Примусове відчуження авто під час воєнного стану замість тимчасового вилучення для використання при мобілізації: особливості спорів з такого відчуження
Раніше ми розглядали питання (див. «Мобілізація автотранспорту на військові потреби – як на практиці і як правильно?»), що під час воєнного стану мобілізація автотранспорту має відбуватися саме шляхом примусового відчуження/вилучення авто, а не шляхом безоплатного залучення в користування на умовах повернення, і хто та як має право на проведення такого вилучення.
Певна така практика вже є.
Відповідно з’явилися спори щодо правомірності і дотримання порядку такого примусового відчуження. Корисним щодо цього є нещодавнє рішення Верховного Суду («Рішення Верховного Суду від 13 вересня 2023 року, яким встановлено, що спори щодо реквізиції майна для військових потреб підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства»), яким визначено, що такі спори відносяться до судів загальної (цивільної) юрисдикції, а не адміністративної.
Цікава і фабула вказаної справи: легкове авто було надано власником у користування іншій особі, яку і зупинили за кермом з ознаками алкогольного сп’яніння. Авто забрали, і врешті решт вилучили на користь Нацгвардії. Отакі справи.
Ось і все по цьому огляду: примусове відчуження/вилучення авто відбувається. Ще раз повторимо, що вважаємо застосовним саме такий метод під час воєнного стану, а не залучення для тимчасового безоплатного користування. Примусове вилучення/відчуження має проводитися як передбачено і в порядку, встановленому законом, про що дещо в нашому попередньому огляді. А якщо є спірні питання, то, як роз’яснив Верховний Суд, вони мають вирішуватися в порядку цивільного судочинства.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Що наразі з військово-транспортним обов’язком (мобілізацією авто)?
Рішення Верховного Суду від 13 вересня 2023 року, яким встановлено, що спори щодо реквізиції майна для військових потреб підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства
Мобілізація автотранспорту на військові потреби – як на практиці і як правильно?
Військово-транспортний обов’язок в умовах воєнного стану (продовження)
Військово-транспортний обов’язок під час воєнного стану