+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Карантинні обмеження в Україні: ситуація на даний час

02 квітня, 2020 Інформаційні листи

Продовжуємо розповідати про карантинні обмеження, введені на території України та в місті Києві. Якщо ви з іншого регіону, то радимо додатково перевірити локальні заходи, які можуть запроваджуватися паралельно із загальноукраїнськими.

Обмеження на всій території України

Основним актом на даний час є Постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211. Раніше ми писали про введені обмеження в публікації «Повідомляємо про зміни умов карантину, введеного Кабінетом Міністрів України», радимо спершу ознайомитися з нею. Далі розповідаємо лише додаткові заходи, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2020 року № 241 (далі – Постанова).

Самоізоляція

У Постанові зазначено наступне:

«Установити, що особи, які мали контакт з хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, або хворіють на зазначену хворобу та не потребують госпіталізації, є особами, що потребують самоізоляції.

Лікуючий лікар хворого на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, самостійно визначає строк самоізоляції хворого та осіб, які потребують самоізоляції внаслідок контакту з хворим, на підставі галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я.

Особи, які потребують самоізоляції, зобов'язані утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими спільно проживають, відвідування громадських місць. Дозволяється відвідування у невідкладних випадках місць торгівлі продуктами харчування, засобами гігієни, лікарськими засобами, виробами медичного призначення та закладів охорони здоров'я за умови використання засобів індивідуального захисту та дотримання відстані не менш як 1,5 метра».

У нормативно-правових актах «ізоляція» визначається, як «відокремлення інфекційних хворих (носіїв збудника інфекції) від оточуючих осіб в окремому приміщенні з метою попередження подальшого розповсюдження інфекції»1. Проте Постанова не так категорична, в ній, як бачимо, додатково визначаються вичерпні переліки забороненого і того, що дозволено.

Правило викликає досить багато питань. Чи можна виходити на вулицю, наприклад, якщо не планується контакт з іншими особами та відвідування громадських місць, але і невідкладного випадку теж немає? Чи можна відвідати будь-що, окрім громадських місць, за умови відсутності контакту з іншими людьми? Або ж відвідувати можна лише прямо передбачене вище, але тільки за умови невідкладного випадку? Що означає «контакт з іншими особами»? Це відстань менше 1,5 метра, чи є додаткові застереження? Можна із сусідами вітатися з відстані більше 1,5 метра, чи це вважатиметься контактом? Який випадок вважається невідкладним, та як цю «невідкладність» визначить поліцейський при складенні протоколу про адміністративне правопорушення та накладенні штрафу від 17 000 до 34 000 грн2?

Завданням нашого матеріалу не є пошук найбільш вигідних трактувань у конкретній ситуації. Також ми не ставимо за мету проаналізувати доцільність чи повноту певних обмежень. Скажемо лише, що правило сформульоване таким чином, що фактично будь-який вихід із квартири особи, яка, наприклад, контактувала з хворим, створює для неї прямий ризик притягнення до відповідальності за порушення правил щодо карантину людей.

Для більшого розуміння Постанови окремо зазначимо, що «громадське місце» у законодавстві визначається як «частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони»3. Отже, такі місця визначеним вище особам варто буде оминати в першу чергу.

Обсервація

«Особи, що відвідували країни/регіони із місцевою передачею вірусу в громаді (крім водіїв та обслуговуючого персоналу вантажних транспортних засобів, членів екіпажів повітряних і морських, річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад, якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті з особою, хворою на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2), вважаються такими, що мали контакт з хворим на зазначену хворобу, і підлягають обов'язковій обсервації (ізоляції) протягом 14 днів після перетину державного кордону у спеціалізованих закладах, які визначаються Київською міською, обласними державними адміністраціями».

Термін «ізоляція» ми приводили вище, «обсервація» може мати декілька значень із різним обсягом застосованих обмежень. Проте, в цілому, сутність заходів зрозуміла. Враховуючи швидкість поширення нової інфекції, складно визначитись точно, із прибуттям з яких регіонів особа вважатиметься такою, яка контактувала з хворим. Звертаємо увагу, що окрім країн, вказані також і регіони, що теоретично допускає застосування цього положення при переміщенні всередині країни.

Також Постанова вказує на необхідність розроблення та впровадження Міністерством цифрової трансформації до 05 квітня 2020 року електронного сервісу для проведення моніторингу додержання самоізоляції та/або обсервації особами. На даний час відсутні будь-які положення нормативних актів, які б зобов'язували користуватися певними електронними сервісами відстеження зараз чи у майбутньому.

Обмеження на території міста Києва

Основні моменти проаналізовані нами в матеріалі «Карантинні обмеження у Києві: узагальнення та аналітика». Додаткові заходи були сформульовані Протоколом Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій № 19 від 26 березня 2020 року. Далі основне:

  • зобов'язано підприємства, установи і організації незалежно від форми власності і підпорядкування проводити дезінфекційні заходи в жилих, виробничих, навчальних, санітарно-побутових та інших приміщеннях, будівлях і спорудах, щоденну дезінфекцію проїжджої частини доріг, тротуарів, прибудинкових та інших територій населених пунктів;
  • головному управлінню Держпродспоживслужби в м. Києві доручено забезпечити контроль за суб’єктами господарювання щодо проведення ними поточної дезінфекції приміщень та реалізації продуктів харчування у фасованому та ізольованому вигляді. На входах, виходах і в місцях розрахунків провести маркування (позначення) місць перебування відвідувачів для забезпечення дотримання ними безпечних (санітарних) відстаней.

Стосовно правила про дезінфекцію очікуємо, що достатньою процедурою буде використання звичайних побутових мийно-дезінфікуючих засобів, як це передбачається, наприклад, в Стандартах медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)». Для визначення безпечних санітарних відстаней можна орієнтуватися на введене раніше правило про 1 особу на 10 кв. м в торговельному приміщенні та принаймні 1 метр відстані між особами, як загалом зазначено в Стандартах медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)».

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1Постанова Головного державного санітарного лікаря України «Про затвердження методичних вказівок "Організація та проведення первинних заходів при виявленні хворого (трупа) або підозрі на зараження карантинними інфекціями, контагіозними вірусними геморагічними гарячками та іншими небезпечними інфекційними хворобами неясної етіології"» від 12 травня 2003 року № 16

2Стаття 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення

3Стаття 1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення»

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2020

Перегляди 2440

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Закон № 731-IX: карантин тепер не є безумовною підставою для поновлення/продовження процесуальних строків 04 серпня, 2020    22618

Повідомлення про надзвичайні заходи у сфері трудового законодавства в Україні, спричинені кризою Covid-19 13 травня, 2020    1181

Відповідальність за карантин: але не про 17 тис. грн штрафу для громадян, а про відповідальність високопосадовців за неправомірні обмеження для бізнесу та суспільства 13 травня, 2020    3264

Незаконність карантину в Україні 30 квітня, 2020    38115

Що нового з карантинними обмеженнями? 24 квітня, 2020    1225

Нові правила щодо орендної плати на період карантину 21 квітня, 2020    1117

Заплутались із карантинними обмеженнями? 10 квітня, 2020    1864

Обмеження права на свободу пересування в межах карантину 09 квітня, 2020    2357

Уряд суттєво посилив карантинні заходи 03 квітня, 2020    1639

Чи дійсно на період карантину скасована орендна плата (частина 2)? 03 квітня, 2020    3817

Звільнення від ПДВ «заднім» числом: що робити? 02 квітня, 2020    1332

Чи дійсно на період карантину скасована орендна плата? 30 березня, 2020    1308

Прокоментувати