+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Перехід на електронні трудові книжки

15 березня, 2021 Інформаційні листи

10.03.2021 року було опубліковано Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» № 1217-IX від 05.02.2021 року (далі – Закон), який змінює порядок обліку трудової діяльності працівників, а саме передбачає поступову відмову від паперових трудових книжок.

Відповідно до внесених змін облік трудової діяльності працівників буде здійснюватися в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Реєстр).

Починаючи з 10.06.2021 року (дата набрання чинності Законом), працівнику при його працевлаштуванні достатньо буде надати роботодавцю витяг з Реєстру, де буде зазначено інформацію про стаж та попередні місця роботи.

Інформація про трудовий стаж працівників після 2000 року уже наявна у Реєстрі. Якщо ж у працівника наявний стаж до 2000 року, то внесення відповідних відомостей до Реєстру може бути здійснено роботодавцем або самим працівником через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України шляхом подання сканованої копії трудової книжки. Територіальні управління Пенсійного Фонду вже описують алгоритм внесення таких даних до Реєстру.

Законом встановлено перехідний період тривалістю 5 років, протягом якого до Реєстру необхідно перенести відомості з паперових трудових книжок (працівником або роботодавцем).

Відповідно до Закону трудові книжки зберігатимуться у працівника. Проте повернути трудові книжки своїм працівникам (особисто під підпис працівника) роботодавці зможуть тільки тоді, коли будуть перенесені відомості до Реєстру. Отже, роботодавці, зацікавлені у скорішій видачі трудових книжок своїм працівникам, мають самостійно внести відповідні відомості до Реєстру.

Законом передбачено, що роботодавець на вимогу працівника буде зобов’язаний вносити до паперової трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України. На нашу думку, така вимога може бути заявлена працівником лише протягом строку працевлаштування.

Отже, маємо констатувати, що остаточного скасування паперових трудових книжок не відбулось і працівники, які віддають перевагу паперу, завжди зможуть мати паперову трудову книжку.

Окрім питання ведення трудових книжок, Закон врегульовує питання щодо автоматичного призначення пенсії за віком через особистий електронний кабінет особи на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Тобто призначення пенсій буде відбуватися в автоматичному режимі без особистого звернення особи до Пенсійного фонду та отримання низки документів для підтвердження свого трудового стажу. Водночас особа може повідомити Пенсійний фонд про своє  бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Очікується, що прийняття даного Закону спростить доступ до інформації про набутий стаж працівників. Крім того, ведення електронних трудових книжок усуне негативні наслідки втрати трудової книжки, її фізичного пошкодження, фальсифікації чи внесення недостовірних відомостей.

Відповідно до Закону Кабінет Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності Законом має забезпечити розробку та затвердження нормативно-правових актів, що випливають із Закону, привести у відповідність із Законом свої нормативно-правові акти. Очікуємо, що найближчим часом, як мінімум, будуть внесені зміни до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників № 58. Крім цього, Кабмін було зобов’язано щорічно, починаючи з 2021 року, інформувати Верховну Раду про стан виконання даного Закону.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2021

Перегляди 11049

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Закон про відпустки та інші питання трудового законодавства: положення по-новому 15 січня, 2024    625

ТОП-7 аргументів у спорі з Фондом соціального захисту інвалідів 08 грудня, 2023    285

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ ТА ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ОБОРОНУ, МОБІЛІЗАЦІЙНУ ПІДГОТОВКУ ТА МОБІЛІЗАЦІЮ 19 вересня, 2023    1382

Інструкція дій при перевірках стану військового обліку 01 вересня, 2023    588

Інструкція дій при перевірках Державною службою з питань праці дотримання законодавства про працю 01 вересня, 2023    347

Норматив робочих місць для осіб з інвалідністю: чи мають дотримуватися відокремлені підрозділи іноземних юридичних осіб? 09 серпня, 2023    995

Запровадження чергового податку-внеску на фонд оплати праці як демонстрація негараздів із працевлаштуванням осіб з інвалідністю 26 липня, 2023    2235

Призовний вік та бронювання призовників 12 липня, 2023    1069

Закінчення карантину: дії роботодавця 12 липня, 2023    483

Новий Закон про колективні угоди та договори 10 травня, 2023    1712

БРОНЮВАННЯ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ ПРАЦІВНИКІВ КРИТИЧНО ВАЖЛИВИХ ПІДПРИЄМСТВ 14 березня, 2023    1173

НОВИЙ ПОРЯДОК ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ РОБОТОДАВЦЮ 07 березня, 2023    5230

Прокоментувати