ТЦУ: касаційна скарга податкової знову (частково) задоволена Верховним Судом – чому справа є важливою та які вагомі нюанси не враховані?
Верховний Суд на службі податкових органів, або як ВС відмінив податковий кодекс, зробивши право на податкову перевірку безспірним та абсолютним
«Ложка меду в бочці дьогтю»: що позитивного принесли останні зміни до Податкового кодексу
Порушення граничних строків розрахунків за експортними / імпортними операціями: перевірки і відповідальність – особливості під час воєнного стану і трохи до цього