Довідка з ДФСУ більше не потрібна для купівлі валюти та інші «послаблення» валютного регулювання
4 вересня 2015 року набули чинності нові постанови НБУ № 581 та № 5821, направлені на зменшення тиску валютних обмежень. Нижче наводимо огляд основних змін, які були внесені.
Купівля та перерахування іноземної валюти
Одним із важливих послаблень стала відміна необхідності подавати в пакеті документів для купівлі/переказу інвалюти довідку з ДФСУ, яка підтверджує відсутність у резидента заборгованості з податків, зборів та платежів (за формою, встановленою Міндоходів). Вказана вимога була встановлена постановою НБУ № 124 «Про особливості здійснення деяких валютних операцій», і на практиці це виливалося в те, що підприємства, які мали будь-який «технічний борг» чи спір з податковою, де-факто, не могли здійснювати купівлю та переказ коштів за кордон.
Ще одне «послаблення» стосується заборони купівлі інвалюти за дорученням клієнта-резидента, який має кошти в іноземних валютах, розміщених на рахунках банків (і, відповідно, мав би виконувати свої зобов’язання за рахунок таких коштів). Відтепер НБУ дозволяє не враховувати залишки валюти 3-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів.
Натомість, у цій сфері валютного регулювання введено нове обмеження, яке стосується заборони купувати валюту за дорученням клієнта щодо операції імпорту продукції, якщо (1) митне оформлення такої операції було проведено до 1 січня 2014 року включно та (2) за договором відбулася заміна боржника та/або кредитора у зобов’язанні. Передбачається, що в такому випадку резиденти мають виконувати зобов’язання по оплаті за рахунок власних коштів у інвалюті (не куплених та не залучених у формі кредиту чи позики).
Зарахування однорідних вимог
Ще одне важливе послаблення стосується можливості припинення зобов’язань за договором шляхом зарахування однорідних вимог. Так, якщо в результаті попередньо прийнятих постанов НБУ фактично заборонялося зарахування зустрічних однорідних вимог, то відтепер НБУ знімає з контролю експортні операції клієнтів, щодо яких надано документальне підтвердження про припинення таких зобов’язань шляхом зарахування зустрічних вимог, якщо (1) зарахування стосується вимог у валютах, які не підлягають обов’язковому продажу, та (2) сума таких зобов’язань не перевищує 0,5 млн дол. США.
Обов’язковий продаж іноземної валюти
Постанова НБУ №581 уточнює, що вимога, яка стосується обов’язкового продажу надходжень (у розмірі 75%) не розповсюджується на кошти, повернені за ініціативою іноземного банку, за умови, що такі кошти були повернуті протягом двох днів після їх перерахування уповноваженим банком. Інші «виключення» з загального правила залишилися незмінними.
Заборона реєструвати зміни до договорів
НБУ зняв заборону реєструвати зміни до договорів про залучення резидентами кредитів/позик в інвалюті від нерезидентів, якщо заміна боржника здійснюється у зв’язку з ліквідацією первісного боржника або його приєднанням до нового боржника. Натомість, для всіх інших випадків заборона залишається в силі.
Видача готівки
НБУ збільшив обсяг видачі готівки в іноземній валюті з 15 тис. грн до 20 тис. грн на добу (через каси та банкомати на одного клієнта в еквіваленті за офіційним курсом НБУ).
Загальна інформація
Відмітимо, що постанова НБУ № 581 продублювала левову частку валютних обмежень, які діяли раніше, і є чинною до 4 грудня 2015 року. Натомість, «послаблення», яке стосується відміни необхідності отримувати довідку ДФСУ про відсутність заборгованості платника податків, вводиться окремою постановою НБУ № 582 і є «безстроковим».
«Послаблення», прийняті на сьогодні, виглядають швидше як крапля в морі, натомість, загальна зміна курсу НБУ на лібералізацію обмежень сприймається як позитивна.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
Примітки:
1Постанова Правління Національного банку України від 03.09.2015 р. № 581 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» та № 582 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України».
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Нові перепони для платників податків. Відшкодування витрат на правничу допомогу
Про вічне
Валютне регулювання по-новому, у зв’язку з прийняттям Закону України «Про валюту і валютні операції»
Виключення технічного переоснащення та інші зміни дозвільних процедур у будівництві
Зміни у регулюванні касових операцій (повний огляд)
Зміни у регулюванні касових операцій (продовження)
Зміни у регулюванні касових операцій
До теми відповідальності за порушення у сфері містобудівного законодавства
Забезпечення судових витрат як новий засіб боротьби із необґрунтованими позовами
Оцінка впливу на довкілля при реалізації проектів на діючих підприємствах
Істотні ризики для господарської діяльності у зв’язку з ухваленням закону про корпоративні договори та закону про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю
За яких умов можливе проведення позапланових перевірок у 2018 році?