+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Як уникнути подвійного оподаткування польської зарплати в Україні

автори: Інна Таптунова, Юлія Кривомаз

видання: «Факти ICTV»

15 березня, 2024 Преса

Від початку повномасштабного вторгнення РФ багато українців знайшли притулок та влаштувалися на роботу в Польщі.

Саме у цій країні один із найвищих рівнів інтеграції українських громадян у місцевий ринок праці.

Водночас, коли українці отримують заробітну плату від польського роботодавця, постає питання, як уникнути подвійного оподаткування доходів.

Як, перебуваючи в Україні, повернути сплачений у Польщі податок із зарплати – читайте далі.

Ані положення податкового законодавства України, ані Конвенція між українським та польським урядами про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна, не передбачають механізму повернення податків, сплачених за кордоном.

Про це розповіли Фактам ICTV член Ради Комітету Асоціації правників України з податкового та митного права, старший радник КМ Партнери Юлія Кривомаз та партнер КМ Партнери Інна Таптунова.

Натомість за рахунок податків, сплачених у Польщі, можна зменшити суму податків в Україні, яку треба сплатити з польської зарплати на підставі річної декларації про майновий стан і доходи. Це допоможе уникнути ситуації, коли польська заробітна плата оподатковується двічі.

Таким правом може скористатися громадянин України, що зберігає статус податкового резидента України, оскільки в разі наявності такого статусу особа має обов’язок задекларувати польську заробітну плату та оподаткувати її в Україні як іноземний дохід за ставкою податку на доходи фізичних осіб в розмірі 18% та з військовим збором за ставкою 1,5%.

Водночас якщо громадянин не є податковим резидентом України, то обов’язок оподатковувати в Україні польську заробітну плату у нього відсутній.

Порядок усунення подвійного оподаткування в Україні шляхом зарахування податків, сплачених в іноземній країні, визначається Податковим кодексом України та передбачає нижченаведене:

  • Зарахування податків можливе виключно щодо ПДФО, розрахованого на суму доходу у вигляді польської заробітної плати (іноземний дохід), оскільки військовий збір формально не підпадає під дію Конвенції.

Тобто військовий збір доведеться сплачувати в повному обсязі на підставі річної декларації про майновий стан і доходи.

  • Якщо в Польщі із заробітної плати було сплачено податків більше, ніж належить сплатити в Україні (наприклад, в Польщі було сплачено податок за ставкою 20%, тоді як в Україні ставка ПДФО становить лише 18%), то сума переплати податків в Польщі не підлягає поверненню в Україні.

Що необхідно для повернення податків із зарплат, сплачених у Польщі

Для зарахування в Україні сплачених у Польщі податків необхідно отримати довідку від компетентного польського органу (це може бути податкова) з підтвердженням суми доходів фізичної особи (бази/об’єкту оподаткування) та суми сплачених з такого доходу податків у Польщі.

Тобто довідка має відображати суми нарахованої/виплаченої заробітної плати та суми сплачених з неї податків.

Відповідно до положень ст. 24 Конвенції, зарахування податків, сплачених за кордоном, дозволено в межах суми податків до сплати у відповідній країні щодо того ж самого доходу.

Оскільки Польща та Україна є сторонами Гаазької конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, від 05 жовтня 1961 року, то довідка має бути апостильована. Також така довідка разом з апостилем має бути перекладена українською мовою з нотаріальним посвідченням перекладу в Україні.

Як перераховуються польські податки

Перерахунок сум податків, сплачених у Польщі, в гривні здійснюється за курсом Нацбанку України на фактичну дату сплати податків в Польщі.

Якщо ж немає документального підтвердження дати сплати податків у Польщі, то перерахунок у гривні здійснюється за валютним курсом НБУ, що діє на 31 грудня звітного року.

Положеннями ПКУ не передбачено, що довідку необхідно подавати разом із податковою декларацією про майновий стан і доходи за відповідний рік до податкового органу.

Водночас юристи з огляду на практичний досвід рекомендують разом із податковою декларацією подавати супровідний лист із зазначеними обставинами, що зумовлюють право на зарахування податків, сплачених в іноземній країні, а також оригінал довідки із нотаріально засвідченим українським перекладом.

Також рекомендується зробити нотаріальну копію оригіналу довідки для себе (для формування деклараційного пакета документів, що зберігається у фізичної особи).

Завантажити pdf-файл статті (864 Kb)

Перегляди 248

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

І. Перебування за кордоном – як підстава для фактичного звільнення фізосіб на цей час від обов’язку подавати декларацію в Україні
ІІ. Перебування за кордоном – як підстава принаймні для відтермінування подання звіту про КІК
ІІІ. Підстави не подавати звіт про КІК навіть при перебуванні в Україні
20 лютого, 2024    771

Релокація менеджменту за кордон: а ви готові до подвійного оподаткування? 08 грудня, 2023    487

Як європейські країни вирішують питання податкового резидентства українських компаній у випадку релокації до них топ-менеджменту 07 грудня, 2023    294

Олександр Мінін взяв участь у круглому столі «Виклики для податкової системи України у час війни в контексті співпраці з ЄС» 09 грудня, 2022    367

Працюєте вимушено з-за кордону? Отримуєте фінансову допомогу від уряду іноземної держави?
Як бути з оподаткуванням
18 серпня, 2022    898

Прокоментувати