Податкова політика ЄС. Нарешті кроки щодо впровадження остаточної спільної системи ПДВ?
Іван Шинкаренко
Партнер КМ Партнери
4 жовтня Європейська Комісія у своєму прес-релізі1 анонсувала глибоке реформування системи ПДВ у ЄС. Схоже ЄС зрештою здійснить конкретні кроки для запровадження «остаточної» системи ПДВ на спільному ринку.
Річ у тому, що існуюча на спільному ринку система ПДВ була запроваджена ще в 1993 році й розглядалася тоді в якості перехідної. Але не даремно кажуть, що нічого не існує більш постійного, ніж тимчасове. Не пройшло й 25 років, як руки європейських функціонерів, зрештою, дійшли до реформування в цьому ключовому для податкової політики ЄС питанні. На хвилиночку, у 2015 році за рахунок ПДВ зібрали більш ніж один трильйон євро податку, 7 % ВВП Союзу. Та й надходження від ПДВ є основним джерелом фінансування Євроінституцій.
Хоча в теорії ПДВ як податок на споживання, є найоптимальнішім у порівнянні з іншими способами поповнення державної скарбниці, проблеми з цим податком існують і в ЄС. Так, за оцінками, озвученими в прес-релізі, через недосконалість роботи системи щорічно втрачається 150 млрд євро надходжень від цього податку. Не більше не менше як 15 % усіх надходжень! З них 50 млрд євро – втрати у зв’язку з транскордонним шахрайством з ПДВ, спричинені саме недосконалою системою оподаткування транскордонних операцій в межах Союзу.
На такому тлі, страшно навіть думати щодо орієнтовних втрат ПДВ в Україні.
Тож які кроки заплановані Комісією для удосконалення спільної системи ПДВ:
- ПДВ буде застосовуватися у транскордонних торговельних операціях між підприємствами.
- Декларування та сплата ПДВ за допомогою єдиного онлайн порталу відповідно до правил, визначених у країні резиденції підприємства. Країни-члени будуть самостійно перераховувати ПДВ одна одній відповідно до того, де операція має оподатковуватися. Така система наразі діє для електронних послуг.
- Застосування принципу «призначення», згідно з яким ПДВ завжди сплачуватиметься у країні, де знаходиться кінцевий споживач та нараховуватиметься за ставкою, що діє в такій країні. Також механізм вже діє для електронних послуг.
- Спрощення правил щодо ПДВ Інвойсів – продавці зможуть формувати інвойси за правилами країни своєї реєстрації, в тому числі й при продажі закордон.
Таким чином, реформування системи ПДВ буде відбуватися під гаслами «оподаткування за принципом призначення» та загального спрощення процедур. Планується впровадити ці заходи вже в 2019 році. Подивимося, наскільки вони будуть ефективними.
І ще одним вагомим нововведенням є запровадження спеціальних спрощених правил для категорії підприємств, віднесених до категорії «бізнесу, що заслуговує на довіру». Такі собі уповноважені економічні оператори (механізм, що діє для митних цілей), але для цілей ПДВ.
Така ініціатива була б корисною і в Україні. Особливо в світлі хаосу, який спричинив механізм блокування податкових накладних.
Примітки:
1http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-3443_en.htm
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Штрафи за порушення у сфері обігу готівки. Чи все так погано?
1532
Інтерв’ю з Олександром Мініним із КМ Партнери, фірма-переможець 2019 року в Україні у сфері податків
1398
Чи завершилась АТО?
Або «Я вам посылку принес… Только я вам ее не отдам»
9491
З думок фантастів про податки, і не тільки. Роберт Хайнлайн. «Місяць – суворий господар»
2065
УСІ ВИ ОДНЕ
4775
Право на поновлення строків на оскарження судового рішення vs. принцип остаточності судового рішення (res judicata)
32413
Перше «зразкове» рішення Верховного Суду в податкових спорах
2938
Ухвала Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21 лютого 2018 року
3735
Зловживання процесуальними правами. Перша практика застосування судами положень КАСУ
4540
Хто в країні господар?
3296
Перше «податкове» рішення оновленого Конституційного Суду України
3036
Запровадження попереднього контролю реєстрації податкових накладних та автоматичне бюджетне відшкодування
903
